Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Zabúdanie nemusí byť normálnym prejavom staroby

Aj tento rok si 21. septembra opäť pripomíname Svetový deň Alzheimerovej choroby. Iba včasné odhalenie tejto choroby dáva možnosť na spomalenie priebehu ochorenia a predĺženie plnohodnotného života pacienta. Pri tejto príležitosti vám teda prinášame jednoduchý test porúch pamäte na posúdenie obáv z ochorenia u blízkej osoby.

Problémy s pamäťou, s nájdením vhodných slov, ťažkosti pri vykonávaní známych úloh alebo strácanie vecí - to sú len niektoré z varovných signálov Alzheimerovej choroby. Často sa ľahko prehliadnu a môžu sa pripisovať iným príčinám, napr. únave, stresu alebo starnutiu. Keďže každý z nás môže mať vo svojom okolí niekoho s týmto ochorením, mali by sme zvýšiť vnímavosť voči zmenám v správaní našich rodičov či partnerov. Iba skoré zachytenie Alzheimerovej choroby dáva možnosť na spomalenie priebehu ochorenia a predĺženie plnohodnotného života pacienta.

Ponúkame vám jednoduchý test porúch pamäte na posúdenie obáv z ochorenia u blízkej osoby. Získané odpovede je potrebné prediskutovať s lekárom. Odpovede na tieto otázky neumožňujú stanovenie diagnózy demencie alebo Alzheimerovej choroby. Môžu byť zamyslením sa nad tým, či zmeny nie sú vážnejšieho charakteru a či nie je potrebné odborné vyšetrenie.

Označte rámček, ktorý najlepšie vyjadruje problémy s pamäťou u danej osoby.

1. **Opakuje si stále niečo alebo pýta sa stále na to isté?** Áno Nie Neviem 2. **Je viac zábudlivý/-á, má problémy s krátkodobou pamäťou?** Áno Nie Neviem 3. **Potrebuje si robiť záznamy na pripomenutie vecí, ako sú domáce práce, nákupy, užívanie liekov?** Áno Nie Neviem 4. **Zabúda na dohovorené stretnutia, rodinné udalosti, sviatky?** Áno Nie Neviem 5. **Vyzerá smutný/-á, skleslo alebo je plačlivý/-á častejšie než v minulosti?** Áno Nie Neviem 6. **Začal/-a mať problémy s počítaním, používaním peňazí a kontrolou financií?** Áno Nie Neviem 7. **Stratil/-a záujem o svoje obľúbené činnosti ako hobby, čítanie, návštevy kostola, alebo iné sociálne aktivity?** Áno Nie Neviem 8. **Začína potrebovať pomoc pri jedení, obliekaní, kúpaní, toalete?** Áno Nie Neviem 9. **Začína byť podráždený/á, nepokojný/á, podozrievavý/á alebo začína vidieť, počuť, veriť nereálnym veciam?** Áno Nie Neviem 10. **Existujú obavy ohľadne jeho/jej schopnosti riadiť auto, napr. nebezpečie zablúdenia, alebo nebezpečnej jazdy, alebo prestal/-a riadiť auto? Ak nikdy neriadil/-a auto, odpovedzte "Nie".** Áno Nie Neviem 11. **Má problémy pri vyjadrovaní sa s nájdením vhodných slov, s ukončením vety alebo pomenovaním vecí a ľudí?** Áno Nie Neviem
Po zodpovedaní všetkých otázok sa na tomto mieste zobrazí vyhodnotenie testu. Ak sa vyhodnotenie nezobrazí kliknite na tlačítko "Vyhodnotiť". Pozor, musia byť zodpovedané všetky otázky.
Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať