Chcete sa zaplatiť predbiehanie u lekára? Možno to zatrhnú

Poslancom sa podarilo na pôde parlamentu získať podporu pre čiastočnú reguláciu prednostných vyšetrení v ambulanciách. Zákonodarcovia navrhujú, aby medzi prednostnými vyšetreniami boli vyhradené minimálne dve hodiny na bežnú ordináciu.

Poslancom za stranu Most- Híd sa podarilo na pôde parlamentu získať podporu pre čiastočnú reguláciu prednostných vyšetrení v ambulanciách.

VIP vyšetrenia iba dve hodiny?
Zákonodarcovia posunuli ich návrh do druhého čítania, diskusia na túto tému tak bude pokračovať aj na ďalšej schôdzi NR SR. Predkladatelia Tibor Bastrnák, Béla Bugár a József Nagy navrhujú, aby medzi prednostnými vyšetreniami boli vyhradené minimálne dve hodiny na bežnú ordináciu.

Rovnako tak chcú presadiť, aby čas na prednostné vyšetrenie schvaľoval lekár samosprávneho kraja, ktorý bude zároveň dodržiavanie tejto povinnosti aj kontrolovať. Zmeny sú súčasťou novely zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti.

Zneužívanie prednostných vyšetrení
"Novela zákona reaguje na množiace sa sťažnosti pacientov ohľadom prednostného poskytnutia ambulantnej starostlivosti, podľa ktorého niektorí lekári zneužívajú možnosť prednostného vyšetrenia a pacienti slabších sociálnych skupín sú znevýhodnení a predlžuje sa im čakanie na ošetrenie u príslušného lekára," konštatujú predkladatelia v odôvodnení.

Koľko to bude stáť?
Poslanci podľa vlastných slov do dĺžky prednostných vyšetrovacích hodín návrhom nezasahujú a aj naďalej ponechávajú na rozhodnutí samosprávnych krajov, aká má byť výška poplatku za takúto starostlivosť. Podľa Bastrnáka majú vypracovaných viacero verzií zákona, v parlamente je tá najjemnejšia preto, že nechcú zasahovať do práv lekárov a pacientov. "Ale chceme zabezpečiť, aby pacienti, tí, ktorí nemôžu zaplatiť prednostné vyšetrenie, boli vyšetrení vždy a stále," vyhlásil Bastrnák.