Vianoce Slovákov: V jedle máme radi klasiku, vianočné zvyky a tradície preberáme od rodičov a nezakladáme si na materiálnych daroch

Vianoce sa Slovákom spájajú s najbližšími a rodinnou pohodou. Štedrý deň zväčša trávime sledovaním rozprávok v televízii a nákupy na sviatky robíme vopred. Najobľúbenejšími vianočnými jedlami sú kapustnica, zemiakový šalát a ryba, no niektorí dávajú prednosť zdravšej alternatíve tradičných pokrmov. Také sú výsledky prieskumu o najkrajších sviatkoch v roku.
Vianoce Slovákov

Zdroj: Pixabay.com

Slováci sú rodinne založený národ, pre ktorý sú na Vianoce dôležité tradície. Vyplýva to z prieskumu, ktorý počas septembra a novembra na vzorke viac ako 500 respondentov, realizovala agentúra 2muse pre spoločnosť BILLA.

Pri slove „Vianoce“ napadla takmer tretine opýtaných ako prvá rodina a rodinná pohoda. Pre takmer 80 % opýtaných je veľmi dôležité tráviť Vianoce v rodinnom kruhu.

Silné rodinné väzby sa prenášajú aj do vianočných tradícií – viac ako polovica respondentov v prieskume uviedla, že vianočné zvyky preberá po svojich rodičoch. S kombináciou vianočných zvykov z rodiny partnera a partnerky sa stotožňuje takmer tretina ľudí, no platí, že po rodičoch partnerky sa ich zväčša preberá viac,“ povedal Michal Vyšinský z agentúry 2muse.

Prieskum tiež potvrdil, že Slováci si nezakladajú na materiálnych daroch – až tri pätiny odpovedali, že darčeky pre nich nie sú dôležité.

A hoci stále žijeme v dobe pandémie, tri štvrtiny respondentov uviedli, že plány na Vianoce kvôli nej meniť nebudú, no viac ako tretina tiež plánuje zredukovať vianočné návštevy na minimum.

Ako vyzerá 24. december?

Štedrý deň a Štedrú večeru trávi podľa prieskumu v užšom rodinnom kruhu viac ako osem z desiatich oslovených ľudí.

Tento deň si pritom spríjemňujeme rôznymi činnosťami – takmer tri štvrtiny respondentov sledujú 24. decembra v televízii vianočné rozprávky, ale obľúbenou štedrodennou aktivitou je aj balenie vianočných darčekov. Na posledný možný deň si túto činnosť necháva necelá polovica opýtaných,“ hovorí M. Vyšinský.

Na Štedrý deň množstvo ľudí ozdobuje aj vianočný stromček, v prieskume túto aktivitu uviedli dve pätiny oslovených. Dve tretiny pritom preferujú umelý stromček, necelá tretina zas dáva prednosť živému variantu.

V jedle máme radi klasiku

Vianočný prieskum sa venoval aj sviatočnému jedlu a vareniu. Najobľúbenejším vianočným jedlom sa stala kapustnica, ktorú takto označila tretina opýtaných.

Obľúbený je u Slovákov aj zemiakový šalát, ktorý za vianočným stolom najviac chutí každému piatemu respondentovi. Prvú trojku najobľúbenejších jedál na Vianoce uzatvára kapor alebo iná ryba, vyjadrilo sa tak zhodne po 15 % opýtaných.

Keďže pre slovenské sviatočné jedlá je typické, že obsahujú množstvo kalórií, aj tie sú príčinou priberania. Hoci v prieskume viac ako polovica respondentov uviedla, že počas Vianoc nezvyknú pribrať, až dvom pätinám oslovených ručička na váhe nadbytočné kilogramy po sviatkoch ukáže.

Dôvodov zvýšenia hmotnosti v období vianočných sviatkov je viacero. Menej sa hýbeme a športujeme, no zato sedíme a ležíme na gauči oveľa častejšie, čím spomaľujeme metabolizmus. Vo väčšej miere sa popíja alkohol a prázdne kalórie z neho sa ukladajú rovno do tukových zásob. A samozrejme, počas Vianoc máme na stole množstvo kalorických jedál,“ vysvetľuje príčinu „vianočných kíl“ Boris Bajer, odborník na výživu zo Slovenskej akadémie vied.

Riešením, ako si počas najkrajších sviatkov v roku uchovať telesnú hmotnosť, je podľa B. Bajera napríklad každodenná aktívna prechádzka v prírode. Odporúča tiež vyskúšať zdravšie alternatívy tučných jedál, akými sú zemiakový šalát či koláče.


Prečítajte si aj:

Najrizikovejšími mesiacmi v prípade míňania na zbytočnosti sú posledné tri mesiace roka

Gény tvoria 40% našej schopnosti byť šťastným, zvyšok sa skladá z týchto troch hlavných zložiek, zistili vedci!