Asi všetci by sme chceli žiť čo najdlhšie a najlepšie tak, aby sme si roky v starobe dokázali aj užiť. Zatiaľ čo genetiku a predispozície zmeniť nemôžeme, stále dokážeme ovplyvniť životosprávu, ktorá prispieva k dlhovekosti. Chcete sa uistiť, že robíte všetko preto, aby ste sa dožili vysokého veku v zdraví? Prečítajte si jednoduché rady od doc. RNDr. Viktora Bielika PhD., biológa a vedca s dlhoročnou praxou v športovej medicíne, ktorý pôsobí na Univerzite Komenského v Bratislave. Článok vznikol zo série rozhovorov, ktoré prináša prémiové palivo Shell V-Power.
Pacientom v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach bude už čoskoro slúžiť nový špičkový MR prístroj. Magnetická rezonancia MAGNETOM Sola od Siemens Healthineers disponuje najkomplexnejšou technickou výbavou na báze umelej inteligencie na Slovensku. Do prevádzky bude prístroj uvedený už koncom septembra.
Ešte donedávna by ste pri otázke ohľadom zdravého životného štýlu dostali dve základné odporúčania. Mať vyvážený jedálniček a pravidelne sa hýbať. Doba sa ale zmenila a dnes už zdravý životný štýl nie je len o týchto dvoch atribútoch. Čítajte ďalej a dozviete sa, čo sa zmenilo a ako si udržiavať fyzické aj psychické zdravie v dnešnej uponáhľanej dobe.
To, že ste na cestách alebo mimo domova, by nemalo byť ospravedlnením, aby ste zišli z cesty zdravého životného štýlu.
Príslovie, ktoré hovorí, že kam nechodí slnko, chodí lekár, potvrdzujú aj dáta rozsiahlej európskej štúdie Healthy Homes Barometer, ktorú nedávno predstavila spoločnosť VELUX. Analýza popisuje štyri riziká nekvalitného priestoru v dome alebo byte: hluk, vlhkosť, nedostatok tepla a svetla. Pri rekonštrukcii sa preto zamerajte nie len na úsporu, ale aj zlepšenie kvality vášho interiéru.
S doktorkou z AGEL Clinic MUDr. Ingrid Štefankovou, ktorá ordinuje v Ambulancii fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie, sme sa porozprávali o pohybe ako takom, o tom, koľko by sa mali hýbať manuálne pracujúci ľudia, koľko naopak pracujúci v kanceláriách a ako to s pohybom majú Slováci.
Vyvážená strava, dostatok pohybu, čo najmenej stresu a kvalitný spánok. To sú niektoré zo zásad zdravého životného štýlu. Práve s posledným menovaným bodom má podľa inštitútu klinickej a experimentálnej medicíny (IKEM) problémy až 40 % populácie. Niektorí spia málo, iní zase nekvalitne.
Telo a duša a vzťah medzi nimi. Existujú zákonitosti, o ktorých ľudia v bežnom živote neuvažujú. A predsa im zásadným spôsobom ovplyvňujú život. Sú dostupné každému bez ohľadu na vzdelanie. K ich prijatiu vedie ochota chápať svet i seba samých v širších súvislostiach. A práve túto možnosť ponúka psychosomatika.
Viac ako 55 hodín práce týždenne sa dá podľa analýzy Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) považovať za vážne ohrozenie zdravia.
Tie na pohľad najjednoduchšie potraviny v sebe ukrývajú najväčší potenciál. Inak to nie je ani v prípade jablka. Dostupné a dobre známe ovocie je naším lokálnym pokladom. Prospieva pleti, ozdravuje trávenie a aj napriek sladkej chuti neohrozí vašu líniu. Tam účinky jabĺk nekončia. Čo všetko dokážu jablká?