Facelifting - vyhladenie vrások - rozhovor s doktormi Magdom a Kačmárom

Omladnúť o pár rokov... Kto by po tom netúžil? No keďže zázračný elixír mladosti ešte nevynašli, ostávajú nám dve možnosti – uspokojiť sa s tým, ako vyzeráme alebo proti prejavom starnutia bojovať.

Omladnúť o pár rokov... Kto by po tom netúžil? No keďže zázračný elixír mladosti ešte nevynašli, ostávajú nám dve možnosti – uspokojiť sa s tým, ako vyzeráme alebo proti prejavom starnutia bojovať.

S pribúdajúcimi rokmi sa na ľudskej tvári podpisujú stresy, dôsledky nevhodnej životosprávy a ďalšie vplyvy, ktoré sa spolupodieľajú na procese starnutia pokožky. Hlboké vrásky na tvári a na krku, zošúverená pokožka, ukladanie tuku pod bradou... to sú oblasti, ktorých korekciu (avšak nie úplné odstránenie) má za cieľ facelifting-radikálna, ale účinná možnosť.

Jej prínos i úskalia nám priblížili plastickí chirurgovia MUDr. Ján Magdo a MUDr. Pavol Kačmár z Centra plastickej a estetickej medicíny CHIRMED v Košiciach.

Začiatky faceliftingu

Kedy a ako vznikla myšlienka omladnúť pomocou faceliftingu nám porozprávali MUDr. Kačmár a MUDr. Magdo.

„Facelifting ako taký vznikol začiatkom minulého storočia. Prvé operácie pozostávali len z minimálneho natiahnutia kože pred ušami. Postupne naberali chirurgovia viac odvahy, chirurgické postupy aj materiálne vybavenie bolo sofistikovanejšie. V súčasnosti existuje približne pol tucta základných typov faceliftingu. Každý z nich má veľa variácií, ktoré sú šité pre potreby jednotlivých pacientov. Tak ako nie sú dvaja rovnakí pacienti, nie sú ani dvaja rovnakí chirurgovia. Takže v rukách každého chirurga je každý facelifting iný.“

Prečo facelifting?

Tento operačný zákrok zažíva v dnešnej dobe, ktorá má vysoké nároky na vizáž, a to nielen v rôznych trendových profesiách, veľký „boom“. Možno povedať, že záujemcov o facelifting výrazne stúpa. Jedným z dôvodov je aj pozitívna zmena vo výzore, ktorá je pre mnohých mužov i ženy limitujúca. O skúsenostiach v tomto smere hovorí Dr. Magdo:

„Je to jedna z najuspokojujúcejších operácií pre pacienta aj chirurga (ale aj najnáročnejších). Každý je rád, keď vyzerá lepšie. Samozrejme, dôležité sú reálne očakávania. Pacient by mal chápať, že nemôže zrazu vyzerať o 20 rokov mladšie. V podstate dobrý výsledok je, ak vyzerá na svoj vek, ale lepšie ako ľudia bežne v jeho veku.“

Očakávania a realita faceliftingu

Každý muž či žena, ktorí nad zákrokom uvažujú, by mali v prvom rade chápať jeho podstatu. Nereálne očakávania nie sú na mieste. Ako pripomína Dr. Kačmár:

„Facelifting z vás neurobí krajšieho človeka. Ak nebola pekná tvár predtým, nebude ani potom. Ak ste nikdy nemali výrazné lícne kosti a ostro kontúrovanú bradu, nebudete ich mať ani po operácii. Zákrok neodstraňuje ani všetky vrásky. Čím sú jemnejšie, tým menej ich odstráni. Operácia neovplyvňuje oči, ich okolie, obočie ani čelo. Na zlepšenie týchto častí tváre sú zamerané iné operácie. Môžu sa vykonať zvlášť alebo spolu s faceliftingom.

Tradičný facelifting zmierňuje menej nazolabiálne ryhy, ako by sa páčilo pacientom aj chirurgom. Centrálny facelifting zase neovplyvňuje dostatočne kontúry sánky, ovisnutú kožu na krku a dvojitú bradu. Kvalita kože sa po operácii tiež nezmení. Na toto sú zamerané dermatokozmetické procedúry ako chemický peeling, dermabrázia, laserový peeling.“

Čo je cieľom faceliftingu

Cieľom faceliftingu je omladiť tvár tým, že sa chirurgicky odstránia, resp. zmiernia niektoré známky veku. O čo teda presne ide?

