Slováci kolabujú z tepla! Toto sú príznaky prehriatia a úpalu + 5 zásad prvej pomoci

Na tepelný úpal sú náchylní najmä starší ľudia a malé deti. Novorodenci a dojčatá nemajú vyvinuté termoregulačné mechanizmy, úpal im hrozí už po niekoľkých minútach.
Slováci kolabujú z vysokých teplôt, ohrozené sú najmä deti a seniori

Zdroj: Pixabay.com

V horúčavách pozor na starších ľudí a malé deti!

V pondelok (10.8.2020) skolabovalo na Slovensku v dôsledku horúčav celkom 78 ľudí, najviac v Prešovskom kraji. Zdravotníci preto dôrazne vyzývajú ľudí, aby dbali na prevenciu.

Dôležité je nezabúdať na pitný režim, prikrývku hlavy, ľahký odev a v prípade pobytu na priamom slnku aj na opaľovací krém.

Medzi rizikové skupiny patria starší ľudia a malé deti. Novorodenci a dojčatá totiž nemajú vyvinuté termoregulačné mechanizmy, úpal im hrozí už po niekoľkých minútach.

U starších ľudí sa na vzniku úpalu podieľajú pridružené ochorenia, užívanie liekov a tiež spomalená termoregulácia.

Najmenšie deti je vhodné počas dňa aj ochladzovať, napríklad ich denne niekoľkokrát sprchovať alebo pretrieť vlhkým uterákom. Seniori a chronicky chorí ľudia by mali obmedziť aktivity na minimum a von vychádzať ráno alebo večer,“ uviedla hovorkyňa ZZS.

Ako odhaliť prvé príznaky prehriatia alebo úpalu?

Telo sa začne prehrievať, keď sa organizmus nestačí ochladzovať pre extrémne vonkajšie podmienky alebo pre zvýšenú produkciu tepla v organizme.

Prehriatie vznikne, ak telo vytvára alebo prijíma viac tepla, ako je schopné odovzdať do okolia. V úvodnej fáze sa organizmus snaží o presun krvi z centrálnych častí tela do kože. Postupne zlyháva tepelná regulácia, teplo sa prestane odvádzať z centra, teplota sa zvyšuje a výsledkom je tepelný úpal,“ vysvetľuje záchranár doc. MUDr. Viliam Dobiáš, PhD.

Príznaky prehriatia

 • nešpecifické príznaky, ktoré sa môžu podobať horúčkovitému ochoreniu, napríklad chrípke
 • únavnosť a slabosť
 • nevoľnosť a vracanie
 • bolesti hlavy a svalov
 • závrate
 • svalové kŕče a bolesti
 • podráždenosť
 • zmeny tlaku krvi a rýchlosti tepu pri postavení (po sedení a ležaní), búšenie srdca
 • teplota do 41 °C

Príznaky tepelného úpalu

 • ktorýkoľvek z príznakov vyčerpania z tepla
 • poruchy vedomia s náhlym nástupom u 80 % pacientov
 • bizarné správanie, halucinácie, zmeny duševného stavu, zmätenosť, dezorientácia či bezvedomie
 • polovica pacientov máva suchú kožu (zastavenie potenia) , typicky pri úpale z nadmernej námahy

Riziko prehriatia či tepelného úpalu zvyšujú aj niektoré ochorenia (srdcové, ochorenia štítnej žľazy, pankreasu, Parkinsonova choroba, sklerodermia a i.), užívanie liekov na vysoký krvný tlak a poruchy rytmu srdca, lieky na odvodnenie, na choroby žalúdka a čriev, proti alergii a na psychické ochorenia, ďalej tiež obezita, nevhodné oblečenie či nedostatočný pitný režim.

Prvá pomoc pri úpale a prehriatí

 1. Preneste postihnutého do chladného prostredia a uložte ho do ležiacej alebo pololežiacej polohy.
 2. Začnite s chladením akýmkoľvek spôsobom: potieraním vlažnou vodou a ovievaním na urýchlenie odparovania. Studená voda nie je vhodná, spomaľuje vydávanie tepla kožou vyžarovaním, vložením vrecka s ľadom zabaleného do uteráka ku krku, do podpazušia a slabín, prikrytím postihnutého vlhkou plachtou.
 3. Podávajte postihnutému nesladenú a neprichutenú vodu z vodovodu po dúškoch. Množstvo regulujte tak, aby mal moč len slabo žltú farbu a bol bez zápachu. Tmavší moč svedčí o nedostatku tekutín.
 4. Ak sa ťažkosti nezmiernia po 30 minútach, vyhľadajte pomoc lekára.
 5. Pri zmätenosti, alebo bezvedomí ihneď volajte záchrannú službu.

Prečítajte si aj:

Toto sú najčastejšie letné riziká a ich prevencia!

Lekárka vysvetľuje: toto sú dôvody, prečo vám v lete opúchajú nohy!