Prvá pomoc pri podchladení a omrzlinách

Podchladenie je zníženie telesnej teploty, pričom dochádza k zníženiu prekrvenia prstov, rúk, nôh, uší a nosa. Tieto časti tela sa môžu nenávratne poškodiť.

Omrzliny sú lokálne poškodenia kože, napríklad na rukách, nohách, ušiach, spôsobené jednorázovým, intenzívnym pôsobením chladu. Môže dôjsť k zmene zafarbenia kože, tvorbe pľuzgierov, opuchu a ku celkovému zníženiu citlivosti na postihnutých miestach.

POZOR: Podchladenie a omrzliny by mal vždy posúdiť lekár!

Ako poskytnúť prvú pomoc

  • Pri podchladení postihnutého zahrievame - transport do teplého prostredia, výmena vlhkého odevu za suchý (spotené oblečenie ochladzuje organizmus), vhodné je použiť hliníkovú fóliu (ľahká a výborne izoluje), vypitie horúceho osladeného nápoja.
  • Pri podchladení organizmu je dôležité v prípade bezvedomia odmerať v ústach alebo konečníku telesnú teplotu (pri podchladení je to menej ako 35 stupňov) a sledovať podchladeného ako reaguje, či nie je zmätený a pod., postihnutého zahrievame.
  • Pri omrzlinách postihnuté miesta zohrievame vlastnými rukami, prsty alebo postihnuté časti ruky môžeme strčiť aj pod naše pazuchy, omrzliny nešúchame, kvôli riziku poškodenia kože a vniknutiu infekcie, pľuzgiere nikdy neprestrihávame, len sterilne prekryjeme.
  • Omrzlinu ponoríme do teplej vody na 20 až 40 minút, alebo opakovane podávame teplé obklady, pričom používame vlažnú vodu (nie horúcu). Omrznuté miesto potom osušíme a zabalíme do látky z prírodného materiálu.
  • Je vhodné, aby sa postihnutý pre zvýšenie teploty tela, vplyvom práce svalov, snažil aktívne pohybovať končatinami. Pri ťažších omrzlinách zabezpečíme transport do nemocnice na lekárske ošetrenie.
  • Nepodávame lieky, okrem liekov s účinnou látkou – kyselinou acetylsalicylovou (Aspirín), lebo tieto zabraňujú zrážaniu krvi.
  • Hlad, dehydratácia a vyčerpanosť enormne zvyšujú nebezpečenstvo podchladenia, preto je potrebné postihnutému zabezpečiť dostatočný prísun tekutín, energeticky bohatých potravín a primeraný čas potrebný na dostatočnú regeneráciu síl.

Mohlo by vás zaujímať:

Ako sa chrániť počas mrazov?

Prvá pomov pri popáleninách


Vyvarujte sa:

  • vtieraniu snehu alebo masírovaniu snehom a ohrievaniu dychom, lebo uvedené vedie k ďalším poškodeniam - omrzlinám,
  • zakázané je, aby postihnutý fajčil, keďže fajčenie stenšuje krvné cievy, a tým zhoršuje prietok krvi,
  • rovnako je zakázané roztápať zmrznuté časti tela nad ohňom, lebo sú necitlivé a hrozí zvýšené riziko ťažkých popálenín.