Tieto klamstvá o zdraví ovládli internet! Uverili ste niektorému z nich?

Autori analýzy dospeli k záveru, že najpopulárnejšie boli v uplynulom roku dezinformácie týkajúce sa rakoviny a jej liečby.
pozor na falošné správy o zdraví na internete a sociálnych sieťach

Zdroj: Pixabay.com

"Fake news" o zdraví

80% ľudí online používa internet na vyhľadávanie zdravotných informácií.

Televízia NBC News preto zostavila zoznam článkov z kategórie "fake news" o zdraví, ktoré na rôznych internetových platformách nazbierali najmenej 25.000 zdieľaní, komentárov a reakcií.

Päťdesiatka tých najúspešnejších si vraj pripísala spolu až 12 miliónov interakcií. Rebríčku nepravdivých informácií o zdraví kraľuje článok z webu Natural News s titulkom: "Rakovinový priemysel nehľadá liek, je príliš zaneprázdnený zarábaním peňazí! "

Text nazbieral 5,4 milióna interakcií, najväčší úspech zaznamenal na Facebooku. Jeho autor obviňuje bližšie nešpecifikovaný spolok lekárov, vládnych agentúr a výrobcov liečív zo zatajovania lieku na rakovinu.

Web Natural News mal na sociálnej sieti skoro tri milióny fanúšikov, kým jeho stránku v lete zrušili pre šírenie "zavádzajúcich a nepresných informácií".

"Dezinformácie o zdraví boli tento rok veľkou témou. Sociálne médiá pod tlakom zákonodarcov, odborníkov a aktivistov dramaticky menili svoje pravidlá s cieľom zakázať či aspoň obmedziť šírenie nepravdivých tvrdení o zdraví, ktoré neboli obmedzované viac ako desať rokov," zhrnula v texte americká televízia NBC.

Najpopulárnejšou témou je rakovina

Rakovina bola celkovo najpopulárnejšou témou dezinformácií o zdraví, pričom zhruba tretinu spomínaného zoznamu tvorili virálne články, ktoré propagujú nepreukázané lieky na rakovinu.

Veľký ohlas mali aj články, ktoré radili liečiť rakovinu marihuanou. V podobnom texte boli propagované datle, najrôznejšie bylinky, cesnak či šťava z listov papáje.

Viac ako 800.000 interakcií vygenerovala falošná správa o tom, že zázvor je pri liečbe rakoviny "10.000-krát účinnejší než chemoterapia".

Do boja proti "fake news" sa v priebehu minulého roku pustili aj sociálne siete. Napr. sociálna sieť Instagram ohlásila boj proti "hashtagom", ktoré sa používajú na šírenie dezinformácií o očkovaní. Podobné opatrenia ohlásil aj gigant Facebook.

Zatiaľ čo problém zdravotných dezinformácií šíriacich sa online je stále zrejmejší, spôsob, akým ho zastaviť, prípadne zodpovedne regulovať, sa stále hľadá.


Mohlo by vás zaujímať:

10 otázok o zdraví, na ktoré sa ľudia najviac pýtali Googlu