Zachovajte si svoje zdravie a krásu aj v chladnom počasí

Zimné obdobie so sebou prináša nielen radosť z blížiacich sa sviatkov, ale aj zmeny pre váš organizmus. Najmä s prvými mrazmi je vaše telo vystavené nadmernej záťaži. Poradíme vám, ako zvládnuť začiatok zimy s noblesou a hlavne zdravo.

Krásna aj v zime zdroj: Shutterstock.com

Nezabúdajte na správnu výživu

Zimné obdobie je v porovnaní s inými ročnými obdobiami pre vašu pleť náročnejšie. Vietor a mráz môže zanechať na pokožke nežiaduce stopy a nepríjemné pocity. Kráse neprospievajú ani prudké zmeny teplôt pri prechode z vonkajších mrazov do prekúreného prostredia. Pleť sa viac vysušuje a sťahuje, v extrémnych prípadoch až olupuje a môžu sa na nej vytvoriť aj nepríjemné vyrážky. Predchádzať tomu možno správnou starostlivosť. Zvonku pomôžete svojej pleti ak si ju poctivo budete hydratovať výživnými krémami, zvnútra dostatočným príjmom tekutín a vhodným jedálničkom. Okrem dostatku ovocia a zeleniny, ktoré sú zdrojom vlákniny, vitamínov, minerálov či stopových prvkov, má na peknú a zdravú pleť vplyv aj optimálny príjem tukov v strave.

Krásna pleť vďaka zdravým tukom

Tuky sú prvé, ktoré chcete vysadiť z vášho jedálnička, keď chcete nasadiť efektívnu diétu. Je to ale naozaj nevyhnutné a hlavne správne? Váš organizmus totižto môže na zníženie príjmu tukov zareagovať aj nesprávnym spôsobom. Tuky preto netreba vylúčiť úplne z jedálnička, len si treba vybrať tie správne. Ich zníženie alebo vylúčenie zo stravy má za následok únavu, priberanie, alergie, zlý spánok, lámavé nechty, zlú kvalita vlasov, suchú pokožku, ale aj depresie. Do svojho denného menu by ste mali zaradiť zdraviu prospešné nenasýtené mastné kyseliny, obzvlášť omega-3. Tie nájdete predovšetkým v morských rybách ako je losos, sleď, tuniak alebo makrela. Dobrým zdrojom omega-3 sú aj morské plody, chia semiačka, ľanový alebo repkový olej. Skúste si namiesto sladkostí dať za hrsť vlašských orechov alebo chutné avokádo.

Posilnite svoju imunitu

Sprievodným javom chladného počasia je aj nádcha, kašeľ, kýchanie alebo chrípka. Predstava upchatého nosa a haldy vreckoviek počas vianočných sviatkov určite ani jednu z vás neláka. O dôležitosti dostatočného príjmu vitamínov a minerálov čítate denne, ale urobiť niečo pre váš imunitný systém už zostáva pri tom zhone v pozadí. Nedostatočný príjem omega-3 spôsobuje zníženie obranyschopnosti organizmu. To má za následok vyšší sklon k infekčným ochoreniam, pomalé hojenie rán alebo kvasinkovým infekciám. Viaceré štúdie potvrdili, že omega-3 pozitívne ovplyvňujú rýchlosť imunitnej reakcie a skracujú priebeh zápalových procesov. Preto na príjem týchto zdravých tukov nesmiete zabúdať obzvlášť v zime, kedy je vaša imunita krehkejšia. Imunitný systém si vyžaduje dodržiavať zásady zdravej životosprávy v podobe racionálneho jedálnička a fyzickej aktivity. Pobyt na čerstvom vzduchu patrí tiež medzi kľúčové prvky pri posilnení imunity ako aj odpočinok a dostatok spánku.

Prečítajte si aj: Jeseň s dokonalou tvárou? Toto sú nové trendy v líčení