Dokáže tofu zabrániť starnutiu pleti a vypadávaniu vlasov?

Tofu vyrobené zo sójového tvarohu je prirodzene bezlepkové a nízkokalorické, pričom neobsahuje žiadny cholesterol a je výborným zdrojom bielkovín i železa. Aké benefity prináša pre vaše zdravie?

Opražené tofu Zdroj foto: Shutterstock.com

Mnoho ľudí si myslí, že len chudé mäso dokáže ľudskému telu dodať dostatok bielkovín. Pravda je však taká, že tofu je jedným z najviac výživných potravín, ktoré obsahuje veľké množstvo proteínov a minimum tukov na rozdiel od mäsa. Táto plodina je taktiež výborným zdrojom železa, ktoré pomáha pri tvorbe hemoglobínu.

Ako liek na ochorenia srdca a rakovinu

Tofu je známe tým, že účinne znižuje riziko srdcových ochorení. Dokáže redukovať hladinu lipoproteínu s veľmi nízkou hustotou – prenášajúceho lipidy z pečene a hladinu zlého cholesterolu, čím sa vo všeobecnosti zlepšuje kardiovaskulárne zdravie. Tofu je taktiež dobrým zdrojom selénu – minerálu, ktorý je potrebný pre riadne fungovanie antioxidačného systému a chráni náš systém pred rakovinou hrubého čreva. Zvýšenou konzumáciou tofu sa u mužov môže znížiť riziko prostaty a u žien riziko narušenia prsného tkaniva.


Prečítajte si aj:

Pripravte si chutný recept - tofu so zeleninou!

Pomáha pri menopauze

Tofu má vysoký obsah vápnika, ktorého príjem je dôležitý najmä pre ženy prechádzajúce menopauzou. Pomáha znižovať návaly tepla a zabraňuje riziku redukcií kostí. Konzumácia tofu sa tiež odporúča aj pre ľudí, u ktorých je zvýšené riziko výskytu reumatoidnej artritídy.

Udrží vás dlho mladým

Ďalšou výhodou konzumácie tofu je aj spomaľovanie procesu starnutia. Pomáha zachovať pružnosť pokožky a tvarových svalov. Vytvorenie masky z tofu je tiež účinný spôsob ako vyživovať svoju pleť a dodať jej hebkosť.

Tofu Zdroj foto: Shutterstock.com

Zabraňuje vypadávaniu vlasov

Ľudský vlas je primárne vytvorený z proteínu nazývaného keratín. Konzumáciou tofu sa zabezpečuje dostatočný príjem bielkovín, ktoré pomáhajú produkcií nových vlasov a udržiavajú tie existujúce na vašej hlave. Namiesto toho, aby ste míňali veľa peňazí na rôzne drahé kozmetické prípravky, môžete len zmeniť zloženie svojej stravy a pomôcť tak svojim vlasom.

Mýtus o tofu: nie je vhodný pre ženy

Ešte donedávna sa sója neodporúčala pre ženy s rakovinou prsníka alebo vo všeobecnosti pre tých ľudí, u ktorých je zvýšené riziko akýchkoľvek ochorení. Jedna americká štúdia však zistila, že konzumácia sójových potravín znižuje riziko smrti i opätovného výskytu rakoviny prsníka.


Nezabudnite si prečítať aj:

Pripravte si chutný recept - tofu so zeleninou!