V znamení pohybu - Panna II 23.8 – 22.9

Osud nemožno zmeniť, ale dá sa proti nemu bojovať ... Heroizmus sedemnásobného šampióna cyklistických pretekov Tour de France, Američana Lance Armstronga (narodený v znamení Panny 18.9.1971) sme obdivovali v minulom čísle.

Jeho úžasné víťazstvo nad zákernou chorobou je zdrojom obdivu laikov i skúmania vedeckých tímov. Životná i cyklistická dráha texaského rodáka sa stala inšpiráciou pre tisíce amatérskych športovcov na celom svete a významným spôsobom prispela k popularizácii cestnej cyklistiky a tiež k zamysleniu sa nad hranicami ľudských možností.

Cestná cyklistika je učebnicovým príkladom vytrvalostného športu. Čo musíte mať, ak chcete byť najlepší na svete ? Skvelé srdce ? To ešte nestačí, mnoho vrcholových športovcov ho má. Armstrongovo srdce v kľude pracuje na frekvencii 34 úderov za minútu a v maximálnej záťaži dosiahne hodnotu 201. Schopnosť zadovážiť prísun kyslíka do celého tela sa rovná v tomto prípade 83.8 ml/kg/min. Sú však aj výkonnejšie a väčšie srdcia na bicykloch. Silné a mohutné nohy ? Tlak na pedále zabezpečujú extenzory bedra, kolena a členka, kým antagonistické ohýbače pracujú vo fáze pedálového zdvihu. Frekvencia šliapania do pedálov na najnižšom prevode zadného kolesa bola Armstrongovi nameraná na 120 otáčok za minútu, ale iní cyklisti dosahovali aj viac. Pomer rýchlych a pomalých svalových vlákien vo svaloch ? Je daný geneticky a podľa najnovších vedeckých poznatkov sú pomalé svalové vlákna vhodnejšie práve pre vytrvalostné aktivity. Panny sudičky však práve v tomto prípade Armstrongovu kolísku akosi obišli. Tento handicap sa mu čiastočne podarilo zvrátiť špeciálnym tréningom a laboratórne testovanie svalovej účinnosti tento fakt jednoznačne preukázalo. A čo hladina laktátov ? Športová medicína ju považuje za extrémne dôležitú a skloňuje ju vo všetkých pádoch. V tejto kategórii je Lance Armstrong naopak výnimočný. Ani v najintenzívnejšom tréningu u neho hladina laktátov nepresiahla 6 mikrolitrov na kilogram, kým hodnoty ostatných cyklistov kolísali medzi 12 až 20. S takouto výbavou sa svaly unavia pomalšie a rýchlejšie regenerujú. Perfektné fyzické zdravie? Karcinóm semenníka s metastázami je sám osebe malým ortieľom smrti ! Suma sumárum, z medicínskeho hľadiska disponuje Lance Armstrong pre tento šport súborom výnimočných, celkom bežných a vyložene nepriaznivých charakteristík. Dokázal však to, čo je typické pre silných jedincov s pevnou vôľou: výnimočné vlastnosti využil vo svoj prospech, bežné vlastnosti zlepšil intenzívnym tréningom, fatálny handicap odmietol akceptovať a vyvzdoroval si od osudu šťastný lós.

Na koho to slovo padne, ten musí ísť z kolesa von - nevinná detská vypočítavanka je v podstate nemilosrdnou hrou na osud a vždy končí namiereným prstom. A čo my, pôjdeme z kolesa, či na kolesá...?