Kúpele Lučivná

Malé kúpele Lučivná ležia na južných svahoch pod úpätím Vysokých tatier v nadmorskej výške 785 m, pri ceste z Tatranskej Štrby do Popradu. Sú najväčšou liečebňou nešpecifických chorôb dýchacích ciest pre školopovinné deti.
  • choroby dýchacích ciest

Malé kúpele Lučivná ležia na južných svahoch pod úpätím Vysokých tatier v nadmorskej výške 785 m, pri ceste z Tatranskej Štrby do Popradu. Sú najväčšou liečebňou nešpecifických chorôb dýchacích ciest pre školopovinné deti. Podhorská klíma, podmienená výhodnou geografickou polohou, je základným prírodným liečivým faktorom Lučivnej. Čistota ovzdušia bohatého na kyslík a dlhý čas slnečného svitu dávajú Lučivnej špecifickú klimatickú charakteristiku, vhodnú na liečebné využitie.

Kúpele Lučivná založil v r. 1872 statkár z obce Lučivná Donáth IV. Várady – Szakmáry. Vybudovaním železničnej stanice Lučivná v r. 1874 boli kúpele spojené s okolitým svetom. Klimatické podmienky blahodárne vplývali na návštevníkov trpiacich pľúcnymi neduhmi. V roku 1885 boli kúpele zaradené medzi liečebné ústavy. Od roku 1964 sa tu zriadili prírodné liečebné kúpele pre liečenie chorôb dýchacích ciest detských pacientov a v tomto trende sa orientujú a modernizujú až do súčasnosti.

Klimatická kúpeľná liečebňa v Lučivnej je určená pre deti od 6. do 15. rokov. Je zameraná predovšetkým na liečbu detských pacientov s nešpecifickými chorobami dýchacích ciest a niektorými alergickými ochoreniami. Liečia sa tu detskí pacienti trpiaci najmú na chronický a opakujúci sa zápal priedušiek (bronchitídy), spastický zápal priedušiek, prieduškový záduch (bronchiálna astma), stavy po opakovaných zápaloch pľúc, chronické zápaly prínosových zátok (sinusistídy), celkové oslabenie zdravotného stavu po prekonaných chorobách dýchacích ciest a alergické nádchy.


Web: Kúpele Lučivná