28. mája - medzinárodný deň sklerózy multiplex

Svetový deň
Ľudia na celom svete si poslednú májovú stredu pripomínajú medzinárodný deň sklerózy multiplex (SM). Medzinárodná federácia sklerózy multiplex tento deň po prvý raz vyhlásila v roku 2009 s cieľom informovať verejnosť o tomto závažnom ochorení.

Únava? Tiky? Poruchy sústredenia?

Aj to môže byť jeden z prejavov sklerózy multiplex

Ľudia na celom svete si poslednú májovú stredu pripomínajú medzinárodný deň sklerózy multiplex (SM). Medzinárodná federácia sklerózy multiplex tento deň po prvý raz vyhlásila v roku 2009 s cieľom informovať verejnosť o tomto závažnom ochorení. Na Slovensku trpí SM vyše 20 tisíc ľudí a vo svete je chorých takmer 2,3 milióna ľudí. Počet ľudí, ktorých choroba ovplyvňuje je ale niekoľkonásobne vyšší.

Čo to je skleróza multiplex?

Ide o nevyliečiteľné a postupujúce autoimunitné ochorenie, ktoré ovplyvňuje centrálny nervový systém. Patrí medzi najčastejšie ochorenia centrálneho nervového systému a ako prvý ho v roku 1868 popísal francúzsky neurológ Jean-Martin Charcot. Pri SM zápal napáda myelínové ochranné vrstvy nervových vlákien a telo ich začne vnímať ako cudziu látku. Nervové vlákna bez myelínu nemôžu prenášať signály a objavia sa prvé nešpecifické príznaky sklerózy multiplex. Choroba sa zvyčajne prejaví u mladých ľudí vo veku 20 až 40 rokov. Štatisticky dvakrát častejšie u žien ako u mužov.

Aká je príčina?

Príčina vzniku SM nie je dodnes známa a prejavy sú veľmi nešpecifické, zo začiatku nenápadné a ťažšie identifikovateľné. **„Veľa pacientov príde k lekárovi až po dlhšej dobe a majú za sebou veľa pobehaných odborných ambulancií. Prejavy pripisujú prepracovanosti a vyčerpaniu a ani im na um nepríde, že by mohlo ísť o prejavy sklerózy multiplex. “**Hovorí MUDr. Lucia Illéšová neurologička spolupracujúca s 1. internetovou klinikou www.klik-klinik.sk. Priemerne trvá tri roky, kým sa pacientovi správne stanoví diagnóza. „Aj ja som mala na 1. internetovej klinike pacienta, ktorý nevedel identifikovať príčinu svojich zdravotných ťažkostí. Zaslal mi niekoľko výsledkov vyšetrení a až po doplňujúcich otázkach, na ktoré mi odpovedal sme prišli na to, že by mohlo ísť o nešpecifické prejavy sklerózy multiplex. Pacientovi som odporučila navštíviť špecializované neurologické centrum, kde by mu mali urobiť potrebné vyšetrenia.“ Dodala neurologička MUDr. Lucia Illéšová.

Aké sú prejavy?

Pacienti mávajú poruchy videnia, častý je zápal očného nervu, dvojité videnie, tiky očí, ochrnutie lícneho nervu, problém majú s poruchami citlivosti kože. Pália ich, brnia a mravčia končatiny, cítia slabosť v rukách a v nohách. Jedným z možných prejavov je aj neistota pri chôdzi, závrate, zhoršená reč a prehĺtanie. Prejavy SM sa môžu ukázať aj v urogenitálnom trakte ako problémy s močením, časté chodenie na záchod, nedostatočné vyprázdňovanie, či inkontinencia a časté močové infekcie. U mužov sa ochorenie môže zamaskovať za problémy s erekciou. Aby toho nebolo málo niektorí pacienti majú problémy so sústredením, občas zabúdajú na inak bežné veci, majú depresie, úzkostné poruchy a neurózy.

Ako sa skleróza multiplex diagnostikuje?

Vzhľadom na to, že prejavy sú veľmi rozsiahle, musí pacient absolvovať viacero vyšetrení, kým sa určí, že ide o toto ochorenie. Okrem dôkladnej anamnézy by mal absolvovať neurologické vyšetrenie, magnetickú rezonanciu a rozbor mozgomiešeneho moku.