Pozor na ovocie pri chudnutí!

Ovocie a zelenina sú dve rozdielne veci. Na to často zabúdajú ľudia usilujúci sa schudnúť. Veselo jedia jedno aj druhé a ručička na váhe sa nehýbe. Ovocie je síce zdravé, ale obsahuje veľa cukru. Vedeli ste, že 50 gramov ovocia vám dodá toľko energie ako dve pečivá?

ovocna_misa_chudnutie Zdroj foto: Shutterstock.com

Ako je to s ovocím?

Veľa ľudí si myslí, že v konzumácii ovocia sa netreba obmedzovať rovnako ako v príjme zeleniny. Podľa odborníkov na výživu tomuto mýtu podlieha mnoho ľudí a výsledky chudnutia potom nie sú práve ideálne. Ovocie je zdravé, ale veľmi sladké – čím dozretejšie tým sladšie. Telu dodá zbytočnú energiu a ešte po jeho konzumácii čoskoro prichádza pocit hladu.

Na druhej strane ale ovocie nesmie chýbať v jedálničku, pretože obsahuje veľa vitamínov, minerálov a vlákniny. Ovocnú desiatu odborníci na výživu na stoloch vidia radi, pretože šalát robí dobre milovníkom sladkostí a tí potom nemajú pri redukcii hmotnosti potrebu dopovať sa sladkosťami. Zeleninový šalát alebo nakrájaná zelenina sú zase vhodné pre tých, čo sa nezaobídu bez slaných pochúťok ako čipsy.

Ako jesť ovocie správne?

Pri výbere ovocia sa držte jednej zásady – čím menej sladké, tým lepšie. Sladšie druhy ovocia, ale aj zeleniny majú vyšší glykemický index – teda obsahujú viac cukru, ktorý zvýši hladinu cukru v krvi a to je pri chudnutí nežiaduca reakcia.

Po sladkej hruške síce hneď nepriberiete, ale zabrzdia sa tým už naštartované chudnúce procesy. Odborníci na výživu preto radia pridať k ovociu trochu bielkovín a lyžicu bieleho jogurtu, kto má rád môže si dať k ovociukúsok nízkotučného syra alebo šunky. Navyše tým získate pocit, že jedla je viac a viac sa aj zasýtite.

Vyskúšajte:

Šalát s hruškou a kozím syrom

Pravidlá pri chudnutí

Pokiaľ chcete chudnúť, ovocie jedzte skôr doobeda, popoludní a večer vsaďte na zeleninu. Ak si na raňajky a desiatu dávate ovocie, znížte príjem sacharidov v obedňajšom menu – nejedzte sladké jedlo ani si nedávajte dezert.

Ideálnou desiatou je malý zeleninový alebo ovocný šalát. Mali by ste však dodržať nasledovné pravidlá: na zdravý šalát nepatrí tučný dresing, majonéza alebo šľahačka. Ak ho už potrebujete dochutiť, skúste jogurt biely alebo lyžičku kyslej smotany. Takisto zabudnite aj na pečivo, ktoré by v tomto prípade zmarilo všetky vaše snahy o zhodenie kíl.


Buďte informovaní o všetkom, čo Vás zaujíma. Čítajte novinky a zaujímavosti z oblasti zdravia, krásy a životného štýlu.

Moireal

"..kto má rád môže si dať k ovociu kúsok nízkotučného syra alebo šunky." Tak toto ma pobavilo. Taketo kombinacie niesu zdraviu prospesne a pochybujem zeby to tak niekomu chutilo.

Dana Cvengroschová

Na svetovom trhu sa objavili produkty ZEN BODI, ktoré prinášajú úplne iný pohľad na spaľovanie tukov. Vygooglite si ich, budete milo prekvapení.

HP

Syr si viem predstaviť.... hrozno a syr nie je až taka zlá kombinácia ale k akému ovociu si mám dať šunku to fakt neviem.