Chôdza nielen pomáha chudnúť, ale aj omladzuje srdce

Proti nadváhe, obezite, vysokému krvnému tlaku či vysokej hladine cholesterolu sa dá bojovať aj mimo posilňovní či športovísk. Zdravé srdce a dobre funkčný kardiovaskulárny systém, na ktoré tieto faktory vplývajú, sa dá ovplyvniť aj pravidelnou rýchlou chôdzou.

Proti nadváhe, obezite, vysokému krvnému tlaku či vysokej hladine cholesterolu sa dá bojovať aj mimo posilňovní či športovísk. Zdravé srdce a dobre funkčný kardiovaskulárny systém, na ktoré tieto faktory vplývajú, sa dá ovplyvniť aj pravidelnou rýchlou chôdzou. Slováci by mali športovať, respektíve viac chodiť. Už viacero štúdií v minulosti preukázalo, že riziko srdcovej príhody u ľudí s hladinou cholesterolu v krvi nad 6,2 milimolu na liter (mmol/l) je viac ako dvojnásobné. Ak sa však hladinu cholesterolu podarí znížiť o desať percent, klesne riziko úmrtia na kardiovaskulárne choroby (KVO) o celú štvrtinu.

Choďte do kopca

Odborníci si ešte donedávna mysleli, že človek, v snahe zlepšiť si obehový systém, musí vyvinúť oveľa väčšiu fyzickú aktivitu. Rýchla chôdza veľmi pomáha. "Takáto fyzická aktivita má skutočne pozitívny vplyv na zdravie srdca a ciev," hovorí doktor Igor Bukovský. Podľa neho je najefektívnejšia chôdza do kopca, odporúča preto nepoužívať výťah, ale vždy vyšliapať po vlastných nohách, či v práci uprednostniť osobný kontakt s kolegami pred telefonickým. Pri nákupoch a vybavovaní radí neparkovať priamo pri nákupnom centre, či úrade. "Ak cestujete mestskou hromadnou dopravou, vystúpte o zastávku - dve skôr a prejdite sa."

Chôdza je nadprirodzenejšia forma pohybu človeka a pokiaľ je spojená so správnym stravovaním, je najjednoduchšou cestou ako si zlepšiť kondíciu a udržať si adekvátnu telesnú hmotnosť. Výhodou chôdze je, že je vhodná aj pre starších ľudí, či pre ľudí s vysokým krvným tlakom.

12-tisíc krokov?

Vhodné je rýchlosťou štyri kilometre za hodinu prejsť päťkrát týždenne 10 až 12-tisíc krokov, teda asi sedem kilometrov. S chôdzou súvisí aj najnovší projekt Vezmi svoje srdce na prechádzku, chôdza mu svedčí, v rámci ktorého sa budú organizovať v rôznych častiach Slovenska prechádzky.