Dr. Magdo: „Spevní sa tkanivo a odstraní nadbytok kože z krku a dolnej polovice tváre. Niekedy sa s kožou odstráni aj tuk, avšak v súčasnej plastickej chirurgii sa tuk na niektoré miesta na tvári aj pridáva, lebo jeho úbytok na tvári spôsobuje výrazné zmeny v zmysle jej starnutia. Taktiež sa tkanivo, najmä koža a vrstva pod kožou, v rôznom rozsahu premiestňuje, posúva smerom hore a mierne smerom dozadu - za účelom dosiahnutia čo najhladších kontúr sánky a niekedy aj mierneho zdvihnutia líc. Odstraňujú sa vertikálne pruhy na krku a zmierňujú sa výrazné ryhy na tvári, hlavne v okolí úst.“

Dlhé roky boli všetky faceliftingy zamerané na omladenie dolnej časti tváre a krku, lebo ich cieľom bolo spevnenie kože krku, vyhladenie kontúr sánky, dvojitej brady a dvoch prominujúcich vertikálnych pruhov na krku, ktoré prispievali k výzoru tzv. morčacieho krku. „Novšie techniky sa zamerali na zmiernenie nazolabiálnych rýh (rýh medzi krídlami nosa a kútikmi úst ) a niektoré aj na zdvihnutie lícneho tkaniva, ktoré u mladých ľudí zvýrazňuje lícne kosti, zatiaľ čo s vekom klesá nižšie.“

Kto môže podstúpiť facelifting

Aké podmienky by mal spĺňať? Ktorý vek je na tento operačný zákrok vhodný? Ako prízvukuje Dr. Kačmár, „ideálnymi pacientmi pre facelifting sú muži a ženy vo veku 40 až 70 rokov (ale sú aj výnimky), maximum je zhruba v strede tohto vekového rozpätia. Novšie techniky (niekedy označované ako centrálny lifting), sa viac využívajú u mladších ľudí (40+), kde ešte nie je starnutie krku tak výrazne vyznačené.

Tieto techniky sú zamerané na zmiernenie nazolabiálnych rýh (rýh medzi krídlami nosa a kútikmi úst) a na zdvihnutie lícneho tkaniva, ktoré u mladých ľudí zvýrazňuje lícne kosti, zatiaľ čo s vekom klesá nižšie. V týchto prípadoch stačí niekedy použiť kratší rez (nezasahuje za ucho a do vlasov) a označujú sa aj ako short scar facelifting alebo minimal access cranial suspension lifting (MACS – lift). Omladenie dolnej polovice tváre a krku, ako aj „centrálny“ facelift, môžu byť súčasťou jednej operácie.“

Jednotlivé techniky faceliftingu

Vo všeobecnosti sa líšia najmä v rozsahu nadvihnutia tkanív v pomere k povrchu tváre a v hĺbke preparácie, t. j. aké hlboké štruktúry sa premiestňujú.

„Tkanivá na tvári sú umiestnené vo vrstvách. Najdôležitejšie vo vzťahu k faceliftingu sú povrchové tri vrstvy - koža, podkožné tkanivo (hlavne tuk) a tzv. SMAS. Je to kontinuálna vrstva tkaniva na krku a tvári, skladá sa z fascie a jej súčasťou sú aj niektoré svaly tváre a krku. Je dobre pohyblivá oproti spodine (vrstve pod ňou), takže manipuláciou SMASu sa dá výrazne ovplyvniť výsledok operácie. Všeobecne najpoužívanejšia súčasná technika faceliftingu na svete zahŕňa kožu a SMAS.“

Niekedy sa chirurg pohybuje aj priamo na kosti. Napr. pri centrálnom liftingu a liftingu čela. „Lifting čela je možné urobiť aj endoskopicky. T.j. z malých zárezov vo vlasatej časti hlavy sa nadvihne čelo a posunie smerom hore. Platí, že endoskopické techniky aj techniky z menších rezov sú veľmi limitované, lebo neumožňujú odstrániť dostatočný nadbytok kože.“

3D Lifting kanylami

3D vectoring na rozdiel od chirurgického liftingu využíva okrem vytiahnutia do bokov a nahor aj tretiu dimenziu -- tzv. prednú projekciu, čiže doplnenie chýbajúceho objemu.

