Naše choroby sú odrazom našich myšlienok a pocitov

Hoci by sa mohlo zdať, že vaše myšlienky a emócie ostávajú len vo vašom vnútri, majú vplyv na celý organizmus a môžu spôsobiť závažné zdravotné problémy. Ako to mať pod kontrolou?

Zamyslená žena Zdroj foto: Shutterstock.com

Jedno indické príslovie hovorí: „Ak chcete vedieť, aké ste mali včera myšlienky, všimnite si, ako sa dnes cíti vaše telo”. Tieto slova stoja za úvahu. Stačí mať svoje myšlienky, pocity a emócie pod kontrolou. Nie je to jednoduché, ale dá sa tomu naučiť.


Prečítajte si aj:

­Psychosomatika - keď bolí duša, môže bolieť aj telo

Čo nás najčastejšie negatívne ovplyvňuje?

Sú to predovšetkým tieto tri emócie:

  • agresivita
  • smútok
  • strach

V odbornej literatúre sa dozvedáme, ako niektoré emócie dokážu významne ovplyvňovať naše telo. Agresivita, hnev, nespokojnosť, popudlivosť a nenávisť môžu mať za následok dokonca onkologické ochorenia, ochorenia žlčníka a pečene. Tiež sú dôvodom pre vznik obličkových kameňov, pre vznik zápalových procesov, či pre ­vysoký krvný tlak.

Smútok, žiaľ, pocit krivdy, melanchólia, pocit samoty blokujú našu telesnú energiu. Hovorí sa, že strach, úzkosť, nervozita, obavy, podozrievanie, žiarlivosť a pochybnosti najskôr zožierajú myseľ a potom telo. Objavujú sa ochorenia srdca, poruchy dýchania, poruchy trávenia i psychické ochorenia.

Ovplyvňuje nás aj okolie a iní ľudia

Zdravie je výsledkom rovnováhy medzi našim spôsobom života a okolím, v ktorom žijeme. Významne nás ovplyvňuje rodina, škola, pracovisko... Harmónia je nesmierne dôležitá. Byť vyrovnaný so sebou samým i s prostredím prináša pocit šťastia. To, čo sa nám deje, však nie je vždy výsledok prostredia a ľudí, s ktorými žijeme. Mali by sme sa naučiť vziať zodpovednosť za seba, neľutovať sa, nelamentovať, ale konať. Každý človek môže pre svoje zdravie niečo urobiť, len musí chcieť.

Naše choroby sú odrazom našich myšlienok a pocitov

Nepestujme si ich, naopak naučme sa počúvať svoje telo, pracujme na sebe. Netreba na to špeciálne vzdelanie, každý človek, ak chce dokáže si identifikovať svoje problémy a potom zmenou návykov môže pre svoje zdravie veľa urobiť.

Stačí si uvedomiť:

  • netrpíme tým, čo sa stalo, ale tým, čo si o tom myslíme
  • nestávame sa obeťou situácie, ale svojho myslenia
  • myšlienky, ktoré nám spôsobujú stres sú poskrúcané – nerealistické
  • pocit malej vlastnej hodnoty a neustále ponižovanie je živnou pôdou pre negatívne očakávanie, vzniká tzv. „samosplniteľné proroctvo“
  • naše telo nerozlišuje medzi predstavou a realitou

Ak ste sa nachvíľu zastavili a zamysleli nad obsahom predchádzajúcich slov už to znamená veľa. Ibaže na nič v živote neexistuje príručka. Tak ako sme individuálne osobnosti, aj naše cesty za zdravím budú individuálne. Máme to vo vlastných rukách.


Prečítajte si aj:

­Psychosomatika - keď bolí duša, môže bolieť aj telo

ToNerieš

Ahoj, to je veľká pravda ...Zaujimám sa o túto oblasť a môžem povedať, že jediná prevencia je žiť v súlade so sebou. Tzn. podľa možnosti robiť čo ťa baví, snažiť sa rozvíjať, netrápiť sa v práci, ktorá ťa nenapĺňa. Postupne meniť myšlienky z negatívnych na tie podporné, pozitívne. Naučiť sa mať sa rada, rovnako ako aj iných. Zvlášť závažne dokážu byť negatívne pocity hnevu, neodpustenia krivdy, ktoré v sebe nesieme už dlhú dobu voči niekomu, kto nám ublížil...Ja osobne som v sebe mala množstvo nespracovaných emocií z detstva, až poriadna psychoterapia mi pomohla sa od nich odpútať :) A áno vďaka tomu som sa zbavila aj rôznych fyzických problémov :) Ako píšeš nadväzuje to na seba ....Ruka v ruke ...