Naučiť sa ovládať hlad je pravdepodobne tou najťažšou úlohou, keď sa snažíte schudnúť. Je to zároveň aj jedna z vecí, na ktorú sa ľudia často sťažujú. Samozrejme, niektorí šomrú nad rátaním kalórií, iní majú problém s vedením stravovacieho denníka, ďalší s tým, že si musia vyčleniť čas na cvičenie.
Plnohodnotná výživa spočíva v tom, že telo zásobíte správnymi potravinami a dodávate mu správne živiny. Niektorí ľudia však zabúdajú, že aj naša pokožka a vlasy potrebujú výživu a že zohrávajú dôležitú úlohu pre celkové zdravie a pohodu človeka.
Mnohé deti nemajú dostatok vápnika a veľa z nich neje dostatok ovocia, takže smoothies môžu byť vhodným obohatením jedálnička. Sú rýchle a jednoduché na prípravu a sú skvelé, keď sa ráno ponáhľate.
S príchodom nového roka sa spájajú aj novoročné predsavzatia. Ak ste si tento rok aj vy dali záväzok, že hodláte praktikovať zdravý životný štýl, tu je niekoľko tipov ako na to. Na väčšie zmeny v životospráve, v jedálnom lístku či v dennom režime sa však pripravujte postupne, aby ste uspeli čo najlepšie.
S príchodom Vianoc mnoho ľudí odkladá akékoľvek stravovacie zmeny radšej až do Nového roka. Veď počas sviatkov na nich čakajú samé dobroty a predsa sa nebudú obmedzovať. Avšak zdravé stravovanie počas sviatkov nemusí byť záťažou.
Väčšina ľudí naprieč celým svetom vníma palacinky ako hriešnu maškrtu plnú cukrov. Popravde, niet sa čomu diviť. Keďže sa zvyčajne servírujú s čokoládou, džemom, ovocím a so šľahačkou, zvyknú byť cukrami doslova a do písmena nabité. Pokiaľ si ich ale pripravíte „na zdravo“, môžu mať na vaše telo prekvapivo pozitívne účinky. Napríklad, za istých okolností sú palacinky vhodné aj na chudnutie! Vedzte však, že to nie je ani zďaleka jediná zaujímavosť o palacinkách, ktorá si zaslúži vašu pozornosť.
Dobrý obed či večera, to nie je len chutné jedlo a skvelé nápoje, ale najmä príjemná atmosféra, na ktorej sa podieľajú všetci stolovníci. Chvíle strávené s blízkymi pri kvalitnom jedle patria obvykle medzi tie najkrajšie rodinné zážitky.
Intuitívne stravovanie nám umožňuje zastaviť sa a premýšľať o tom, čo a aké množstvo jeme. Vďaka uvedomeniu si, kedy a prečo jeme, a schopnosti nerušene si vychutnať jedlo, si konzumovanú stravu viac užijete, lepšie spoznáte svoje stravovacie návyky a váš jedálniček bude výživnejší a zdravší.
Sme to, čo pijeme! V prípade väčšiny dospelých tvorí voda 60-70 % telesnej hmotnosti. Voda je životne dôležitá pre správne fungovanie prakticky všetkých buniek, tkanív a orgánov v tele. Takisto je potrebná aj na správne trávenie a dopravenie živín do vašich buniek a pomáha tiež pri regulácii telesnej teploty. Voda tiež pôsobí ako akýsi „tlmič“ pre mozog a miechu a je aj mazivom pre kĺby, orgány a tkanivá. Adekvátny príjem vody vám môže dokonca pomôcť pri regulácii hmotnosti.
Čo je však tým rozhodujúcim faktorom, ktorý vám povie, či máte alebo nemáte jesť? Je to len chuťou na niečo alebo skutočným hladom? Je to o výchove? Je to o peniazoch? Je to o našej pohodlnosti? Pri toľkých faktoroch, ktoré ovplyvňujú výber jedla, je prekvapujúce, že dokážete vôbec niekedy jesť konzistentne.
Tie na pohľad najjednoduchšie potraviny v sebe ukrývajú najväčší potenciál. Inak to nie je ani v prípade jablka. Dostupné a dobre známe ovocie je naším lokálnym pokladom. Prospieva pleti, ozdravuje trávenie a aj napriek sladkej chuti neohrozí vašu líniu. Tam účinky jabĺk nekončia. Čo všetko dokážu jablká?
Dodržiavať bezlepkovú diétu je dnes oproti minulosti oveľa jednoduchšie. Bezlepkové výrobky, od pečiva až po pivo, sú na regáloch v obchodoch celkom bežné. Očakáva sa, že veľkosť globálneho bezlepkového trhu dosiahne do roku 2027 hodnotu vyše 35 miliárd eur.
Keď sme tínedžeri, zdravý životný štýl je nám ešte fuk. Holdujeme pizzi, čipsom či fastfoodu. Avšak po skončení vysokej školy a v nasledujúcich rokoch rastie u žien potreba dôslednej výživy. Prinášame niekoľko tipov, na aké živiny by mali ženy dbať s pribúdajúcim vekom.
Po nákupe je nutné sa o potraviny aj náležite postarať, aby sme v čo najväčšej miere predišli ich plytvaniu. Tu je niekoľko užitočných tipov, ako zabrániť plytvaniu potravinami a neprichádzať o živiny v jedle.
Naše zdravie by malo byť v súčasnosti našou najvyššou prioritou. Preto by sme mali prijímať zmysluplné rozhodnutia, aby sme telu zabezpečili dostatočnú výživu; zlé rozhodnutia totiž môžu mať za následok prejedanie či siahanie po nutrične chudobných jedlách.
Metabolizmus je veľmi dôležitý proces spracovania a premieňania potravy v energiu v ľudskom tele. Ak sa spomalí, máme tendencie priberať kilá, v opačnom prípade naopak chudneme. Týka sa tento problém aj vás? Máme pre vás niekoľko užitočných informácií a rád, ako metabolizmus opäť rozhýbať.
Tradičné vône a chute Vianoc, ktoré prechádzajú všetkými zmyslami, by nemali chýbať v žiadnej domácnosti počas sviatočného obdobia. Každý má rád to svoje, pri čom spomína na chvíle z detstva, ktoré pretrvávajú až do dnes. Ako to celé zvládnuť, aby ručička na váhe nestúpla o viac čísiel hore?
Často diskutujeme o tom, aké množstvo tukov a sacharidov by sme mali prijať za deň, prípadne či je úspešnejšia nízkotuková alebo nízkosacharidová diéta. Avšak pri chudnutí a budovaní svalov hrajú významnú úlohu aj proteíny. Pozrime sa, v ktorých potravinách je ich obsah najvyšší.
Aj keď všetci dobre poznáme staré známe „Raňajky sú najdôležitejším jedlom dňa!“ či „Raňajkuj ako kráľ!“, pre mnohých ľudí nebývajú ranným pravidlom. Jedným z dôvodom môže byť aj to, že ráno nemávate pocit hladu. Váš žalúdok jednoducho spí, aj keď ste už niekoľko hodín hore. Ako to teda zmeniť a urobiť z raňajok pravidlo?
Zdravý životný štýl predchádza mnohým ťažkostiam a je považovaný za najúčinnejšiu prevenciu pred rôznymi civilizačnými chorobami. Pojem zdravý životný štýl v sebe zahŕňa dva kľúčové momenty - fyzickú aktivitu a vyvážené stravovanie, ktoré podstatnou mierou ovplyvňujú zdravotný stav človeka.