Video poskytlo [www.hbtv.sk](http://www.hbtv.sk)

Ako prebieha facelifting - operácia

Je nevyhnutné, aby pacient absolvoval interné predoperačné vyšetrenie. Pred samotnou operáciou si umyje vlasy dezinfekčným mydlom a potom ho chirurg zakreslí.

Dr. Magdo: „Štandardné zakreslenie a následný rez začína cca 5 cm nad predným okrajom ucha vo vlasoch. Klesá pred uchom, zatáča sa zaň dozadu a zhruba na rozhraní strednej a hornej tretiny ucha sa zatáča dozadu do vlasov, kde končí. Brada sa sprístupňuje z 3 - 4 cm rezu pod bradou v prirodzenej ryhe na koži.“

Po zakreslení možno už pristúpiť k samotnému zákroku. Pacientov však bude určite zaujímať aj možnosť anestézie. Facelifting môže byť prevedený v lokálnej anestézii v kombinácii s analgéziou a sedáciou (celkovo pôsobiace lieky proti bolesti a na upokojenie až spanie) alebo v celkovej anestézii.

Ako hovorí Dr. Magdo: „Na našom pracovisku dávame prednosť lokálnej anestézii, pacienti ju veľmi dobre znášajú. Čo sa týka samotnej operácie, najčastejší prístup je – kontinuálne odpreparovať kožu na oboch poloviciach tváre a krku, spevniť ju a vytvarovať.

Kožu upevníme tromi–štyrmi nosnými stehmi pred a za uchom, nadbytok kože odstránime a kožu zošijeme. Veľmi dôležité je kožu zošívať bez akéhokoľvek ťahu, lebo len tak sa dá vyhnúť nápadným jazvám, resp. až deformujúcemu ťahu na ušný lalôčik. Čiže ťah je vo vrstve pod kožou, koža ja nadvihnutá a voľne priložená na nové miesto. Na krku zošijeme voľné okraje svalu, ktorý je súčasťou SMASu, čím odstránime vertikálne pruhy.“ Celkový zákrok trvá asi 2 - 3 hodiny, v kombinácii s ďalšími dlhšie.

Stav po operácii faceliftingu

Náročnosť faceliftingu predpokladá veľkú bolesť po ňom... Mnohí pacienti sú však milo prekvapení tým, ako dobre rekonvalescencia prebieha. „Po operácii majú pacienti väčšinou až prekvapujúco malé bolesti. Cítia napätie a ťah na tvári. Tiež majú na niektorých miestach zníženú až žiadnu citlivosť, niekde tŕpnutie. Po prepustení domov (u nás po 24 hodinách) je bolesť ľahko kontrolovaná bežnými liekmi proti bolesti,“ pripomína Dr. Kačmár.

Sprievodným pooperačným javom je aj opuch a podliatiny. V akom rozsahu? „Opuch je pomerne veľký, s maximom na 3. až 5. deň. Takmer stále sú prítomné menšie podliatiny, výnimočne väčšie. Tieto známky zhruba po 14 až 21 dňoch vymiznú, resp. sa zmiernia tak, že pacient je sociálne spôsobilý. Môže sa vybrať medzi ľudí, bez toho, aby bol nápadný.“ A čo vlasy? Hrozí po operácii ich strata? „Vlasy vypadajú čiastočne v oblasti jaziev. Pred uchom sa vlasová hranica zvyčajne posunie trocho vyššie.“

Ak sa už pacienti predsa len rozhodnú facelifting podstúpiť, určite ich zaujíma, kedy budú po operácii „fit“. Odporúčania sa v jednotlivých centrách plastickej chirurgie približne zhodujú v týchto bodoch:

  • umyť si hlavu po operácii možno cca na tretí deň, bez nakláňania sa dole (kvôli riziku zakrvácania);
  • makeup je možné používať cca po 2 týždňoch;
  • prvé tri týždne je potrebné sa vyvarovať fyzickej námahe;
  • so športovaním je vhodné začať až po cca 6 týždňoch.

