Týmto lakom sa vyhýbajte! Zistili sme, ktoré zložky ničia vaše nechty

Drogérie ponúkajú širokú škálu farebných lakov na nechty. Doslova si môžete každý jeden deň obmieňať farby podľa nálady. Dokonca existujú rôzne typy štetcov, pomocou ktorých dokážete na nechty domaľovať vzory, fantázií sa medze nekladú. Avšak, každý ,,luxus“ má svoj háčik. V tomto prípade ide o samotné zloženie predmetných lakov, ktoré je zväčša zodpovedné za krehkosť, praskanie a štiepenie vašich nechtov.
lak na nechty

Zdroj: engin akyurt / Unsplash.com

Možno ste si všimli, že laky, ktoré máte doma nemajú na sebe nalepený štítok s obsahom chemikálií. Väčšina sa skladá zo škodlivých látok, ako je napríklad toxické trio Formaldehyd, Toulen, Dibutylftalát (DBP).

1. Formaldehyd

Formaldehyd môže vstupovať do tela inhalačne alebo kontaktom s kožou či očami. V pľúcach sa formaldehyd ľahko vstrebáva. Je klasifikovaný ako preukázaný karcinogén skupiny 1.

Spôsobuje rakovinu nosohltanu, poškodzuje ženský reprodukčný systém, výskyt astmy.

2. Toulen

Toluén je vo vode nerozpustná kvapalina s typickým zápachom známym z riedidiel farieb, podobnú vôňu má aj benzén.

Spôsobuje nevoľnosť, bolesť hlavy a únavu. Dlhodobo dochádza k vzniku psychóz, poškodenie pečene a obličiek.

Tehotným ženám sa neodporúča používanie lakov na nechty pre správny vývoj plodu.

3. Dibutyl-ftalát (DBP)

DBP sa v chemickom priemysle používa predovšetkým ako zmäkčovadlo v lakoch, elastoméroch a výbušninách.

Môže dráždiť očné sliznice a horné dýchacie cesty.

Iné toxické látky v lakoch na nechty

Medzi ďalšie toxické chemikálie, ktoré sa pridávajú do lakov na nechty patrí: formaldehydová živica (uvoľňuje formaldehyd) a gáfor.

V Amerike existuje označenie 3 free, 5 free, 8 free. Znamená to, že výrobca vynechal prvé tri (5 alebo 8, podľa toho aké označenie si zvolí) toxické chemikálie. V dôsledku tohto rozhodnutia by mali byť laky bezpečnejšie, no stále sú toxické.

Pri kúpe kozmetiky si overte jej zloženie

Na stránke EWG’s skin deep si môžete zistiť, či produkty, ktoré si chcete zakúpiť sú bezpečné. Pozor ide o zahraničný web, nenájdete tam všetky značky v našich drogériach.


Inšpirujte sa:

10 nechtových inšpirácii, ktoré si môžete vykúzliť aj doma