Jesenné zákroky – pozostatky po letnom slnení

Jeseň je ideálnym obdobím pre skrášlujúce zákroky. Vplyvom ultrafialového žiarenia vznikajú v lete na koži rôzne pigmentácie, rozšírené cievky či výrastky. Je potvrdené, že slniečko urýchľuje starnutie kože a spôsobuje tvorbu rôznych nezhubných nádorčekov.
Je potvrdené, že slniečko urýchľuje starnutie kože a spôsobuje tvorbu rôznych nezhubných nádorčekov. Známe je aj to, že v tých najhorších prípadoch spôsobuje rakovinu kože. Preto je po letnom slnení vhodné navštíviť dermatológa, aby skontroloval, či je všetko v poriadku. Jeseň je pre zákroky na koži ideálnym obdobím, pretože väčšina z nich vyžaduje niekoľkotýždňový zákaz slnenia a dajú sa robiť len na neopálenej koži.

Prečo vznikajú vrásky a ako sa ich zbaviť?

Aké typy ošetrení a zákrokov na koži sa robia na jeseň:

Odstraňovanie pigmentácií

Momentálne najúčinnejším spôsobom na odstránenie škvŕn na tvári a dekolte alebo iných častiach tela je použitie intenzívneho pulzného svetla najnovšej generácie. Je šetrnejšie voči pokožke, menej poškodzuje okolité tkanivá a nepáli kožu. Pri zákroku sa na pigmentáciu priloží kryštál, cez ktorý prechádza impulz – svetlo presne definovanej vlnovej dĺžky, ktoré ničí pigmentové bunky. Samotný zákrok trvá niekoľko minút, žena môže cítiť akoby štipnutie gumičkou. Pigmentácia po zákroku stmavne a po troch až štyroch týždňoch zmizne. Podľa hĺbky a intenzity pigmentácie je potrebné zákrok opakovať.

Odstraňovanie cievok

Ďalším častým problémom, sú **rozšírené cievky** - tzv. teleangiektázie na tvári, lícach, nose, ale aj na hrudníku a tiež rozšírené cievky na nohách - tzv. venektázie. Môžu tvoriť kresbu, ale môžu tiež splývať do rovnomerného začervenania.

Častým ochorením je aj rosacea. Spočiatku sa na tvári objavuje prchavé, neskôr trvalé začervenanie a rozšírené cievky. V neskorších štádiách ochorenia sa pridružia hnisavé vyrážky na lícach a nose a hrubnutie väziva kože. Dôsledkom je hlavne u mužov typické uzlovité zväčšenie nosa s výraznou tmavomodrou sieťou žiliek. V tomto prípade treba liečiť základné ochorenie, súčasťou liečby je však aj redukcia cievok. Toto ochorenie býva geneticky podmienené a zhoršujú ho vonkajšie vplyvy, ako prechod z mrazu do tepla, sauna, horúce jedlá a nápoje, nadmerné opaľovanie atď.

Červené bodky a oheň

Každý pozná drobné červené bodky na hrudníku alebo na chrbte - Angioma senile, ktoré vznikajú spravidla v tridsiatom až štyridsiatom roku života. Vyskytujú sa u oboch pohlaví, častejšie však u mužov. Ich veľkosť dosahuje niekoľko milimetrov, spravidla bývajú veľké ako špendlíková hlavička. Vyskytujú sa jednotlivo, častejšie sú však mnohopočetné. Slnečné žiarenie u predisponovaných ľudí výrazne prispieva k ich tvorbe. Vážnym problémom býva tzv. oheň – naevus flameus bledočervené až tmavofialové znamienko pokrývajúce častokrát aj veľké plochy tela alebo tváre.
Odstraňujú sa laserom alebo polychromatickým pulzným svetlom. U menších povrchových afekcií býva zákrok jednorazový, pi hlbších poruchách je ho potrebné opakovať.

Odstraňovanie vrások

Okrem klasických metód, ako sú použitie botulotoxínualebo mikroimplantátov či mezoterapie je oblúbenou zimnou metódou fotorejuvenizácia, metóda ktorá v prvom rade nie je určená na vyhladzovanie vrások, skôr spôsobí vyrovnanie farebných nerovností a celkové prežiarenie pleti, mnohé klientky udávajú po troch mesiacoch spevnenie pružnosti kože, čo je spôsobené prehriatím kolagénu v derme. Pri správne kombinácii vo viacerých dimenziách kože napríklad kombináciou s Nd: Yag laserom prípadne mikrodermabráziou a aplikáciou kyseliny hyaluronovej do hornej vrstvy kože dokážeme dosiahnuť pekný efekt, bez toho aby si klientka musela ľahnúť pod sklapel.

### Laserová epilácia

Rast chĺpkov v netypických lokalitách – u žien nad hornou perou, na brade, okolo prsných bradaviek okolo pupka, na vnútorných stranách stehien, u mužov napríklad na chrbte, spôsobuje mnohým starosti a komplexy. Genetika niekomu nadelila miniatúrne blond chĺpky, inému tmavé, hrubé chlpy. Vo väčšine prípadov sú chĺpky iba kozmetický problém, ktorý je možné riešiť.

