Plačúcim bábätkom netraste! Môžete mu spôsobiť doživotné zdravotné následky

Na začiatku je plačúce bábätko, ktoré nikto nedokáže utíšiť, stupňujúca sa nervozita, možno chvíľka absolútnej únavy a bezmocnosti. Na konci môže byť trvalé poškodenie mozgu, či dokonca smrť. Čo sa odohráva medzitým, keď sa rodič, alebo iný dospelý, snaží dieťa utíšiť trasením?
syndróm traseného dieťaťa

Zdroj: Pixabay.com

Syndróm traseného dieťaťa

Syndróm traseného dieťaťa ( tzv. Shaken Baby Syndrome – SBS) bol po prvý krát popísaný v 70.rokoch minulého storočia. Ide o nebezpečný stav spôsobený prudkým a agresívnym trasením novorodenca.

Keďže krčné svaly dieťatka nie sú ešte dostatočne silné na to, aby hlavičku udržali, pri prudkých pohyboch dochádza k nárazom mozgu do stien lebky , deformácii mozgových ciev a nervov, a poškodeniu mozgových tkanív.

Najhoršie poranenia vznikajú v prípadoch, kedy trasenie konči nárazom, napr. hodením bábätka do postieľky.

Miera poškodenia mozgu je rôzna, od opuchu mozgu, krvácania do sietnice, zlomenín krčných stavcov až po smrť. Poškodenia pritom nemusia byť viditeľné hneď.

V mnohých prípadoch nie je syndróm traseného dieťaťa diagnostikovaný a jeho dôsledky sa prejavia až po šiestom roku života dieťaťa.

syndróm traseného dieťaťa

zdroj: fairview.org

Ako sa SBS prejavuje?

Syndróm traseného dieťaťa sa prejavuje symptómami ako sťažené dýchanie, extrémna podráždenosť alebo naopak letargia, slabosť, kŕče, dávenie.

Niekedy sú príznaky nebadateľné, pripomínajú virózu a dôsledkom je „len“ oneskorený vývoj dieťaťa. Obeťami sú hlavne deti do jedného roku života, väčšinou okolo 3-8 mesiacov, ale sú prípady, kedy sa poškodenia objavia aj u 4-ročných detí.

Pre lekárov býva naviac ťažké syndróm odhaliť, nakoľko rodičia takéto zaobchádzanie so svojimi deťmi často taja.

Podrobné opísanie udalosti, priznanie, alebo vyslovenie podozrenia môže lekárovi uľahčiť pátranie po príčine problémov, a tak urýchliť proces poskytnutia prvej pomoci a liečby.

Dieťaťu je potrebné urobiť kompletné neurologické vyšetrenie, ultrasonografické vyšetrenie mozgu, magnetickú rezonanciu (MRI), CT alebo RTG vyšetrenie a oftalmologické vyšetrenie.

Plač je jediným prostriedkom komunikácie novorodenca

K traseniu dieťaťa obvykle dochádza v snahe utíšiť jeho plač. Na Slovensku a v Českej republike zatiaľ k syndrómu traseného dieťaťa neexistujú žiadne ucelené štatistiky, ale napr. v USA sa ročne syndróm traseného dieťaťa vyskytuje v cca. 50-tisíc prípadoch, pričom každé štvrté bábätko na následky zomiera.

Utíšiť plačúce dieťa môže byť niekedy veľmi ťažké a rodičia si túto situáciu uvedomujú až keď sa v nej ocitnú. Plač je však jediným prostriedkom komunikácie bábätka v prvých mesiacoch jeho života.

Zdravý novorodenec plače priemerne jednu až tri hodiny denne. Aj keď plač bábätiek môže mať silu 80 až 85 decibelov, čo zodpovedá to rádiu pustenému na „plné pecky“, nikdy bábätkom netraste, aby ste ho utíšili.

bábätko v polohe tigríka

zdroj: upallhours.com

5 tipov ako bezpečne utíšiť plačúce bábätko

  • Skúste monotónny zvuk, hmkanie, tichý spev, zapnutý vysávač alebo fén
  • Poloha „na tigríka“ pomôže deťom uľaviť od bolesti bruška
  • Pocit bezpečia dodá bábätku pevné zavinutie do deky alebo usadenie do autosedačky
  • Jemne bábätkom pohupujte alebo zľahka potriasajte na kolenách
  • Priložte si dieťa na hrudník, pomaly a zhlboka dýchajte, bábätko hladkajte

Súvisiace články:

Prvý rok dieťaťa

Ako zistíte, či bude vaše dieťa po narodení zdravé?

Textová Inzercia

Preukázaná účinnosť: 100 hodín nonstop hydratácie

Objavte účinky bunkovej vody z kosmatcovníka, ktorá dlhodobo aktivuje mechanizmy hydratácie pokožky.

Hempoint novy TXT
Plnospektrálny extrakt z kvetov konope vo svojej najprirodzenejšej podobe

Doprajte si prirodzenú kompozíciu všetkých aktívnych látok v ich prirodzenej synergii.