Počas zimnej dovolenky vaša pleť neoddychuje

Zimný pobyt na horách býva osviežujúci, ale aj náročný. Psychika oddychuje, ale telo dostáva zabrať pri lyžovaní, pri plávaní v hotelovom bazéne, na výlete, v niektorých prípadoch aj po večerných zábavách v skibaroch.

zimna_dovolenka_plet Zdroj foto: Shutterstock.com

V zime potrebuje maximálnu starostlivosť!

Spomínané aktivity navyše značne trápia pleť. „Nízke teploty spomaľujú krvný obeh, takže sa do horných vrstiev pokožky horšie dostáva kyslík a potrebné živiny. Regeneračné procesy sa spomalia, pleť začne byť presušená, začervenaná a drsná na dotyk, " hovorí dermatologička MUDr. Alexandra Novotná PhD. 

Pleť dovolenku nemá nikdy - potrebuje pravidelnú starostlivosť a ochranu

Zanedbaná starostlivosť o pleť sa nevypláca. Práve v zimnom období si zaslúži kvalitnú výživu zvnútra i zvonka viac ako inokedy. Zabudnite na vyprážané jedlá a ťažké omáčky v horských reštauráciách a skúste ich vymeniť za šalát či ľahkú polievku. Namiesto drinku na zahriatie si radšej dajte čistú vodu, maximálne malé pivo. A aj keď sa na lyžovačku nelíčite, nezabudnite pleť každý večer dokonale vyčistiť.

Vedeli ste, že sneh odráža až 80% UV žiarenia? Práve preto je jeho intenzita na horách rovnako silná ako počas letného opaľovania pri mori. „Krém s ochranným faktorom proti slnečnému žiareniu, by mal byť samozrejmosťou,“ upozorňuje MUDr. Novotná. To isté platí aj pre balzam na pery, rozhodne si vyberte ten s ochranným faktorom. Nepodceňujte ani slnečné alebo lyžiarske okuliare. Oči sú citlivé a potrebujú ochranu,  takže na hory nevyrážajte bez kvalitných okuliarov s UV filtrom.

Vo vašej kozmetickej taštičke by nemal chýbať ani silne hydratačný alebo výživný krém či sérum.  „Dôležité je chrániť pleť pred vysychaním. Vhodné sú prípravky, ktoré obsahujú zvlhčovadlá, napríklad kyselinu hyalurónovú, výťažky z morských rias, bylín, lanolín či kokosový olej, hovorí MUDr. Novotná. Suchšej a staršej pokožke prospejú látky,  ktoré vedia zvýšiť produkciu tuku, ako je koenzým Q10. 

Na horách teda nezabúdajte že:

1. Zdravá pleť je odmenou za zdravú stravu

Nevyhnutné je dodať telu vitamíny,  najmä A,  C a E. Keď nesvieti slnko, zníži sa tiež tvorba vitamínu D,  ktorý sa stará okrem iného o zdravý, mladistvý vzhľad pleti. Pestrá a vyvážená strava, je teda dôležitá aj počas dovolenky. Vhodné je jesť zeler, červenú repu, koreňovú zeleninu, červenú aj bielu kapustu, cibuľu a cesnak.  Z ovocia sú ideálne jablká, v jedálničku by nemali chýbať ani ryby a ďalšie plody mora. Práve tie sú skvelým zdrojom dôležitého „déčka".

2. Bez kvalitných prípravkov to nepôjde

Namiesto ľahkého hydratačného krému použite v zime radšej mastnejšie prípravky, ktoré pleť ochránia lepšie. Aplikujte ich nielen na tvár, ale aj na krk a dekolt. Práve teraz sú vhodné tie na báze oleja - čím viac ho krém obsahuje, tým účinnejšie chráni pleť pred stratou vlhkosti. A nezabudnite na ochranný faktor pred slnečným žiarením. Pri odličovaní sa v zime vyhnite pleťovým vodám s obsahom alkoholu a mydlám, ktoré pleť príliš vysušujú.

3. Mrazom vyštípané líčka nie sú roztomilé

Po zimnej prechádzke nás na pleti trápia začervenané miesta, šupinky a rozšírené žilky. Dôvodom sú prechody z vykúrených miestností do vonkajšieho chladu a naopak. „Drobné cievky sa totiž v chlade sťahujú a v teple zase rozťahujú,“ vysvetľuje MUDr. Novotná. Ak ste k červenaniu alebo praskaniu žiliek náchylná, je dobré používať prípravok, ktorý má za úlohu mu predchádzať. Časté praskanie cievok môže zanechať pleť červenú natrvalo. O vhodnom prípravku špeciálne pre vašu pleť sa poraďte s dermatológom.

4. Citlivé miesta potrebujú špeciálnu ochranu

Osobitnú pozornosť si vyžadujú očné partie.  "V zimnom období najviac trpí pleť v okolí očí, pretože má málo mazových žliaz a chýba jej ochranný tukový film.  Keď sa k zime a vetru pridá nedostatočná starostlivosť, rýchlejšie sa na nej tvoria vrásky. Rovnako jemné a citlivé sú aj pery, ktoré v zime ľahko popraskajú a tiež ruky, ktoré treba často natierať vhodným krémom,“ uzatvára MUDr. Novotná.

Buďte informovaní o všetkom, čo Vás zaujíma. Čítajte novinky a zaujímavosti z oblasti zdravia, krásy a životného štýlu.

Textová Inzercia

Prevencia hemoroidov a ochorení konečníka

Myslíte si, že tento článok nie je pre vás? Je to omyl. Voči vzniku hemoroidov nie je nikto imúnny.

Darček pre ženu

Kombinácia vitamínov pre ženu. Ideálny darček na vianoce.

Darček pre muža

Kombinácia vitamínov pre muža. Ideálny darček na vianoce.

Dr.Vitamin - zľavový kupón VIANOCE. 5% zľava pre užívateľov Zdravie.sk !

Špecialista na vitamíny, minerály a doplnky stravy. Obchod kde nájdete všetky vitamíny, minerály a doplnky stravy.

AVITA

Zdravie je všetko a bez zdravia je všetko ničím. Darujte svojim blízkym vysokokvalitné výživové doplnky v štýlovom balení.