V znamení pohybu - Lev II. 22.6 - 21.7

Citius, altius, fortius ... Olympijské motto neúnavného propagátora telesnej aktivity baróna Pierre de Coubertin vyjadruje odvahu a odhodlanie prekonať sám seba. Súčasne upriamuje pozornosť na tri základné atletické aktivity: beh, skok a vrh.
V znameni pohybu - Lev II" class="left"> Náhoda, či nie - ale všetky sú prítomné v pohybovej kreácii basketbalistu. Znamenie Leva reprezentuje v našom seriáli skvelý basketbalový rozohrávač Magic Johnson (narodený 14.8.1959) a jeho fascinujúci zápas o najvyššie športové a životné méty sme rozoberali v minulom čísle.

Beh, skok, vrh ... Tisíce a tisíce šprintov, výskokov a hodov lemujú profesionálnu kariéru hráča basketbalu. Najčastejším zranením v tomto športe je podvrtnutie vonkajšieho členku v dôsledku zlého doskočenia, občas aj na súperovu nohu. Situácia sa často podcení za vysokú cenu. Primárnym väzivovým stabilizátorom tejto zóny je predný fibulotalárny väz, ktorý sa môže natrhnúť, prípadne roztrhnúť. Nerozpoznané a nedoliečené zranenie zanechá športovcovi trvalé následky v zmysle hernej i finančnej nestability. Z pohľadu statiky členkového kĺbu je zaujímavé, že transfer síl vo vertikálnom smere sa prenáša cez jedinú kosť, ktorá spája dolnú končatinu s nohou. Talus. V gréckej mytológii bronzový obor, v anatomickom svete rarita. Talus rozkladá vertikálne pôsobiacu záťaž celého tela a pritom sa naňho neupína ani jediný sval ! Kosť je z veľkej časti pokrytá chrupkou a majestátny nepravidelný spongiózny útvar pripomína zboku i zhora leviu šiju s hlavou. Aj anatómovia sa zhodli a rozlišujú caput, collum a corpus tali, teda hlavu, krk a telo. A další paradox. Samotný talus je z biomechanického hľadiska pomerne nestabilný a pritom sa významne podieľa na stabilite členka. V čom to väzí? Samé väzy ! Noha má 112 väzov a niektoré najdôležitejšie spájajú práve talus a okolité pevné štruktúry. Stabilnejšia koalícia sa nedá vymyslieť a preto tento typ kombinovaného kĺbu kopírujú oddávna tesári i architekti. Všetky tieto spojenia zároveň nebránia hladkému predozadnému pohybu v hornom členkovom kĺbe. Zložitý pohyb v dolnom členkovom kĺb vzniká zasa tým, že talus je spojený s pätnou kosťou dvakrát, v subtalárnom a talokalkaneonavikulárnom kĺbe. Vzniká tak jediná šikmá os pohybu, okolo ktorej sa noha vytáča dovnútra i navonok. Dynamickú stabilizáciu členka zabezpečujú svaly, z ktorých plantárne flexory sú štyrikrát silnejšie ako dorzálna skupina. Od malička sme totiž zvedaví a naťahujeme sa na špičkách po zakázanom ovocí.

Rýchlejšie, vyššie, silnejšie... Antilopa beží rýchlejšie, opica vyskočí vyššie, slon je mohutnejší - a napriek tomu je považovaný za kráľa zvierat lev. Ikonu leva nájdeme v minulosti i súčasnosti, v erboch i na platidlách. V jeho držaní tela, pohyboch a správaní sa je totiž zakódovaná vznešenosť, za ktorou sa dá vytušiť to, po čom oddávna túžili panovníci: vyrovnanosť, odvaha a múdrosť. A keď sa teda už rozhodnete vládnuť - nech Vás sprevádza vyrovnanosť, aby ste prijímali to, čo nemôžete zmeniť, odvaha, aby ste zmenili to, čo zmeniť môžete a múdrosť, aby ste to vždy rozoznali ...