Čas na zmenu - digitálne teplomery ako bezpečná náhrada ortuťových

Od 1. apríla 2009 vstupuje do platnosti smernica Európskeho parlamentu, ktorá prináša zákaz predaja neelektrických meracích zariadení obsahujúcich ortuť na trhu EU. Zákaz, ktorý je súčasťou kampane ochraňujúcej ľudské zdravie aj životné prostredie, sa vzťahuje len na predaj nových prístrojov a týka sa aj v domácnosti bežne používaných sklených ortuťových teplomerov.

Sklené ortuťové teplomery sú ľahko rozbitné a vysoko toxická ortuť, ktorá sa tým uvoľní, predstavuje vážne zdravotné riziko. Jej výpary môžu spôsobiť otravu, v krajnom prípade dokonca smrť. Zvlášť nebezpečná môže byť manipulácia deťmi, kde pri prehryznutí hrozí riziko porezania sa sklom, či prehltnutia samotnej ortuti.

Faktom zostáva, že ortuťový teplomer má na Slovensku stále silnú tradíciu a aj napriek možným vysokým rizikám zostáva súčasťou lekárničiek veľkej časti slovenských domácností.

Čas na zmenu - tradícia a overená kvalita bez rizika

Najlepšou náhradou ortuťových teplomerov sú teplomery digitálne. Svojich ortuťových predchodcov prevyšujú nielen v bezpečnosti, rýchlosti a presnosti merania, ale ich vysoká kvalita je overená aj niekoľkoročnou tradíciou vybudovanou na našom trhu.

Výhody digitálnych teplomerov oproti ortuťovým

  • BEZPEČNOSŤ – digitálne teplomery neobsahujú žiadnu nebezpečnú ortuť, nehrozí riziko otravy, prehltnutia skla, či porezania sa. Sú odolné voči pádu aj vode, manipulácia s nimi je veľmi jednoduchá a po niekoľkých minútach sa automaticky vypínajú.
  • RÝCHLOSŤ – oproti ortuťovým teplomerom sa doba merania skracuje z niekoľkých minút na pár sekúnd. Doba merania závisí od typu digitálneho teplomera a vybraného spôsobu merania, rádovo sa však pohybuje od 6 do 90 sekúnd.
  • ĽAHKO ČITATEĽNÉ VÝSLEDKY – pomerne všetky teplomery disponujú veľkým čitateľným displejom. Riziko nepresne odčítaných údajov je tak úplne eliminované a zároveň ponúkajú možnosť uchovania poslednej nameranej hodnoty v pamäti.
  • PRESNOSŤ - Digitálne teplomery predstavujú najjednoduchšiu a najpresnejšiu možnosť merania telesnej teploty, je však nevyhnutné dodržiavať pri meraní správny postup.
Ako si správne merať teplotu digitálnym teplomerom --------------------------------------------------

Pre dosiahnutie čo najväčšej presnosti merania digitálnym teplomerom, je potrebné prečítať si návod na použitie a poznať zásady správneho merania, ktoré sa v porovnaní s meraním ortuťovými teplomermi jemne líšia.

Meranie v ústnej dutine (orálne)

V prípade digitálnych teplomerov je tento spôsob merania teploty najpresnejší, najpohodlnejší a najviac odporúčaný. Špička teplomera sa umiestni napravo alebo naľavo od uzdičky jazyka, kde musí zostať počas celého merania. Špičkou sa nesmie hýbať a musí byť v neustálom kontakte so sliznicou, pretože pri zlom umiestnení v ústnej dutine môže dôjsť k odchýlke merania až o 1 stupeň Celzia. Počas merania v žiadnom prípade nefajčíme, nežujeme žuvačku, nevdychujeme studený vzduch a nepijeme žiadne nápoje.

Meranie v konečníku (rektálne)

Meracia špička sa zavedie do análneho otvoru, maximálne do hĺbky 1,5 cm. Pri tomto spôsobe dochádza k najmenšiemu rozptylu nameraných hodnôt a preto je táto metóda vhodná na presné sledovanie celého priebehu horúčky a na meranie bazálnej teploty. Rovnako predstavuje jednoduchý, veľmi presný a rýchly spôsob merania teploty, najmä u detí.

Meranie v podpazuší (axilárne)

Meracia špička sa umiestni do najhlbšej a najteplejšej časti podpazušnej jamky a rameno sa pevne pritlačí, čím sa zabezpečí fixácia teplomeru. Pred samotným meraním je tiež potrebné vyvarovať sa prehriatiu teplým oblečením, alebo naopak, vychladnutiu podpazušnej jamky.

Hoci väčšina dospelej populácie uprednostňuje práve meranie teploty v podpazuší, tento spôsob je pri použití digitálneho teplomeru pomerne nepresný a odporúča sa iba na orientačné meranie! Pri predĺžení merania nad 2 minúty je možné získať presné výsledky.

Výsledky merania ovplyvňuje aj vonkajšia teplota, vyšší vek, stres, pohybová aktivita, či hladina hormónov.

Merania teploty digitálnym teplomerom treba vždy:

  • V ROVNAKOM ČASE - je dokázané, že teplota počas dňa kolíše až o 2 stupne;
  • NA ROVNAKOM MIESTE NA TELE – nedôjde tak ku skresleniu výsledku merania;
  • V DOSTATOČNOM ODSTUPE OD JEDLA - vylúčte konzumáciu teplých alebo studených nápojov či pokrmov minimálne na 30 min. pred začiatkom merania;
  • PRI IZBOVEJ TEPLOTE – vyvarujte sa prehriatiu teplým oblečením, alebo naopak podchladeniu organizmu, napríklad v zime vetraním miestnosti tesne pred samotným meraním;
  • V POKOJI – meranie v nedostatočnom časovom odstupe od väčšej fyzickej aktivity môže tiež skresliť výsledky merania smerom nahor.

Z vyššie uvedených informácií vyplýva, že najpresnejšia hodnota býva nameraná v konečníku, a to najmä u malých detí. Pre mládež a dospelých je najvhodnejším a najpohodlnejším variantom meranie v ústach, zatiaľ čo axilárne meranie je viac menej informatívne. Rozdiel medzi hodnotami zistenými na rôznych miestach môže byť 0,2 až 1 stupeň Celzia. Pre dosiahnutie úplnej presnosti merania sa odporúča urobiť ešte jedno kontrolné meranie na inom mieste – najlepšie v ústnej dutine.

Z tohto dôvodu je dôležité si pri kúpe teplomera všimnúť, aký spôsob merania teploty umožňuje. Najideálnejší je ten, ktorý umožňuje súčasne orálny, rektálny aj axilárny spôsob. Jeho využitie medzi jednotlivými členmi domácnosti je tak univerzálnejšie. V prípade, že teplomer používa viacero členov domácnosti, je samozrejme nevyhnutná jeho dezinfekcia po každom použití.

Textová Inzercia

Hempoint novy TXT
Plnospektrálny extrakt z kvetov konope vo svojej najprirodzenejšej podobe

Doprajte si prirodzenú kompozíciu všetkých aktívnych látok v ich prirodzenej synergii.