Androgény - mužské pohlavné hormóny

Tieto hormóny sa tvoria najmä v semenníkoch a v malom množstve aj v nadobličkách. Ich najvýznamnejším predstaviteľom je testosterón. Pre muža sú dôležité prakticky od začiatku jeho existencie, pretože už počas vývoja v maternici určujú vývoj pohlavných orgánov tak, aby sa vyvinuli semenníky a penis. Prečítajte si o nich viac.

Androgen_muzsky_pohlavny_hormon Zdroj foto: Shutterstock.com

Akú majú funkciu?

Keď sa u malého chlapca počas vnútromaternicového vývoja androgény v dôsledku nejakej poruchy dostatočne netvoria, má to za následok vznik vrodených deformít mužského genitálu.

Aj v ďalších mesiacoch a rokoch života sú však androgény pre muža nevyhnutné. Bez nich by muži mohli iba snívať o hrubom hlase, chlpatej hrudi a mohutných svaloch. V partnerskom živote by boli v podstate nepoužiteľní, pretože by im chýbala chuť na sex a dobrá erekcia by bola iba zbožným želaním. A podobné by to bolo aj s plodnosťou. Takže môžeme povedať, že bez androgénov by muži neboli mužmi.

Okrem toho ovplyvňujú rast a kvalitu kostí, pamäť, ukladanie tuku na bruchu, tvorbu červených krviniek a ďalšie procesy v organizme.


Prečítajte si aj:

6 krokov ako mať zdravý a funkčný penis

Tvorba androgénu sa mení s vekom muža

Tvorba androgénov v mužskom organizme neprebieha počas celého života rovnako. Po pomerne prudkom zvýšení ich tvorby v puberte, ktoré má za následok formovanie mužského typu postavy, zväčšovanie penisu a semenníkov a zväčšenie sexuálnej túžby, sa tvorba androgénov stabilizuje.

Neskôr, veľmi individuálne, u niektorých mužov už od 30 roku života, sa tvorba androgénov postupne začína znižovať. Najvýraznejšie sa tento pokles prejavuje u mužov po päťdesiatke. Začínajú priberať, hlavne v oblasti brucha, sú unavenejší, veľmi často zaspávajú v kresle, alebo pri sledovaní televízie, zhoršuje sa ich pamäť.

Najviac ich však trápi znižovanie libida, teda chuti na sex a zhoršovanie erekcie. Všetky tieto príznaky súhrne nazývame Syndróm starnúceho muža, alebo andropauza. V diagnostike pomáha stanovovanie hladiny testosterónu v krvi.

Ak sa nedostatok androgénov naozaj potvrdí, odporúčame mužom liečbu preparátmi testosterónu, ktoré zvýšia hladinu androgénov v krvi. Liečba spomínané príznaky rýchlo zlepší, alebo úplne odstráni.

Vplyv na mužský organizmus

Vplyv androgénov však nie je iba pozitívny. Je dokázané, že androgény urýchľujú rast už existujúceho nádoru prostaty (nemôžu však vyvolať jeho vznik), preto u každého muža, ktorého plánujeme preparátmi testosterónu liečiť, musíme najprv nádor prostaty bezpečne vylúčiť. Ak muž užíva androgény vo veľkých množstvách (napríklad ako doping v kulturistike alebo vzpieraní), s vysokou pravdepodobnosťou je prakticky neplodný.

Iba na základe pôsobenia androgénov sa môže prejaviť aj vrodený sklon k plešatosti (eunuchovia majú väčšinou krásne, husté vlasy). Androgény sú teda pre muža veľmi dôležité. Musíme byť však veľmi opatrní pri ich užívaní, pretože nie len nedostatok, ale aj nadbytok androgénov môže mať za následok chorobné zmeny v organizme.

Androgény a ženy

Androgény sa v malých množstvách tvoria aj u žien. Pochádzajú z troch zdrojov – vaječníky, nadobličky a tuk. Práve tuk môže byť u žien s nadváhou zdrojom značného množstva androgénov, ktoré negatívne vplývajú napríklad aj na rast a formu ochlpenia. Je to možno prekvapujúce, ale androgény hrajú dôležitú úlohu aj v procese ovulácie. Okrem toho u žien ovplyvňujú chuť na sex.

Príbeh

40-ročný muž prišiel do ambulancie pre zhoršenie erekcie. Už asi 10 rokov sa sťažoval na chronickú únavu, nevýkonnosť. V práci sa nevládal dlho sústrediť, ťahalo ho to na spánok. Pre tieto príznaky absolvoval množstvo vyšetrení a prešiel rukami lekárov snáď všetkých špecializácii. Bezvýsledne. Pri rozhovore na našej ambulancii hovoril aj o podstatnom znížení chuti na sex a fyzickej slabosti, pre ktorú nebol schopný vykonávať bežné fyzicky náročnejšie práce v domácnosti, za čo si vyslúžil častú kritiku manželky. Reč mal tichú, nevýraznú, plecia ovisnuté. Pre nízku hladinu testosterónu sa začal liečiť androgénnymi preparátmi. Na kontrolu prišiel o mesiac a bol to úplne iný človek. Usmievavý, sebavedomý a veselý. Má chuť chodiť do práce, nemá problém ráno vstať, je plný energie. Jeho sexuálny život sa vrátil do normálnych koľají. Povedal, že až teraz začal naozaj žiť.


Prečítajte si, ako mať zdravý penis:

6 krokov ako mať zdravý a funkčný penis