Rakovina kože (maligný melanóm)

Rakovina kože sa nazýva aj ako maligný melanóm alebo zhubný nádor kože. Vzniká z pigmentových buniek pokožky, z melanocytov.

Rakovina kože sa nazýva aj ako maligný melanóm alebo zhubný nádor kože. Vzniká z pigmentových buniek pokožky, z melanocytov. Melanóm môže vznikať z normálnej pokožky alebo z pigmentových névov (materinských znamienok). Častejšie sa vyskytuje u žien.

Príznaky premeny névu na maligný melanóm

Začínajúci melanóm má nepravidelný tvar, neostro ohraničené okraje a zhrubnutý šupinatý povrch. Postupne rastie (do šírky alebo do výšky) a mení svoju farbu z hnedej na červenú až svetlofialovú. Neskôr začína mokvať a krvácať. Môže sa vyskytovať aj pod nechtami alebo na slizniciach.

Príčiny vzniku rakoviny kože

  • UV B zložka slnečného žiarenia, najmä nevhodné opaľovanie s opakovaným spálením pokožky
  • Pigmentové névy (materinské znamienka) - vrodené alebo nadobudnuté počas života
  • Výskyt ochorenia v rodine

Diagnostika rakoviny kože

  • Vyšetrenie dermatoskopom (kožný mikroskop)
  • Ultrasonografia

Liečba rakoviny kože

Liečba závisí od štádia melanómu. Najúčinnejšie je včasné diagnostikovanie a včasné chirurgické odstránenie nádoru. V pokročilejších štádiách je okrem chirurgického odstránenia potrebná aj chemoterapia alebo rádioterapia, príp. odstránenie metastáz.

Fany12

Je toto prosím melanom? Objavila som si to iba včera na predkolení. Neviem o tom, že by ma niečo uštiplo. Nebolí to, nesvrbí, len sa objavilo a neviem s čoho. Ďakujem.

Potapka

Dobrý večer môžem sa pekne spýtať aj ste nakoniec boli s tým u lekára? Co Vám povedal? Veľmi by ma to zaujímalo lebo aj ja mam také ďakujem pekne za radu

StefaniaN

Bola som s tym u koznej. Vraj je to nieco s cievami. Poradila mi na to mast s rybim olejom, ak nezaberie, tak odstranenie. Olej zabral. Do tyzdna mi to zmizlo.