Zdravé telo potrebuje zdravý nos

V zime počas vykurovacej sezóny v bytoch i kanceláriách často chýba potrebná vlhkosť. Príliš suchý vzduch ovplyvňuje samočistiacu schopnosť nosa, ktorý je vnímavejší na infekcie, a človek tak oveľa ľahšie ochorie aj na klasickú nádchu.

V zime počas vykurovacej sezóny v bytoch i kanceláriách často chýba potrebná vlhkosť. Príliš suchý vzduch ovplyvňuje samočistiacu schopnosť nosa, ktorý je vnímavejší na infekcie, a človek tak oveľa ľahšie ochorie aj na klasickú nádchu. Sliznica nosa je totiž prvou bariérou proti škodlivinám obsiahnutým vo vdychovanom vzduchu. V nosovej dutine sa vzduch očisťuje, otepľuje a zvlhčuje. Ak sliznica nosa vyschne alebo sú riasinky na sliznici špinavé a zlepené, nemôžu nás už chrániť pred potenciálnym nebezpečenstvom prichádzajúcim vzduchom.

Dýchanie však nie je jedinou funkciou nosa. Nos človeka hrá významnú úlohu aj pri vnímaní chuti, je schopný rozoznať tisíce vôní a pachov a je dôležitý pre vznik nášho hlasu a reči. Nos je spolu s ostatnými viditeľnými časťami nášho tela spoľahlivým zrkadlom nášho zdravia. Keďže sa nedokáže o seba postarať sám, dodržiavanie hygieny nosa by sa malo stať dennou rutinou. Správna denná hygiena nosa zaisťuje kvalitné dýchanie. Pravidelné čistenie nosa pomáha regenerovať a posilňovať nosovú sliznicu, a tým umožňuje dôležitú ochranu celého organizmu.

V zimnom období je hlavným nepriateľom nosovej sliznice suchý vzduch v miestnostiach, ktorý nahráva vírusom aj baktériám. Naše nosy sú denne vystavené ich útokom, výsledkom čoho je často nádcha. Je to najbežnejšie ochorenie horných dýchacích ciest, pri ktorom vzniká zápal nosovej sliznice spojený s jej opuchom a zvýšeným prekrvením. Môže mať rôzne formy.

Šíri sa najčastejšie kvapôčkovou infekciou, iba zriedkavo priamym kontaktom. Je spôsobená vírusmi alebo baktériami. Počiatočné štádium sa prejavuje prekrvením sliznice nosa, pocitom pálenia a šteklenia až bolestivosťou v nose. Neskôr sa pridruží kýchanie a zvýšená sekrécia z nosa, ktorá môže byť v prípade infekčnej nádchy vírusového pôvodu vodnatá a v prípade infekčnej nádchy bakteriálneho pôvodu hnisavá. Najefektívnejšie je zahájiť samoliečbu nádchy hneď v jej začiatkoch a vyhnúť sa tak prípadnému vzniku komplikácií.