Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Zopakujú zdravotnícki odborári štrajk?

Predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb Andrej Kučinský vyslovil obavy z možného zopakovania sa štrajkov, aké sa v zdravotníctve konali vlani. Odborári totiž nevidia zo strany Ministerstva zdravotníctva SR úsilie prioritne riešiť odmeňovanie zdravotníckych pracovníkov, ako to sľúbila strana Smer-SD pred voľbami.

Zámerom Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb je, aby do roku 2010 najvyššie zaradený zdravotnícky pracovník mal trojnásobok a zdravotné sestry 1,5-násobok z priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Predstavitelia Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb žiadali len zmeniť legislatívu, a to zákonník práce alebo zákon o odmeňovaní. Tieto zmeny by zámer odborového zväzu umožnili realizovať. Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb zvýšenie platov zdravotníckych pracovníkov nechce dosiahnuť zo dňa na deň, ale postupnými krokmi do roku 2010, zdôraznil A. Kučinský.

"Minister je zodpovedný nielen za zariadenia, ktoré sú v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti, ale aj za zdravotný stav a poskytovanie zdravotnej starostlivosti vo všeobecnosti, teda do istej miery aj za odmeňovanie," vyhlásil A. Kučinský.

MZ SR vlani zriadilo komisiu, kde Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb mal tiež svoje zastúpenie. Komisia mala ambíciu podať návrh na vhodné odmeňovanie zamestnancov v zdravotníckych zariadeniach. Po dvoch mesiacoch komisia nezaujala stanovisko. Až na stretnutí v piatok 26. januára 2007 štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Daniel Klačko povedal, že zámery Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb sú aj cieľom MZ SR, ale dosiahnuť ich chcú do roku 2010, uviedol A. Kučinský.

Podľa odborárov D. Klačko odporučil, aby v roku 2007 pokračovali v kolektívnom vyjednávaní. Zvyšovanie miezd zdravotníckych pracovníkov závisí aj od rokovania zdravotníckych zariadení so zdravotnými poisťovňami.

Ďalší postup Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb posúdi v marci na stretnutí predsedov odborových organizácií zdravotníckych zariadení na Slovensku. Rokovanie bude náročné, lebo sa zídu zástupcovia rôznych typov zdravotníckych zariadení, poznamenal A. Kučinský.

Minister zdravotníctva SR Ivan Valentovič pre ZDRAVIE.sk uviedol, že požiadavky Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb budú do roku 2010 splnené.

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať