Prostata

Pomerne často počujeme o problémoch s prostatou u starších mužov. Ale čo to prostata vlastne je vie iba málo mužov. Prostata je žľaza, ktorú zaraďujeme k mužským pohlavným žľazám. Veľmi úzko súvisí s močovou sústavou. Je uložená tesne pod močovým mechúrom a prechádza cez ňu močová rúra.

prostata_muz_postel Zdroj foto: Shutterstock.com

Prostata vlastne spája močový a pohlavný systém u muža a práve v prostate sa do močovej rúry pripájajú oba semenovody. Tými sa do močovej rúry dostávajú spermie a výlučky ďalších pohlavných žliaz.

Hlavnou funkciou prostaty (prostata) jetvoriť sekrét, ktorý pomáha spermiám dosiahnuť kvalitu a pohyblivosť dostatočnú na oplodnenie ženského vajíčka, dodáva spermiám energiu a zlepšuje ich schopnosť prežiť v ženských pohlavných orgánoch.

Ako vyzerá?

Normálna prostata je veľká asi ako jedlý gaštan a je uložená tesne nad hrádzou, teda priestorom, ktorý sa nachádza medzi semenníkmi a konečníkom. Je to miesto, na ktorom sedíme napríklad pri jazde na bicykli, preto môže u niektorých mužov dlhá jazda na bicykli vyvolať problémy s močením. Prostata sa dá nahmatať cez konečník, preto je vyšetrenie cez konečník jedným zo základných vyšetrení pri diagnostike ochorení prostaty. Tesne po povrchu prostaty (prostata) vedú cievy a nervy pre penis, v dôsledku čoho je ktorékoľvek ochorenie prostaty spojené aj s poruchami erekcie.

Problémy s prostatou

Prostata môže strpčovať život mužom v každom veku. Pri jej zápale, zväčšení, či nádorovom postihnutí totiž dochádza k výrazným problémom s močením. Muži sa sťažujú na pálenie pri močení, časté nutkanie, bolesti v podbrušku, alebo v rozkroku. Pri močení musia tlačiť, alebo čakať a prúd moču je často oveľa slabší ako predtým. Po vymočení majú pocit, že sa nevymočili úplne a niekedy im ešte môže do spodného prádla uniknúť niekoľko kvapiek moču. Nepríjemné je najmä močenie aj každú hodinu v noci, ktoré chorého zobudí zo spánku. V pokročilých prípadoch môže ochorenie prostaty spôsobovať aj krvavý moč a poruchu odtoku moču z obličiek.


Nevynechávajte preventívne prehliadky a neignorujte problémy s prostatou po 50-tke!

Máte po 50-tke? Venujte pozornosť svojej prostate!

Zápal prostaty

U mužov do 50-tky ide predovšetkým o zápal prostaty. Môže byť akútny, s výraznými bolesťami, horúčkou až do 40°C a pálením pri močení, alebo chronický s príznakmi menej intenzívnymi, ale zato trvajúcimi oveľa dlhšie – aj niekoľko rokov. Pri zápale prostaty (prostata) liečime pacientov antibiotikami, v prípade akútneho zápalu je mužov veľmi často potrebné aj hospitalizovať. Chronický zápal je však potrebné liečiť komplexne. Okrem antibiotík odporúčame mužom zmeny v spôsobe stravovania, močenia a sexuálneho života. Na liečbu používame aj bylinné výťažky, prípadne protizápalové lieky.

Zväčšená prostata

Mužom starším ako 50 rokov spôsobuje problémy zväčšenie prostaty (prostata). Prostata sa z veľkosti gaštana môže zväčšiť až na hmotnosť 200-300 gramov. Zväčšenie môže byť nezhubné, ale aj zhubné. Rakovina prostaty je momentálne druhým najčastejším ochorením slovenských mužov a jej výskyt sa stále zvyšuje.

Liečba a prognóza zhubného a nezhubného zväčšenia prostaty je rozdielna a preto je podstatné, aby sme u každého pacienta zistili, o aké ochorenie sa jedná. Okrem vyšetrenia cez konečník, ktoré je síce trošku nepríjemné, ale nie bolestivé sa vyšetruje moč, krvné markery a robí sa ultrazvuk prostaty.

Práve pre možnosť odhalenia rakoviny prostaty je dôležité, aby každý muž po 50-tke navštívil urológa, najlepšie raz ročne. V začiatočnom štádiu totiž vieme nádor prostaty (prostata) úplne vyliečiť, zatiaľ čo v pokročilých štádiách už iba zmierňujeme ťažkosti a snažíme sa chorému predĺžiť život. Rakovinu prostaty (prostata) v začiatočných štádiách liečime operačne, alebo ožarovaním. V pokročilejších štádiách pacientom predpisujeme hormonálnu liečbu, ktorá rast nádoru spomalí. Neodporúčame teda liečiť sa doma sami bez vyšetrenia liekmi, ktoré sa dajú voľne kúpiť. Môže sa totiž stať, že keď potom prídete ku lekárovi, bude už neskoro.

Nezhubné zväčšenie prostaty v súčasnosti úspešne liečime tabletkami a v prípade, že lieky už nepomáhajú pacienta operujeme. Väčšinou ide o endoskopickú operáciu – teda o zákrok cez močovú rúru. Ak je prostata veľká, musíme ju vybrať z rany pod pupkom. Liečba je bezpečná a má minimum komplikácií.

Erekcia sa zhoršuje pri väčšine ochorení prostaty (prostata). Niekedy dokonca môže byť zhoršená erekcia jediným príznakom problémov s prostatou. Po liečbe choroby prostaty sa naopak erekcia zlepší a často úplne normalizuje. Vyliečime tak dve ochorenia jednou ranou.


Prečítajte si o problémoch s prostatou po 50-tke viac:

Máte po 50-tke? Venujte pozornosť svojej prostate!

Mojprimár

Problémy prostaty Vám pomôže riešiť aj produkt www.ejoy.sk obsahuje látku Saw Palmeto čo je Palmovitá rastlina Serenoa Repens patrí medzi najlepšie afrodiziaká prírodného charakteru s liečivými účinkami. Extrakt z rastliny sa v tradičnej severoamerickej medicíne už niekoľko storočí využíva pri problémoch s prostatou, pričom výťažky sú aj súčasťou prípravkov na reguláciu hladiny hormónov a na vlasy. Účinky na podporu libida sú tiež mimoriadne.
Taktiež ideálne a nezávisle hodnotenia a testy tabletiek na erekciu nájdete na webe: www.sexperimentatorka.sk

kachegle

po operácii choroby prostaty prídete o erekciu úplne a ešte získate aj bonus v podobe úniku moču...takže fakt pravdivý článok...mali by ste sa hanbiť