Prečo naše uši a nos rastú, keď starneme?

Všetci vieme, že naše nechty či vlasy rastú od narodenia až po smrť. Len málokto je ale oboznámený s tým, že sú to aj iné časti tela, ktoré sa s vekom zväčšujú. Napríklad také uši či nos.

Veľké uši a nos Zdroj foto: Shutterstock.com

Ak by ste sledovali nejakého konkrétneho človeka ako starne, mohli by ste si všimnúť, že sa jeho uši a nos s pribúdajúcim vekom skutočne zväčšujú. Je za tým vedecká dôvod, ktorý vás možno prekvapí.


Prečítajte si aj:

Vaše telo je mladšie, ako si myslíte

Väčšina ľudí, mužov i žien, sa vyvíja do dvadsiateho prvého ruku života. Aj keď sa naše bunky ďalej obnovujú počas celého života, ako organizmus už nerastieme. Tak prečo sa potom uši a nos s vekom stávajú výrazne väčšími?

Môže za to chrupavka

Telo má štyri základné druhy tkaniva - spojivové, epitelové, svalové a nervové. Každé z nich má odlišné vlastnosti. Chrupavka sa radí medzi spojivové tkanivo, ktoré by sa dalo prirovnať k „lepiacej páske“ nášho tela. Je neobyčajne všestranné a drží pohromade ostatné tkanivá.

Chrupavka nemá nijaké cievy ani nervy, to znamená, že nestarne, ale ani sa neregeneruje tak ako ostatné druhy tkanív. S postupom času preto popraská a stane sa hrubšou, pevnejšou a menej elastickou. A tu sa dostávame späť k ušiam a nosu - v oboch týchto častiach tela sa nachádza práve chrupavka a preto sa zdá, že sa s pribúdajúcim vekom zväčšujú. Veľkosť samotných orgánov sa ale nemení, iba veľkosť chrupavky v dôsledku degenerácie.


Prečítajte si aj tento článok:

Vaše telo je mladšie, ako si myslíte

Marosko-n

Na starosť už horšie počujeme a preto uši málo pracujú - počujú a musia sa zväčšovať aby podporili svoju funkciu- viac počuli.
Nos sa na starosť tiež stáva menej čuchový a preto sa zväčšuje aby sa zväčšila jeho vnútorná plocha, aby bola čo najviac zachovaná jeho funkcia, pri zmenšenej citlivosti.
Telo chradne, menej sa pohybuje, menej pracuje, tak sa zmenšuje. Ale nos a uši, stále hoci slabšie niečo cítia počujú - stále pracujú, kým svaly a kostra sa nehýbu a doslova nič nerobia.
Aj kulturisti majú veľa svalov, mohutnú kostru a malú hlavu, nos aj uši.

ped

Ľudí možno podľa mňa rozdeliť na dve skupiny sú to tzv. uchofili a nasofili. Tak jedna, ako aj tá druhá skupina sa stará o to, aby mali buď čo možno najväčšie uši (tvar lopúch, príp. satelit) alebo nosy (mrkva trojlistá). Ak to dotiahnete trebárs v tej druhej skupine na max., tak to dotiahnete v podstate na úroveň Raťafáka Plachtu, áno, mal ho a všetci sme ho preto obdivovali a mali radi, ale aj nemali. Jeden môj známy to dosiahol na úroveň tzv. Mrkváka, červený nos, korózia pečene, permanentne zvýšený tlak, niečo neskutočné. Aj jeho sme už obdivovali, R.I.P., bro.