Zdravotné poisťovne spustili skríning rakoviny hrubého čreva

Na Slovensku každý rok pribudne takmer 4-tisíc nových pacientov s rakovinou hrubého čreva a konečníka. Rok 2019 je Rokom prevencie, a tak štát spolu so zdravotnými poisťovňami odštartoval zasielanie testov na odhalenie skrytého krvácania v stolici tisícom Slovákom, ktorí patria do ohrozenej skupiny.
lekár vypisuje kartu pacienta

Zdroj: Pixabay.com

Zdravotné poisťovne vrámci skríningu rakoviny hrubého čreva a konečníka. Listom oslovili tisícky poistencov, mužov aj žien vo veku 50-75 rokov, a poslali im test na odhalenie skrytého krvácanie v stolici.

Jednoduchý test na skryté krvácanie v stolici dostanete buď poštou alebo si ho môžete vypýtať od svojho všeobecného lekára. Test si urobíte v pohodlí domova a prinesiete svojmu všeobecnému lekárovi na vyhodnotenie.

V prípade, že váš test odhalí skryté krvácanie v stolici, nasleduje vyšetrenie u gastroenterológa- kolonoskopia, ktorá odhalí príčinu skrytého krvácania. Ak je príčinou krvácania polyp, odstráni sa hneď pri vyšetrení, keďže polypy sú považované za riziko vzniku rakoviny. Polypy je dôležité odhaliť včas, pretože trvá v priemere niekoľko rokov kým sa zmenia na rakovinu hrubého čreva.

Test na skryté krvácanie v stolici sa opakuje každé dva roky, preventívna kolonoskopia každých 10 rokov. Skríning dokázateľne znižuje úmrtnosť na rakovinu hrubého čreva a zvyšuje záchyt prednádorových polypóznych lézií, ktoré sa dajú hneď počas skríningovej kolonoskopie odstrániť.

„Pri správne nastavenom preventívnom programe a vďaka moderným medicínskym inováciám, ako je endoskopia, kolonoskopia či CT vyšetrenie, dnes vieme odhaliť ochorenie aj vo včasných štádiách, čo zvyšuje pacientom šancu na život,“ hovorí doc. MUDr. Ľubomír Marko, PhD., prednosta II. chirurgickej kliniky SZU FNsP v Banskej Bystrici.

Za vznik rakoviny hrubého čreva môže často spôsob nášho stravovania, nedostatok pohybu, ale aj genetika. Vlastným úsilím však môžeme ovplyvniť ochranu tráviacej sústavy až v 80 % - tak, aby zákerná choroba nevznikla.