Vysoký krvný tlak je na celý život - treba mu radšej predísť

Človek si cení ochotu, otvorenosť, dôveru, úprimnosť a mnohé ďalšie hodnoty, no tou najcennejšou je iste ľudský život. A hoci ten má hodnotu najvyššiu, hazardujeme s ním, keď si nevšímame nenápadne rastúcu hodnotu nášho krvného tlaku. Jednu z mála hodnôt, ktorá človeka nepoteší.

Rastúca hodnota, ktorá nepoteší

Človek si cení ochotu, otvorenosť, dôveru, úprimnosť a mnohé ďalšie hodnoty, no tou najcennejšou je iste ľudský život. A hoci ten má hodnotu najvyššiu, hazardujeme s ním, keď si nevšímame nenápadne rastúcu hodnotu nášho krvného tlaku. Jednu z mála hodnôt, ktorá človeka nepoteší.

Státisíce Slovákov majú zvýšený krvný tlak, no nevedia o tom. Mnohí z nich ani nepociťujú varovné príznaky a tým pádom ani potrebu liečiť sa. Keď sa navyše vyhýbajú preventívnym prehliadkam, smerujú k tomu, že ich jedného dňa postihne srdcový infarkt či cievna mozgová príhoda. Situáciu ako – tak zachraňujú ženy, ktoré jednak pristupujú k starostlivosti o svoje zdravie (aj k liečeniu) zodpovednejšie
a tiež mužského člena rodiny podnecujú
k návšteve lekára.

Muži bývajú nezodpovední

K svojmu ochoreniu mnohí muži pristupujú ako k manželskej vernosti – odmietajú si vnútorne pripustiť, že je to na celý život. Tí nezodpovednejší si tiež odmietajú vziať ochranu – predpísané lieky vysadia a navrávajú si, že im stačí len upraviť doterajší životný štýl. Úpravou životného štýlu (konzumáciou zdravých potravín, obmedzením fajčenia a užívania alkoholu, pravidelnou pohybovou aktivitou...) však môžu len prispieť k zníženej potrebe užívania liekov, budú ich potrebovať menej. Vysadiť niektoré lieky by však mal pacient až po odporučení lekára. Nemožno sa spoľahnúť na to, že sa človek cíti lepšie.

Najistejším spôsobom ako predísť možným zdravotným komplikáciám, alebo ich aspoň zmierniť, je dbať na prevenciu. Je pravdou, že vás nemusí skosiť mozgová či srdcovocievna príhoda. Aspoň nie hneď. V ohrození sú však aj vaše obličky. Tie pri hypertenzii postupne strácajú schopnosť plniť svoje životne dôležité funkcie zaisťujúce čistenie krvi, čo vedie k zvýšeniu hladiny močoviny a kreatininu. Keď zostane bez liečby krvný tlak vysoký niekoľko rokov, môže to viesť k závažnému zlyhaniu obličiek, vyžadujúcemu aplikáciu umelej obličky...

Čo vás čaká u doktora

Keď prídete k lekárovi s ponosou na vysoký krvný tlak, buďte si istý, že len pri jeho preverovaní nezostane. Bude ho zaujímať váš celkový zdravotný stav, kardiovaskulárne rizikové faktory (cukrovka, zvýšený cholesterol). Od nich bude závisieť, či vám predpíše lieky. Pri opakovanom tlaku 180/100 vám určite dá recept na niektoré antihypertenzivum. Predovšetkým sa však bude snažiť zistiť, čo je príčinou vášho vysokého krvného tlaku, aby mohol pôsobiť proti faktorom, ktoré sú ovplyvniteľné a predísť následkom hypertenzie, alebo ich aspoň zmierniť.

Doktor zistí hladinu cukru a kreatininu vo vzorke krvi a urobí rozbor moču. Prítomnosť krvi, alebo albuminu v moči sa zisťuje pomocou testovacieho prúžku. Ďalej treba vyšetriť srdce na ischemickú chorobu a srdečné zlyhanie. Znamená to röntgen hrudníka, elektrokardiografické vyšetrenie (EKG), echokardiografiu. Dôležité je vyšetrenie obličiek. Ak ide
o ultrazvukové (renálna ultrasonografia) je úplne bezbolestivé. Vyšetrenie tepien zásobujúcich obličky (angiografia), ktoré nasleduje po nej, je taktiež bezbolestné, ak nerátame pichnutie injekcie.

Nečakajte zázrak, len zlepšenie

Každý by si mal uvedomiť, že lekári nedokážu nikoho z hypertenzie vyliečiť. Vedia len regulovať krvný tlak. Už to je však veľmi dôležité, aby sa mohla zlepšiť kvalita vášho života a jeho dĺžka. Výber vhodného lieku na reguláciu tlaku závisí od lekára. Ak jeden druh lieku nepomáha, mal by lekár predpísať kombináciu rôznych liekov. V takom prípade na množstvo nehľaďte, dôležitý je účinok. Chybu robia tí pacienti, ktorí sa zľaknú
a časť liekov vysadia. Je to neúčinné a hazardujú so svojim zdravím.

