Nos ako bambuľa: kedy zvykne nádcha prejsť?

Príčiny upchatého nosa bývajú rôznorodé, či už je to nádcha, alebo rôzne infekcie dýchacích ciest. Nos sa upcháva aj v prekúrenom prostredí, kde je vzduch automaticky suchší. Mnohí to ani nevedia, ale ťažkosti pociťujú z dôvodu deformácie nosovej priehradky.

Ako spresnila infektologička Zuzana Blechová z Infekčnej kliniky 2. lekárskej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe, dôvodom môžu byť aj nosové polypy, alebo hormonálne vplyvy, napríklad v období tehotenstva. Upozornila však aj na možnosť, že príčiny upchatého nosa môžu súvisieť s nádormi, no ide skôr o ojedinelé prípady.

Jeseň plná chorôb

Nádcha prichádza často v jesennom období, keď sa mení počasie. Obťažuje ľudí po celom svete a hoci sa lieči asi sedem dní, s upchatým nosom sa človek zle vyspí, ťažko sa mu pracuje, deti zasa vyrušuje pri učení. Prieskumy ukázali, že napríklad len v USA malo nádchu v roku 2001 40 miliónov ľudí, pričom zväčša išlo o alergickú nádchu. Celkové náklady na liečbu boli 4,5 miliardy amerických dolárov, pričom štatisticky ľudia zameškali 3,8 milióna dní v škole alebo na pracovisku.

Infekčná a chronická nádcha

Odborníci odlišujú akútnu infekčná a chronickú nádchu. Prvá z nich je podľa Blechovej najčastejšie vírusového pôvodu a doba inkubácie je jeden až štyri dni. Vírus sa prenáša kvapôčkovou infekciou pri kýchaní, smrkaní a podobne. Prejavuje sa pocitom upchatého nosa, keď dôjde k prekrveniu a opuchu sliznice, výtokom z nosa, svrbením v nose a očiach. Navyše, ochorenie sprevádzajú aj záchvaty kýchania.

Medzi celkové príznaky patria únava, bolesť hlavy, svalov, malátnosť, nechutenstvo, pocit chladu, tepla, zvýšenie teploty. Infekcia sa ešte lepšie šíri napríklad pri zmenách teploty. Závažnejší priebeh nádchy sa týka batoliat a dojčiat. Nepokojne spia, sú plačlivé, vracajú, mávajú teploty. Ťažko sa u nich odsáva nosový sekrét.

Suchá sliznica

Chronická nádcha býva alergická, hypertrofická, atrofická a vazomotorická. Prvá z nich je najčastejším alergickým ochorením populácie. Postihuje až dvadsať percent ľudí a v 30 až 50 percentách prípadov je považovaná za predastmatický stav. Prejavuje sa hlienovou až hlienovo-hnisovou sekréciou. Hypertrofickú nádchu charakterizuje suchá sliznica a tvorba polypov. Ľuďom s ňou hrozí nebezpečenstvo rozvoja zápalu hltanu a dolných dýchacích ciest.

Atrofická nádcha je skôr vzácna, vyvinie sa zväčša u ľudí pracujúcich v prostredí s vysokou koncentráciou chemikálií, alebo v prašnom prostredí. Stenčí a oslabí sa im sliznica a priľahlá kosť, sliznica začne vysychať. Vazomotorická alergia sa objavuje po prechode napríklad z chladného do teplého prostredia a opačne, pri fyzickej a psychickej záťaži, či pri dráždičoch ako je dym. Nádcha sa lieči rôzne, napríklad lokálnymi sympatomimetikami, ktoré majú výrazný, ale prechodný účinok na opuch nosovej sliznice.

Päť až 10 minút po aplikácii nedráždia nosové sliznice a neovplyvňujú nosovú sekréciu. Lieči sa nimi krátkodobo - týždeň. Pri dlhodobej aplikácii hrozí nebezpečenstvo vzniku reaktívnej rekongescie (výrazné zhoršenie obštrukcie). Proti nádche sa užívajú aj lokálne a celkové antihistaminiká. Liečia sa nimi sezónna a celoročná alergická nádcha. 

Antiseptiká a lokálne antibiotiká

Ďalšiu skupinu tvoria antiseptiká a lokálne antibiotiká. Tie pomáhajú pri vírusovom a bakteriálnom zápale nosovej sliznice, obnovujú priechodnosť nosa, pôsobia preventívne pred komplikáciami zápalu. Ako informovala doktorka Blechová, využívajú sa aj roztoky solí - morská voda a minerálne vody. Látka v nich obsiahnutá - Natrium hyaluronát má hojivý a zvláčňujúci účinok a pomáha pri obnovení funkcie riasinkového epitelu.

Kyselina hyaluronová

V boji proti nádche sa začína používať aj kyselina hyaluronová, známa z plastickej chirurgie, kde má podobnú funkciu ako botulotoxín. Po prvý raz sa ju podarilo izolovať z kohútích hrebeňov. V ľudskom tele sa vyskytuje napríklad v medzibunkovej hmote spojivového tkaniva v oblasti šliach, väzov, sliznici či v očnom sklovci.

Táto kyselina dokáže na seba viazať vodu, čo je významné pre to, že dokáže zvlhčiť prostredie, v ktorom pôsobí. Kyselina hyaluronová, ktorá vplýva na biele krvinky a preto bráni vývoju superinfekcie, urýchľuje hojenie a znižuje opuch. Aj preto sa dnes používa i v očnom lekárstve, stomatológii, ortopédii a kozmetickom priemysle. Jej nedostatkom je, že sa spolupodieľa na vzniku jaziev v tehotenstve.

Ďalšie novinky a zaujímavosti v oblasti zdravia, krásy a životného štýlu nájdete TUČítajte a buďte informovaní o všetkom čo Vás zaujíma.