Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Časť tatranských chodníkov bez bariér

Do časti Vysokých Tatier a do Pienin sa už dostanú aj telesne postihnutí. Od 3. júla sú im prístupné štyri turistické trasy – známym symbolom telesne postihnutých sú označené tri chodníky na území Tatranského národného parku (TANAP) a jeden na území Pieninského národného parku (PIENAP). Prvá trasa vedie zo Starého Smokovca cez Hrebienok na Rainerovu chatu, druhá trasa z Tatranskej Javoriny na Podmuráň, tretia trasa je z Lysej Poľany do Bielovodskej doliny a štvrtá trasa z Červeného Kláštora do Lesnice.

Pri sprístupňovaní turistických chodníkov pre telesne postihnutých spolupracovali Štátne lesy TANAP-u so spoločnosťou Hartmann-Rico.

„Odkedy otvorili turistické chodníky pre telesne postihnutých, mali sme tu už niekoľko desiatok tzv. vozíčkarov,“ hovorí Zuzana Petrasová z Reinerovej chaty. Bol medzi nimi dokonca aj bývalý člen Horskej služby, ktorý je po úraze odkázaný na invalidný vozík a do Vysokých Tatier sa dostal po desiatich rokoch. „Všetci sa zhodli - bol to výborný nápad.“

Turistické chodníky pre hendikepovaných vedú po existujúcich značkovaných turistických chodníkoch, ich povrch je prispôsobený invalidným vozíkom. Povrch tvorí najemno pomletý kameň s pieskom zatlačený valcom (tzv. rolovaný povrch). Sprievod na všetkých trasách v horskom prostredí je však nevyhnutný, osobitne na trase na Reinerovu chatu.

Sedemnásť bezbariérových kilometrov

Turistické trasy pre telesne postihnutých sú vo Vysokých Tatrách vyznačené po prvýkrát v histórii. „Vysoké Tatry sú teraz prístupné naozaj pre všetkých. Celková dĺžka štyroch vyznačených trás je takmer 17 km. V budúcnosti máme zámer upraviť a označiť všetky trasy, ktoré sú vhodné pre ľudí s hendikepom na území, ktoré patrí do správy Štátnych lesov TANAP-u,“ uviedol Ing. Peter Líška, riaditeľ Štátnych lesov TANAP-u.

„Hľadali sme spôsob, ako naplniť naše heslo Hartmann pomáha liečiť aj v oblastiach, kam nesiaha náš výrobný program. Už niekoľko rokov spolupracujeme so Slovenským zväzom telesne postihnutých športovcov, obzerali sme sa po aktivitách, ktoré by slúžili ľuďom, ktorí sú telesne postihnutí, ale chcú žiť aktívny život. Mnohokrát ich ale zastavia prekážky nedostatočnej informovanosti, keď nevedia, kam sa môžu so svojim hendikepom dostať. Oslovili sme Štátne lesy TANAP-u a našli sme vhodné trasy. Označením týchto turistických trás vo Vysokých Tatrách sme začali spoločne napĺňať heslo Tatry bez bariér,“ povedal Ing. Ľubomír Páleník, generálny riaditeľ spoločnosti Hartmann-Rico pre región východnej Európy.

K dispozícii aj brožúra

Telesne postihnutí majú k dispozícii aj informačnú brožúru, ktorá obsahuje základné informácie o turistických trasách s ich popisom na území TANAP-u označenými špeciálnou značkou. Návštevníkom prináša aj informácie o ďalších zariadeniach a miestach, ktoré majú bezbariérový prístup. Brožúra obsahuje aj informácie o otváracích hodinách či poplatkoch v týchto zariadeniach.

Bezbariérové trasy

1. Starý Smokovec – Hrebienok - Rainerova chata 4,2 km

  1. Tatranská Javorina – Podmuráň 1,9 km
  2. Lysá Poľana – Bielovodská dolina 2,5 km
  3. Červený Kláštor – Lesnica 8 km
Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Textová Inzercia

Zapper | Fscan - revolučné prístroje

Rieši príčinu väčšiny zdravotných problémov. Záruka kvality a profesionálna podpora zdarma.Môžete ho mať doma aj vy!

Investujte do svojho zdravia

Frekvenčná metóda - rýchla pomoc ku zdraviu! Na všetky vírusy, baktérie, pliesne a parazitov.

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.