"V prvom rade treba vylúčiť vážne ochorenie a až potom sa môžeme zaoberať tým, že chĺpky odstránime," zdôrazňuje dermatologička MUDr. Alexandra Novotná, PhD. "Najefektívnejším riešením je laser. Tie najmodernejšie nepoškodzujú pokožku, lebo ju pred zákrokom chladia a svojím pôsobením sa dostávajú priamo ku korienku. Podmienkou laserovej epilácie je aspoň minimálna prítomnosť pigmentu v chĺpku, teda laser neodstráni biele, blonďavé alebo šedivé chĺpky."

Princíp, na ktorom laser funguje, sa označuje ako selektívna fototermolýza. Laser produkuje svetelné žiarenie jednej vlnovej dĺžky. Lasery používané za účelom epilácie produkujú svetlo citlivé na farbivo vlasového chĺpku - melanín. Laser svojím pôsobením reaguje s farbivom chlpu, zahreje ho na extrémne vysokú teplotu a spáli.

Tmavé chĺpky, svetlá koža

Farbivo melanín obsahuje aj koža. Čím je koža prirodzene tmavšia, alebo opálenejšia, tým viac laserový lúč zahrieva aj pokožku. Takže pri tmavej koži je nutné použiť nižšiu energiu laserového lúča, takú, pri ktorej nedôjde k poškodeniu kože.

Táto nižšia energia je však menej efektívna pre definitívne odstránenie vlasovej cibuľky. Ideálny je tmavý hrubý chlp a svetlá koža. Čím je väčší rozdiel medzi farbou chlpu a farbou pokožky, tým je laserová epilácia účinnejšia.

Počet opakovaní na docielenie definitívneho odstránenia chlpov je individuálny a okrem rozdielu medzi farbou pokožky a farbou ochlpenia závisí od množstva zasiahnutých či poškodených chlpov v aktívnej - rastovej fáze chlpu. Len v tejto fáze je korienok citlivý na zásah laserovým žiarením. Laserový lúč prenikne ku korienku chlpu, zachytí sa na tmavom pigmente a tepelným účinkom ho spáli. Chlp sa po niekoľkých dňoch z korienka uvoľní a vypadne. Vlasové cibuľky, ktoré boli práve v kľudovej fáze sa postupne zregenerujú, stmavnú a začnú z nich znovu rásť chlpy. Preto treba zákrok opakovať najskôr po dvoch mesiacoch.

Chemický peeling

Chemický peeling je metóda, pri ktorej je na pokožku aplikovaná ovocná kyselina v 35-, 50- až 70-percentnej koncentrácii. Takto sa ošetruje najmä tvár a dekolt, chrbát, stehná, predlaktie a chrbát ruky. Výsledkom je zlepšenie stavu aknéa mastnej pokožky, zjemnenie jej povrchu, sploštenie jaziev a zmenšenie veľkosti pórov, lepšia hydratácia, zblednutie pigmentových škvŕn, vyhladenie jemných povrchových vrások a celkovo jasnejší vzhľad pokožky. Zákrok je potrebné absolvovať 3- až 8-krát, podľa stavu kože. Zákrok je možné kombinovať aj s mikrodermabráziou a ošetrením intenzívnym pulzným svetlom najnovšej generácie.

Šetrnejší peeling pomocou lipohydroxykyselín, poteší hlavne pracujúce ženy, ktoré si nemôžu dovoliť akúkoľvek zmenu stavu pokožky, ale potrebujú podstúpiť zákrok či už na odstránenie rozšírených pórov alebo drobných jazvičiek.

### Odstraňovanie výrastkov laserom

Pomocou lasera je možné bezbolestne a bez jazvičky odstrániť výrastky na koži a tzv. starecké bradavice. Ošetreniu vždy predchádza vyšetrenie dermatológa, ktorý rozhodne či kožný výrastok je potrebné poslať na histologické vyšetrenie. Ak je to potrebné lézia sa vyšetrí digitálnou kamerou a diagnostikuje za pomoci špeciálneho softwéru. V prípade ak sa jedná o "neškodne" výrastky, je možné odstrániť ich laserom, pretože po takomto odstránení nedochádza k vzniku jazvy a nie je potrebné ranu šiť. Metóda je bezkontaktná, laserový lúč "odreže" výrastok a zastaví krvácanie. Po zákroku niekoľko dní pretrváva chrastička. CO2 laser odstraňuje bez krvácania aj vírusové bradavice, kondylómy a iné výrastky na koži. Riziko recidívy sa znižuje, nakoľko dochádza aj k tepelnému prehriatiu kože okolo ložiska a likvidácii vírusu.


Prečítajte si aj: Prečo vznikajú vrásky a ako sa ich zbaviť?