Efekt trvania faceliftingu

Zmenený výzor k lepšiemu však samozrejme nie je konštantný až do smrti. Garanciu trvania efektu zákroku nemožno presne určiť. Hoci pacientov právom zaujíma. „Veľmi všeobecná odpoveď je 4 až 8 rokov. Pacient po operácii kontinuálne starne. Teda, ak má 40 a po operácii vyzerá na 35, tvár postupne naberá na veku,“ približujú skutočnosť chirurgovia. „Teoreticky by mal vyzerať stále mladšie o 5 rokov. Ale nie je to celkom tak. Efekt operácie sa stráca trochu rýchlejšie. Tiež závisí, v akom veku sa pacient podrobil faceliftingu. Napr. človek starne oveľa rýchlejšie medzi 65. a 70. rokom života ako medzi 40. a 45. Preto sa zdá, že efekt vydrží dlhšie u mladších pacientov. Okrem toho, každý starne individuálne v závislosti od genetiky, životného štýlu, pridružených chorôb a pod.“

Komplikácie faceliftingu- zriedkavé, ale možné

Tak ako každý iný operačný zákrok, aj tento so sebou prináša komplikácie, o ktorých pacienti musia byť informovaní. Je to riziko, ktoré podstupujú. Aké je veľké a v čom spočíva?

Dr. Magdo: „Tesne po operácii môže pacient zakrvácať, a to až tak, že hematóm treba odstrániť chirurgicky, lebo by mohol ohroziť životnosť kože nad ním a aj samotný výsledok operácie. Tento jav je ojedinelý, vyskytuje sa zhruba u 2 % pacientov. V takomto percente sa môže vyskytnúť tiež infekcia.

Veľmi nepríjemná je aj nekróza – odumretie časti kože s následnou jazvou. Táto komplikácia sa vyskytuje 20-krát častejšie u fajčiarov ako u nefajčiarov. Dôvodom je, že fajčenie značne sťahuje cievy, a tým vytvára znížený prietok krvi .Preto mnohí chirurgovia veľmi neradi operujú fajčiarov. V prípade, že sa k operácii odhodlajú, preparácia je menšia ako u nefajčiarov. My taktiež vyžadujeme pred operáciou 6 týždňov nefajčiť a po operácii minimálne do zhojenia. Ak pacient nevie na daný čas s fajčením prestať, výkon aj výsledok sú oveľa limitovanejšie.“

Najobávanejšou komplikáciou faceliftingu je však niečo iné - poranenie tvárového nervu s následnou parézou mimických svalov v danej oblasti. „Ak sa poraní nerv na líci, je spontánne vyliečenie – obnovenie hybnosti pravdepodobné do dvoch rokov nad 90 %, lebo na lícach sú nervy prepojené. Ak sa jedná o poranenie koncovej vetvy tvárového nervu na sánke alebo čele, paréza je nevratná.“

Výsledok faceliftingu (resp. nemožnosť výkonu) ohrozujú taktiež všetky ochorenia, ktoré poškodzujú zásobovanie kože krvou. T.j. diabetes mellitus, reumatoidná artritída, sklerodermia, lupus... Problémom jej aj vysoký krvný tlak, pri zákroku je dôležité stabilizovať ho na nižších hodnotách.

Hodinky možno posunúť späť, ale čas zastaviť nemožno…

Výsledky dobre prevedeného faceliftingu nedokážu zastaviť proces starnutia, iba ho čiastočne pozastavia. Ak pacienti túžia po výraznejšom omladení tváre, mali by absolvovať okrem tejto operácie aj úpravu horných a dolných viečok, korekciu vrások čela a mnoho ďalších procedúr. Ako však dokazujú skúsenosti tých, ktorí sa facelifting odvážili podstúpiť, ich zvýšenému sebavedomiu a lepšiemu vnímaniu seba samých napomohol už aj tento zákrok. Cena sa pohybuje okolo 1 100 Eur.

Ako by som asi vyzerala po faceliftingu?

Stačí malý pokus... Ľahnite si na chrbát a pridržte si nad sebou zrkadlo. Váš obraz bude podobný vydarenému faceliftingu. Inou možnosťou je ešte natiahnuť si prstami tvár dozadu a hore, avšak tento obraz je skreslený a deformuje črty tváre, pričom neimituje adekvátne možný pooperačný výsledok.

www.chirmed.sk