Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Informácia o výskyte prasacej chrípky u ľudí - informácia pre médiá 27. 4. 2009

Ochorenia v Mexiku a Spojených štátoch sú vyvolané mutovaným vírusom prasačej chrípky. Tento nový kmeň vírusu prasačej chrípky sa značne odlišuje od bežnej sezónnej chrípky A (H1N1). Vznikol kombináciou štyroch génových segmentov: prasačej chrípky s pôvodom v Severnej Amerike, vtáčej chrípky s pôvodom v Severnej Amerike, humánnej chrípky a prasačej chrípky euro-ázijského pôvodu.

Spôsob šírenia ochorení sa nelíši od spôsobu šírenia pri bežnej sezónnej chrípke. Aj klinické príznaky sú podobné ako u sezónnej chrípky - môže ísť o ľahko prebiehajúce ochorenia od infekcie horných ciest dýchacích až po pneumónie končiace smrťou.

Opatrenia na zabránenie vzniku a šírenia sú identické s opatreniami pri bežnej sezónnej chrípke. Vírus je citlivý na antivirotiká. Zatiaľ nie sú k dispozícii vakcíny obsahujúce tento vírus a nie je známe, či súčasná vakcína proti chrípke zabezpečuje ochranu.

K 26. 4. 2009 bolo potvrdených 20 prípadov prasacej chrípky A(H1N1) v USA (8 v New York, 7 v Kalifornii, 2 v Texase, 2 v Kansase, 1 v Ohio). Zatiaľ v USA nebolo zaznamenané úmrtie v súvislosti s prasacou chrípkou. V Mexiku bolo potvrdených 18 prípadov. Suspektné prípady boli zaznamenané v 19 štátoch z celkových 32 štátoch Mexika. Svetová zdravotnícka organizácia vyslala svojich expertov do Mexika, ktorí sa aktívne podieľajú na riešení danej situácie.

V Európe zatiaľ nebol potvrdený žiaden prípad.

Slovenská republika sa už niekoľko rokov pripravuje na možnú pandémiu chrípky. Základným organizačným dokumentom, podľa ktorého sa vykonáva príprava SR na možnú pandémiu chrípky, je Pandemický plán (Podrobný plán opatrení pre prípad pandémie chrípky v SR). V roku 2005 bola zriadená Pandemická komisia vlády SR, ktorá koordinuje a schvaľuje opatrenia na pandémiu chrípky. Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) nepretržite monitoruje epidemiologickú situáciu vo svete i v Slovenskej republike. Všetky aktuálne informácie sú zaznamenané, analyzované a zároveň konzultované odborníkmi z oblasti mikrobiológie a so Štátnou veterinárnou a potravinovou správou SR, Ministerstvom dopravy, pôšt a telekomunikácií SR, Ministerstvom zahraničných vecí SR.

ÚVZ SR bude cestou MZ SR informovať mikrobiologické laboratória, infekčné kliniky ako aj všetkých lekárov prvého kontaktu informovať o aktuálnej situácii. A bude pokračovať v pravidelných týždenných informáciách o výskyte chrípky a akútnych respiračných ochorení aj po skončení oficiálnej chrípkovej sezóny až do odvolania. Úrady verejného zdravotníctva posilnia spoluprácu a komunikáciu s veterinárnymi a potravinovými správami.

ÚVZ SR odporúča zvážiť cestu do postihnutých oblastí, prípadne informovať sa o riziku a možnostiach ochrany pred ochorením. Po návrate v prípade príznakov, ktoré vzniknú do 10 dní od posledného dňa pobytu alebo tesného kontaktu s osobou s respiračnými ťažkosťami bezodkladne informovať lekára.

Aktuálne informácie a odporúčania pre verejnosť budú zverejnené na stránke www.uvzsr.sk. Odporúča sa tiež sledovať webové stránky Svetovej zdravotníckej organizácie (www.who.int) a Európskeho centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (www.ecdc.europa.eu).

Výskyt prasacej chrípky u ľudí je veľmi neobvyklý, vyžaduje si teda dostatočnú pozornosť. ECDC spolu Európskou komisiou a Svetovou zdravotníckou organizáciou podrobne monitorujú situáciu a komunikujú s americkým CDC. ECDC už vypracovalo ohodnotenie rizika (24. 4. 2009), a je schopné zabezpečiť potrebné preventívne a kontrolné opatrenia v prípade potreby. Svetová zdravotnícka organizácia zatiaľ neodporúča prijať žiadne cestovné a obchodné obmedzenia.


Stručne popíasna choroba Prasacia chrípka


Pravidelná aktualizácia situácie o vývoji situácie s prasacou chrípkou je na:

World Health Organizaton

Slovenské stránky:

Ministerstvo zdravotníctva SR
Ministerstvo zahraničných vecí SR (napr. v súvislosti s obmedzením cestovania)

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať