Pruh - hernia

Za určitých podmienok môže dôjsť k vyklenutiu pobrušnice, prípadne aj s obsahom brušnej dutiny. Takýto stav nazývame prietrž, pruh alebo hernia.

Brušná dutina je vystlaná tenkou membránou, pobrušnicou. Tá zakrýva a chráni každý orgán nachádzajúci sa v brušnej dutine. Za určitých podmienok môže dôjsť k vyklenutiu pobrušnice, prípadne aj s obsahom brušnej dutiny. Takýto stav nazývame prietrž, pruh alebo hernia. Podľa miesta, kde sa hernia nachádza, rozlišujeme niekoľko typov hernií, napr. umbilikálna (v oblasti pupka), ingvinálna (v slabinách), in cicatricae (v mieste pooperačnej jazvy) a iné.

Príznaky pruhu

  • Vydutie (hrčka) v brušnej stene
  • Vydutie sa zväčšuje pri zvýšení vnútrobrušného tlaku
  • Vyduté miesto nebolí

Príčiny vzniku pruhu

Prietrž vzniká oslabením svalov a väzivových štruktúr brušnej steny. Príčinou oslabenia môže byť porucha metabolizmu kolagénu, úbytok tuku alebo zvýšenie vnútrobrušného tlaku (napr. pri chronickej zápche), môže byť aj kongenitálneho (vrodeného) pôvodu. Hernie v oblasti pooperačnej jazvy môžu vznikať následkom infekcie a zlého hojenia operačnej rany.

Diagnostika pruhu

  • Vyšetrenie vydutého miesta zrakom a pohmatom poležiačky aj postojačky
  • Vyšetrenie vydutého miesta po zakašľaní (vtedy sa zvýši vnútrobrušný tlak)

Liečba pruhu

Jediným riešením je operácia.

Virchinia

Dobry den chcem sa spytat ma niekto skusenost s fibroznym pruhom ?Mam dvoch synou starsi ket mal rok sa mu objavila hrcka na chrbatiku pod lopatkou vyoperovali mu ju stym ze to bol fibrozny pruh...ziadne komplikacie neboli uz ma 13 a je vporiadku...v soku som stoho ze moj druhy syn ma teraz 1 aj 4 mesace a ta ista hrcka sa mu objavila na chrbtici uplne hore pri temene...ma stym nejaka mamicka skusenost prosim o akukolvek informaciu dakujem