Prineste si domov kúsok prírody v podobe izbových rastlín! Zelení spolubývajúci preukázateľne dobre pôsobia na naše telo aj myseľ

Chvíľka pokoja, nádych, a potom už len odpočinok s čistou hlavou. Výborne to ide aj medzi štyrmi stenami! Ako na to?
pestovanie izbových rastlín

Zdroj: Key Communications

Vitajte v džungli alebo zdravé bývanie

Určité kvety, ako zelení čističi vzduchu, predstavujú nielen atraktívne spestrenie každého interiéru, ale aj preukázateľne zaisťujú zdravú klímu v miestnosti.

Tieto rastliny čistia ovzdušie a regulujú jeho vlhkosť, ale zároveň pohlcujú škodliviny a pomáhajú tlmiť hluk. Zlaté pravidlo, ktoré tu platí: čím je ich umiestnenie vhodnejšie, tým vyšší majú detoxikačný účinok.

Interiéru dodajú šmrnc a zároveň sú veľmi užitočné pre naše zdravie. Šikovné rastliny vedia miestnosti zbaviť prachu, jedovatých látok alebo alkoholu a zároveň dokážu zabezpečiť správnu vlhkosť ovzdušia či tlmiť hluk.

Poklady z Madagaskaru

Dypsis, alebo tiež bambusová či "zlatá" palma, je jednou z najčastejšie pestovaných paliem v slovenských interiéroch. Jej vysokú zlatistú stonku zakončujú vejárovito rastúce zelenožlté listy.

Pochádza z Madagaskaru a v bytových podmienkach dorastá zhruba do 150 centimetrov. Je to nenáročná palma, ktorá má rada veľa svetla, ale nie priame slnko.

Darí sa jej pri izbových teplotách od 15 °C do 25 °C. Ocení vysokú vlhkosť vzduchu a efektívne odbúrava formaldehydy.

Zamiokulkas, tiež pôvodom z Madagaskaru, je nenáročná voskovo lesklá zelená rastlina, ktorá dorastá až do výšky jedného metra.

Nemá rád priame slnko, a preto sa skvele hodí do chodieb, predsiení alebo rohov kancelárií. Dobre znáša mierne sucho aj menšie preliatie, nedostatok svetla i suchý vzduch," vysvetľuje David Benda, odborník z oddelenia záhrady v projektových marketoch.

Zamiokulkas nie je náročný na zloženie a kvalitu pôdy. Výborne zvlhčuje vzduch a pohlcuje benzén.

Kvitnúci fešák a šikovné papradie

Lopatkovec je očarujúcou a zároveň nenáročnou rastlinou pochádzajúcou z Kolumbie. Dorastá do výšky 30 až 60 centimetrov a kvitne krásnymi bielymi voskovými kvetmi.

Prospieva mu** polotieň a dostatok vlahy aj vlhkosti vo vzduchu**. Neznáša priame slnko a prievan. Teplota v miestnosti, v ktorej sa nachádza, by nemala klesnúť pod 15 °C.

Vzduch dokáže zbaviť alkoholu, znečisťujúcich látok, formaldehydu, benzénu a trichlóretylénu.

Nefrolepka je papraď, ktorá sa hojne pestuje po celej Európe. Môže byť umiestnená v ľahkom polotieni s vlhkým vzduchom a teplotou v miestnosti nad 15 °C.

Je to ideálna rastlina do priestorov s vysokou vlhkosťou, ako sú kúpeľne alebo kuchyne,“ uvádza David Benda.

Nefrolepka je veľmi užitočná vďaka svojej skvelej schopnosti zbaviť ovzdušie cigaretového dymu, xylénu a formaldehydu.

Dračia sila v palme

Dracéna je nenáročná, a pritom atraktívna rastlina, ktorá prežije nielen v tieni, ale nevadí jej ani priame slnko. Optimálne je svetlé miesto bez priameho slnka. Dorastá až do výšky dvoch metrov.

Celoročne jej vyhovuje bežná izbová teplota. Cez zimu je dobré zálievku trochu obmedziť,“ upozorňuje odborník.

Dracéna patrí medzi rastliny schopné znižovať obsah trichlóretylénu, formaldehydu a benzénu vo vzduchu.

Účinok zvýšite správnou starostlivosťou

Izbové rastliny prihnojujte len počas obdobia rastu. V období pokoja zostane hnojenie bez účinku, pretože rastlina hnojivo spravidla neprijme.

Nové alebo čerstvo presadené rastliny nepotrebujú určitý čas žiadne hnojivo. Špeciálne substráty pre hnojenie izbových rastlín s vyváženým pomerom minerálov sú bežne dostupné na trhu.

Radi experimentujete a obklopujete sa dizajnovými kúskami? Potom sa vám bude páčiť netradičné pestovanie izbových rastlín v podobe zelenej steny alebo vertikálnej záhrady.