Tieto symptómy neignorujte, môžu byť príznakom rakoviny

Určite ste už niekedy sami na sebe pozorovali abnormalitu, ktorú ste si nevedeli vysvetliť, ale keďže nešlo o nič veľké, skrátka ste to nechali tak. Nebudete predsa stáť pol dňa v čakárni u lekára kvôli drobnosti. Pozor, v niektorých prípadoch môže ísť o príznaky rakoviny.

Príznaky rakoviny Zdroj foto: Shutterstock.com

Vo väčšine scenárov tieto varovné signály neindikujú, že máte rakovinu, sú spôsobené niečím iným, menej závažným. Nič, čo sa vo vašom tele deje bez zjavného vysvetlenia, však nie je dobré podceňovať. Najmä nie v prípade rakoviny - vtedy pre seba nemôžete spraviť nič lepšie, ako odhaliť ju včas, najlepšie v jej začiatkoch. Zachránite tak vlastný život.

Hrudky, hrčky a hrbole

Je dobré, ak si akúkoľvek hrčku či hrbol, objavený na vašom tele, necháte skontrolovať lekárom. Ženy by si mali všímať najmä tie v prsníkoch, muži v semenníkoch. Narozdiel od rakoviny prostaty, ktorá postupuje pomaly, rakovina semenníkov sa dokáže šíriť doslova cez noc.


Prečítajte si aj tento článok:

Ako zistiť či máme rakovinu?

Kašeľ a zachrípnutie

Je práve sezóna chrípok, takže vás kašeľ nijako neprekvapuje? Chyba - môže to byť indikátor rakoviny hrtanu, pľúc či štítnej žľazy. Samozrejme, rovnako možné je, že ide o príznak rôznych bežných chorôb a netreba utekať k lekárovi hneď po prvom zakašľaní. Ak je však vytrvalé a neustupuje bez nijakého jasného vysvetlenia, mali by ste radšej navštíviť odborníka.

Zmeny vo vylučovaní

Pri stolici si všímajte frekvenciu, množstvo, zloženie, skrátka čokoľvek, čo je inak, ako ste zvyknutí. Výkyvy môžu byť spôsobené iba zmenou stravy či užívaním niektorých druhov liekov, ale ak ste vylúčili obe možnosti a deje sa vám to dlhodobo, netreba túto zmenu ignorovať. Najmä ak sa v stolici objavila krv. Vysvetlením bývajú často hemoroidy, ale prejavuje sa tak aj rakovina hrubého čreva.

Problémy v oblasti močenia si najmä ženy často vysvetľujú ako zápal močového mechúru, pretože ten je u nich častý. Môžu však indikovať rakovinu, či už priamo močového mechúru alebo obličiek. Ak ste spozorovali akúkoľvek abnormalitu - krv, štípanie či nutkanie k príliš častému močeniu, informujte o tom svojho lekára.

Nečakaná bolesť a depresia

Pravidelná a vytrvalá bolesť určitej časti tela je vždy signálom nejakého problému - môže ísť od drobnosti až po rakovinu kostnej drene či vaječníkov. Bolesti brucha v kombinácii s depresiou môžu byť príznakom rakoviny penkreasu. V skratke - bolesť pri rakovine nikdy nie je dobrým znamením, svedčí o jej pokročilejšom štádiu. Dobrý dôvod, prečo neidentifikované bolesti ďalej nepodceňovať.

Nevysvetliteľný úbytok hmotnosti

Necvičíte, jete piate cez deviate a napriek tomu chudnete? Nie je to zázrak prírody, po ktorom toľko ľudí túži. Niečo je zle. Ak takýmto spôsobom vaša váha klesne o viac ako 5 kilogramov, môže to byť prvý príznak rakoviny pankreasu, žalúdku, pľúc alebo pažeráku.

Problémy s prehĺtaním

Môže ísť o záležitosť imunity, nervovej sústavy či dokonca psychologický problém, ale rovnako indikátor rakoviny hrdla či pažeráku. Ak sa tieto problémy nevyskytujú často, s najväčšou pravdepodobnosťou sa nemusíte obávať. Pozor si na ne však dávajte najmä v kombinácii so zvracaním a výraznou, necielenou stratou hmotnosti - vtedy môže ísť o rakovinu žalúdku.

Zmeny v oblasti ústnej dutiny

Fajčiari, ale aj nefajčiari, dávajte si pozor na biele či jasno červené škvrny vo vnútri úst či na perách. Často svedčia o rakovine ústnej dutiny. O vyšetrenia môžete požiadajte vášho lekára alebo zubára.

Zmeny na koži

Pehy, bradavice a iné kožné prejavy takisto nemusia byť iba kozmetickým problémom. Signalizujú možnú rakovinu kože - takže ak sa vám nepozdávajú z estetického hľadiska, nemali by sa vám ani z toho zdravotného a mali by ste si ich nechať skontrolovať odborníkom.

Krvácanie

Zrejme je jasné, že akékoľvek krvácanie, pochádzajúce znútra nášho tela, značí problém. Vykašliavanie krvi signalizuje rakovinu pľúc, krv v stolici rakovinu hrubého čreva či konečníku. Ženy, ktoré krvácajú z vagíny mimo svojho mesačného cyklu, môžu mať rakovinu krčku maternice. Krvavé výlučky z bradaviek svedčia o riziku rakoviny prsníka, zatiaľ, čo krv v moči zasa varuje pred rakovinou močového mechúru alebo obličiek. Neodôvodnené krvácanie sa môže objaviť v akomkoľvek štádiu rakoviny a rozhodne vám napovedá, že je čas navštíviť lekára.

Horúčka

Zvýšená teplota, ktorá dlhodobo neustupuje a nesprevádzajú ju nijaké iné prejavy bežnej choroby, môže byť signálom leukémie či iného druhu rakoviny krvi. Takisto ju netreba podceňovať a mali by ste sa nechať vyšetriť odborníkom.

Únava

Dnes žijeme vo veľmi hektickom svete a preto vyčerpanosť nie je ničím výnimočným ani nezvyklým. Asi len málokto by sa kvôli nej strachoval a zamýľal sa nad jej pôvodom - skrátka ste zasa veľa pracovali. Avšak ak ste celý deň iba ležali na gauči a napriek tomu sa cítite ako po prebdenej noci alebo ak je únava extrémna a nijako nemizne, mali by ste jej začať venovať pozornosť. Taktiež môže byť prejavom rakoviny. Mali by ste si nechať spraviť krvné testy, aby sa táto možnosť vylúčila.


Prečítajte si aj tento článok:

Ako zistiť či máme rakovinu?