Pľúcne chlamýdie a mykoplazmy

Chlamydia pneumoniae je vnútrobunkovo parazitujúca baktéria, ktorá sa prenáša kvapôčkovou infekciou, kašľom alebo kýchaním. Mykoplazma je malá baktéria bez bunkovej steny, preto je jej diagnostika ťažšia a liečba špecifická.

chlamydie_plucne_mykoplazma_28-2-2016_hlavny

Zdroj foto: Shutterstock.com

Príčiny vzniku

Mykoplazma a chlamýdia sú najčastejšou príčinou v kolektíve získaného zápalu pľúc vo vekovej skupine školopovinných detí a mladých dospelých. Mykoplazma sa vyskytuje najmä sezónne na konci leta, epidémia sa opakujú v niekoľkoročných cykloch (1-5 rokov) a k prenosu dochádza vzdušnou cestou. Opakované infekcie týmto patogénom sú časté, pretože získaná imunita po prekonanom ochorení trvá len krátky čas.


Prečítajte si aj o tomto pľúcnom probléme:

Aké sú príznaky zápalu pľúc?

Príznaky

Inkubačná doba chlamýdiovej infekcie je 10-14 dní a ochorenie prebieha pod obrazom zápalu hrtana, priedušnice alebo zápalu pľúc s horúčkou, chrapotom a kašľom, ktorý býva zvyčajne suchý, neproduktívny bez vykašliavania. Infekcia je tiež často bez klinických príznakov. Chorý sa cíti slabý, malátny, môžu byť prítomné bolesti na hrudníku a dýchavica.

Infekcia vyvolaná mykoplazmou má inkubačnú dobu 21 dní. Veľká časť infekcií prebieha asymptomaticky. Ochorenie sa obvykle prejavuje ako zápal priedušiek alebo hltana a dráždivým kašľom, ktorý má záchvatovitý charakter. Prítomná je bolesť hrdla, zväčšené krčné lymfatické uzliny a môže byť prítomná sekrécia z nosa. Pri zápale pľúc spôsobenom mykoplazmou býva prítomná bolesť hlavy, únava, horúčka, bolesť v krku a suchý dráždivý kašeľ.

Diagnostika

Klinický obraz chlamýdiovej a mykoplazmovej infekcie je nešpecifický, a preto sú nutné laboratórne vyšetrenia. Z krvi sa vyšetrujú špecifické protilátky. Taktiež sa robí röntgenový snímok pľúc a laboratórne stanovenie zápalových parametrov. plucne_chlamydie_mykoplazmy_diagnostika_28-2-2016

Zdroj foto: Shutterstock.com

Liečba

Na liečbu chlamýdiových a mykoplazmových infekcií sa používajú antibiotiká a liečba trvá 2-3 týždne. Hospitalizácia nie je potrebná.

Prevencia

Jedinou možnou formou prevencie je vyhýbanie sa nakazeným osobám, keďže očkovacia látka ešte nebola vyvinutá. Imunita po prekonanej infekcii je len krátkodobá. Dôležité je dodržanie 2-3 týždňovej liečby.


Prečítajte si aj o tejto pľúcnej chorobe:

Aké sú príznaky zápalu pľúc?