Svojmu zdraviu musíte pomôcť aj sami. Súčasťou liečby hypertenzie by mali byť aj nefarmakologické opatrenia, inak povedané – úprava životosprávy. Opatrenia spočívajú predovšetkým v úprave zloženia stravy, pravidelnej fyzickej aktivite a trvalom záujme o svoj zdravotný stav. Pokiaľ sa týka stravy, treba obmedzovať príjem soli, obmedziť príjem tukov a sacharidov a jesť viac zeleniny a ovocia. Mali by ste aj znižovať prípadnú nadváhu, k čomu vám pomôže zvýšená fyzická aktivita. Sledujte si tiež hladinu cholesterolu. A najmä – začnite s tým všetkým hneď. Však viete, ako je to s tými hodnotami.

7 obmedzení aby sa vám nezvýšil krvný tlak 1. Obmedzte soľ a sodík! 2. Zanechajte fajčenie! 3. Vystríhajte sa stresu! 4. Cvičte! 5. Menej kofeínu a alkoholu! 6. Znížte svoju hmotnosť! 7. Nevysadzujte lieky!

Ako si zmerať tlak

Málokto sa teší, keď musí ísť k lekárovi. Ženy sú zodpovednejšie a poctivejšie ako muži, záleží im viac na svojom zdraví. „Budem vyzerať ako hypochonder.“ „Ešte mi tam sami vymyslia nejakú chorobu.“ To sú dva azda najčastejšie argumenty mužov prečo k lekárovi nechcú ísť. Prípadne si myslia, že ich lekár bude podozrievať, že si vymýšľajú. Istejšie sa však budú cítiť, keď svoje subjektívne pocity podporia aj objektívnym dôkazom. Stačí si zmerať tlak na tlakomeri
(v lekárňach ich dostať a nie sú také drahé) a povedať lekárovi výsledné čísla. Ak sú skutočne nepriaznivé, určite ste k lekárovi neprišli nadarmo. A niektorí možno prídu práve v najvyšší čas.

Prístroje na meranie tlaku sú dvojakého druhu. Lekári v praxi uprednostňujú klasické ortuťové, no pre laikov je kvôli ľahšej obsluhe vhodnejší digitálny tlakomer. Každý tlakomer sa skladá z nafukovacej manžety, ktorú si pred meraním navlečieme na rameno (pažu), či zápästie. Všeobecne je vhodnejšie rameno, pretože u niektorých starších ľudí nemusia byť (z dôvodu aterosklerotických zmien na tepnách) merania na zápästí presné. Samotné meranie prebieha pri postupnom vypúšťaní vzduchu z nafúknutej manžety, spojenej hadičkou s meracím zariadením.

Pri meraní treba dodržiavať niekoľko dôležitých zásad, ktoré zabezpečia správny výsledok. Predovšetkým musí byť vyšetrovaný v pokoji aspoň päť minút pred meraním tlaku a pol hodinu pred meraním by nemal fajčiť ani piť kávu.

Manžetu mu nasadzujeme na obnažené rameno, zásadne nemeriame tlak cez látku (košeľu). Najlepšie je, keď vyšetrovaný sedí s opretým chrbtom a obnažené rameno má podopreté vo výške srdca. Počas merania by nemal hovoriť, ani sa hýbať.

Najlepšie je uskutočniť meranie dvakrát po sebe s dvojminútovou prestávkou.
Z oboch nameraných hodnôt sa potom vyráta priemer. Ak sa namerané hodnoty líšia o viac než 5 mm/Hg (milimetrov výšky vytlačeného stĺpca ortute – digitálne čísla stav rešpektujú), treba merať znova.

Čo je krvný tlak

Krvný tlak je sila, ktorou krv pôsobí na stenu ciev. Krv je vyháňaná zo srdca a unášaná sústavou ciev ku všetkým orgánom tela. Každým srdečným úderom pumpuje srdce krv do ciev. Tlak krvi je najvyšší vtedy, keď sa srdce sťahuje a vyháňa krv. Tomuto tlaku sa hovorí systolický, laicky sa nazýva „horný“. Medzi dvoma sťahmi srdce krátko odpočíva a krvný tlak klesá. Vtedy ide o tlak diastolický, laikmi nazývaný „dolný“, alebo „spodný“. Obidve hodnoty, v ktorých sa tlak uvádza, sú dôležité. Čísla sa píšu s lomítkom (napr. 140/90). V priebehu dňa krvný tlak každého človeka kolíše. V spánku dosahuje najnižšie hodnoty a skoro ráno začína stúpať až dopoludnia. Tesne po obede zaznamenáva menší pokles. V podvečer u niekoho mierne stúpne a u iných naďalej pomaly klesá. Pri fyzickej námahe či rozrušení tlak stúpa. Tlak ide hore aj po jedle, fajčení a pití alkoholu, pri teplote, bolesti, alebo keď človek potrebuje močiť. Vyšší tlak býva v zime a menší v lete.

Zväčšené riziko hypertenzie

  • u ľudí s nadváhou
  • pri zvýšenom užívaní soli
  • pri častom pití alkoholu
  • pri užívaní hormonálnej antikoncepcie
  • u ľudí trpiacich chronickým stresom
  • pri nadmernej konzumácii kávy a čaju
zuzi74

Alexa12, je to tam jasne napisane, uprava zivotospravy a nemusis brat ziadne lieky. Hlavne nechemizovanu zeleninu a ovocie, ziadne polotovary, treba sledovat aj zlozenie potravin pri nakupoch, nie len tak hadzat do kosika co ti napadne, hlavne v supermarketoch. Tam vela toho zdraveho nenajdes.
Obcas ocista pecene a obliciek, ktore su najviac zatazene nevhodnou stravou.