Žlčníkový záchvat

Zjedli ste niečo, čo vám nesadlo alebo ste sa prejedli? Bolí vás brucho, chrbát a máte nepríjemný pocit? Neviete sa pohnúť? Môže byť za tým žlčníkový záchvat.

Anatómia žlčníka

Žlčník je dutý orgán. Podobá sa vaku hruškovitého tvaru. Je umiestnený pod pravým pečeňovým lalokom. Je asi 8 až 12 centimetrov dlhý, 4 až 5 centimetrov široký a jeho objem je zhruba 50 až 80 mililitrov. Jeho hlavnou funkciou je zhromažďovanie žlče a jej následné vypudenie pri zvýšenej potrebe v procese trávenia. V žlčníku sa žlč hromadí a zahusťuje v čase, keď nejete, aby ste jej mali dosť na dobré spracovanie jedla, najmä tukov.

Ako sa prejavuje žlčníkový záchvat?

Ide o zaklinenie žlčníkového kameňa v žlčovodoch. Objaví sa bolesť pod pravým rebrovým oblúkom alebo v nadbrušku, točí sa pod pravú lopatku, vystreľuje do chrbta až do ramena. Načasovanie je rôzne – od pol hodiny po nevhodnej strave až po nasledujúcu noc. Tento stav môže trvať niekoľko hodín, ale i dní.

Čo je príčinou žlčníkového záchvatu?

Najväčšiu „neplechu“ robia tuky. Všetko mastné, ťažké, vysmážané je veľmi obtiažne stráviteľné. Preto istotne takéto jedlá neodporúčame jesť navečer a ešte si ísť hneď potom aj ľahnúť. V ležatej polohe je trávenie oveľa spomalenejšie ako keby ste sa hýbali. Preto, ak už aj niečo ťažšieho zjete, radšej na obed, aby ste to vedeli ešte vytráviť pohybom.

Ak však viete, že máte problémy, určite si pomôžte tráviacimi enzýmami alebo sa takýmto jedlám radšej vyhnite. Kávu a alkohol tiež nepríjimajte, pokiaľ máte časté problémy so žlčníkom. Pozor na stres! Aj ten môže byť spúšťačom žlčníkových problémov.

Čo ak vás chytí žlčníkový záchvat?

  • nič nejedzte

  • kúpte si lieky uvoľňujúce kŕče alebo zvyšujúce sekréciu žlče

  • urobte si bylinkový čaj

  • ak bolesti pretrvávajú, choďte k lekárovi

  • raňajky sú základ – najmä kvôli odvedeniu žlče, nahromadenej počas noci

  • pitný režim – aspoň 2 litre denne, keďže tekutiny prispejú k zriedeniu žlčových štiav

  • malé porcie – ak tráviaci systém zaťažíme veľkým objemom jedla, žlčník sa začne sťahovať

  • aspoň päť jedál denne – prerozdeľte si maškrty, aby nedošlo k jednorazovej záťaži tvorby žlče

Pomoc z prírody - zemežlč menšia

Zemežlč menšia je zázračná bylinka, ktorá vám pomôže uľaviť od nepríjemností týkajúcich sa žlčníka. Čaj z nej je síce parádne horký, no práve kvôli vysokému obsahu horčíka sa mu poďakujete za to, že sa vám rýchlo uľaví.


Prečítajte si aj tento článok:

7 ayurvédskych zásad pre lepšie trávenie

Textová Inzercia

Preukázaná účinnosť: 100 hodín nonstop hydratácie

Objavte účinky bunkovej vody z kosmatcovníka, ktorá dlhodobo aktivuje mechanizmy hydratácie pokožky.

Hempoint novy TXT
Plnospektrálny extrakt z kvetov konope vo svojej najprirodzenejšej podobe

Doprajte si prirodzenú kompozíciu všetkých aktívnych látok v ich prirodzenej synergii.