Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Prečo naše uši a nos rastú, keď starneme?

Všetci vieme, že naše nechty či vlasy rastú od narodenia až po smrť. Len málokto je ale oboznámený s tým, že sú to aj iné časti tela, ktoré sa s vekom zväčšujú. Napríklad také uši či nos.

Veľké uši a nos Zdroj foto: Shutterstock.com

Ak by ste sledovali nejakého konkrétneho človeka ako starne, mohli by ste si všimnúť, že sa jeho uši a nos s pribúdajúcim vekom skutočne zväčšujú. Je za tým vedecká dôvod, ktorý vás možno prekvapí.


Prečítajte si aj:

Vaše telo je mladšie, ako si myslíte

Väčšina ľudí, mužov i žien, sa vyvíja do dvadsiateho prvého ruku života. Aj keď sa naše bunky ďalej obnovujú počas celého života, ako organizmus už nerastieme. Tak prečo sa potom uši a nos s vekom stávajú výrazne väčšími?

Môže za to chrupavka

Telo má štyri základné druhy tkaniva - spojivové, epitelové, svalové a nervové. Každé z nich má odlišné vlastnosti. Chrupavka sa radí medzi spojivové tkanivo, ktoré by sa dalo prirovnať k „lepiacej páske“ nášho tela. Je neobyčajne všestranné a drží pohromade ostatné tkanivá.

Chrupavka nemá nijaké cievy ani nervy, to znamená, že nestarne, ale ani sa neregeneruje tak, ako ostatné druhy tkanív. S postupom času preto popraská a stane sa hrubšou, pevnejšou a menej elastickou. A tu sa dostávame späť k ušiam a nosu - v oboch týchto častiach tela sa nachádza práve chrupavka a preto sa zdá, že sa s pribúdajúcim vekom zväčšujú. Veľkosť samotných orgánov sa ale nemení, iba veľkosť chrupavky v dôsledku degenerácie.


Prečítajte si aj tento článok:

Vaše telo je mladšie, ako si myslíte

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať