V znamení pohybu - Baran II. 21.3 - 20.4

Diskogénna bolesť. Bolesti v krížoch. Lumbago. Ústrel. Hexenšus. Lumboischialgický syndróm. Vyskočená platnička...Obohratá platňa, ale čitateľsky príťažlivá téma. Každý pozná niekoho, koho už raz boleli kríže a nikto nepozná nikoho, kto by o tejto veci nepočul. S platničkami je proste kríž. Ale sú aj takí, ktorých chrbtica poslúcha. Najúspešnejší slovenský diskár Imrich Bugár ( narodený v znamení Barana ) bol celý život v pohybe a extrémne zaťažoval svoj organizmus. A iný iba zakašle a vzápätí sa skrúca od bolesti.

Diskotéka chrbtice pozostáva z jedinečnej série okrúhlych anatomických nosičov. Žiadne pirátske kópie, všetko originály. 23 žetónov, ktorých hodnota sa však v každodennej rulete stresu môže ľahko vynulovať. Stačí sa pozabudnúť, vykonať nekoordinovaný pohyb z predklonu a už v ňom aj zostanete. Medzistavcové platničky sú v každom prípade zvláštne morfologické doplnky anatomickej výbavy človeka. Je to najväčší tkanivový útvar v ľudskom tele bez nervového zásobenia. Platnička by teda nemala bolieť, ale skúste to povedať pacientovi ! Aj cievne zásobenie disku je minimálne, iba v okrajovej časti obvodu štruktúry. Väzivový prstenec väzní uprostred pružné gelové jadro, zhora a zdola stráži nerozlučná dvojica stavcov. Pod tlakom okolností príde občas k vzbure a väzeň sa snaží uniknúť z cely, pričom spustí alarm. Na typickú diskogénnu bolesť s kompresiou nervového koreňa a vyžarovaním do dolnej končatiny sa nezabúda ľahko.

Skutočnosťou zostáva, že mechanizmy diskogénnej bolesti nie sú stále do detailov preskúmané a to pritom medicínsky výskum beží na plné obrátky s pomocou tých najmodernejších poznatkov a technológií. A stále sa nevie...Voda, voda, samá voda. Tej je mimochodom v medzistavcovej platničke neúrekom. Viac ako dve tretiny, tak v centrálnej ako i periférnej časti. Kolobeh vody v platničke je kapitola sama o sebe. Presuny vody a tekutín sú závislé od tlakových gradientov a podľa obsahu vody sa mení aj výška disku a tým aj výška človeka. Rozdiel môže robiť až 2cm ! Takže vždy večer sme starší a menší. Ako teda omladnúť a vyrásť?

Kým vedci skúmajú v laboratóriach a lekári diskutujú na kongresoch, ľudoví liečitelia v tom majú dávno jasno. Kým svet vedy sa dohodol na pravidlách hry "evidence based medicine", oni sa rozhodli využiť neinformovanosť a prirodzenú túžbu človeka po hľadaní ľahších a okamžitých riešení. Pravidelný pohyb a cvičenie? Načo sa s tým trápiť, keď felčiar s námesačným pohľadom dá na počkanie na miesto rovno sedem platničiek. A ešte pridá pár orientálnych múdrostí z internetu. Racionálne stravovanie? Zabaľte sa do igelitu a jedzte z krabice tú správnu výživu čo najväčšou lyžicou. Zdravý životný štýl? Stačí presmerovať bioenergie, prehodiť posteľ z rohu do rohu a občas prispieť na charitu.

No, klamať sa dá rôzne. Telom i duchom. Ak máte šťastie, platí Churchillov bonmot: "Nikdy som nestál, keď som mohol sedieť a nikdy som nesedel, keď som mohol ležať !" Alebo zvolíte iný životný štýl. Napríklad hovoriť pravdu...