Chlapček sa nakazil koronavírusom ešte v maminej maternici, ide zrejme o prvý potvrdený prípad prenosu cez placentu

Novorodenec bol okamžite po narodení presunutý na izolovanú jednotku intenzívnej novorodeneckej starostlivosti. Testy krvi a tekutiny extrahovanej z jeho pľúc ukázali, že má ochorenie COVID-19.
novorodenec sa nakazil koronavírusom ešte v maternici

Zdroj: Pexels.com

Prenos koronavírusu cez placentu

Nature Communications píše o zrejme prvom potvrdenom prenose ochorenia COVID-19 počas tehotenstva.

Lekári v nemocnici Antoine Béclère na predmestí Paríža prijali 23-ročná matku do nemocnice v marci 2020, na začiatku tretieho trimestra tehotenstva.

Matka pociťovala príznaky COVID-19, ako vysoká horúčka a nepríjemný kašeľ, a bola pozitívne testovaná na nový koronavírus SARS-CoV-2.

Pár dní po prijatí matky do nemocnice si lekári všimli, že s dieťaťom v bušku niečo nie je v poriadku , a preto sa rozhodli vykonať cisársky rez.

Chlapček bol okamžite po narodení presunutý na izolovanú jednotku intenzívnej novorodeneckej starostlivosti. Testy krvi a tekutiny extrahovanej z pľúc novorodenca ukázali, že má ochorenie COVID-19.

Zatiaľ čo prvé tri dni života sa zdal chlapček zdravý, neskôr začal byť podráždený a mal problémy s kŕmením. Chlapček sa z ochorenia vyliečil bez potreby liekov a jeho následné testovanie ukázalo, že nákaza je preč.

Z COVID-19 sa vyliečila už aj chlapcova mama, obom sa darí dobre.

Podľa autorov štúdie je to prvý potvrdený prípad infekcie dieťaťa COVID-19 in utero transplacentárnym prenosom. Lekári už predtým hlásili prípady pozitívneho testovania novorodencov na koronavírus, no nebol potvrdený prenos ešte v maternici cez placentu.

Aj keď sa zdá, že existuje stále viac dôkazov o možnosti prenosu COVID-19 z matky na dieťa, zdá sa, že riziko nákazy u novorodencov, je stále nízke.


Prečítajte si aj:

Detskí lekári varujú: Deti mladšie ako 2 roky by rúška nosiť nemali!

Imunita pacientov vyliečených z ochorenia COVID-19 časom zmizne, naznačuje nová britská štúdia