3 prírodné tipy na kašeľ

Trápite sa v chladnom počasí s kašľom? Spôsobuje vám ťažkosti a máte problém sa ho zbaviť? Pozrite sa na bylinky, ktoré sú na kašeľ najvhodnejšie.

Všetky nižšie spomenuté byliny sú vhodné najmä pri vlhkom kašli, teda keď potrebujete hlieny zo seba dostať von.

1. Brečtan

Jeho latinský názov je Hedera helix. Brečtan popínavý je zelená trvalá rastlina. Vďaka svojím úponovým koreňom má schopnosť popínať sa po stromoch a domoch až do výšky 20 metrov. Brečtan môže dosiahnuť úctyhodný vek 450 rokov. V našich zemepisných šírkach sa používa i na liečebné účely, ale vie o tom pomerne málo ľudí. Brečtanové listy môžeme využiť napríklad na utlmenie kašľa, rozpustenie hlienov a liečbu dýchacích ciest. Je súčasťou mnohých sirupov proti kašľu.

2. Skorocel

Skorocel kopijovitý (Plantago lanceolata), či ľudovo nazývaný psí jazyk, kolocier je rastlina z čeľade skorocelovité. Skorocel kopijovitý je významnou liečivou bylinkou. Hoci vyzerá nenápadne, má ohromnú liečivú silu. Kvitne prevažne v máji a v lete sa zberajú jeho listy. Vďaka obsiahnutým látkam majú schopnosť zmierňovať podráždenie, utišovať kašeľ a spevňovať pľúcne tkanivo.

Rastlinné slizy skorocelu kopijovitého pokrývajú narušené sliznice dýchacieho traktu ochranným povlakom a chránia tak pred novými útokmi.

3. Tymián

Dúška tymianová (Thymus vulgaris) je malý, trváci, voňavý polokrík z čeľade hluchavkovité (Lamiaceae). Výťažky z tymiánu (materinej dúšky obyčajnej), materinej dúšky, skorocelu a medu majú na vykašliavanie blahodárne účinky. Preto, pokiaľ môžete, pri vlhkom kašli užívajte aj tymián. Z každej rastlinky si môžete vyrobiť domáci sirup alebo si ho jednoducho kúpte v lekárni. Tymián obsahuje tymol. Ide o vzácnu, vysoko baktericídnu, teda dezinfekčnú látku, podobne ako mentol. Droga rozpúšťa hlieny, v ľudovej liečbe sa používa ako kloktadlo proti čiernemu kašľu a zápalu.


Pozrite si tiež:

Pľúcnik lekársky zmierňuje dráždenie pri kašli