Zdravotní klauni ordinujú aj počas Vianoc!

Počas Vianoc ostávajú v nemocniciach deti, ktorým ich zdravotný stav neumožňuje stráviť sviatky s najbližšími. Zahnať smútok a zlepšiť náladu hospitalizovaným deťom pomáhajú celoročne profesionálni zdravotní klauni z Červeného nosa. Už sa stalo tradíciou, že sú v službe aj počas Vianočných sviatkov a inak to nebude ani tento rok.

Zdroj: Facebook.com

V období od 21.12.2021 do 31.12.2021 budú ordinovať takmer všetci z vyše 60 zdravotných klaunov, ktorí majú v pláne urobiť 65 zdravotných klauniád. Okrem hlavného programu - návštev na detských oddeleniach, budú tiež odprevádzať na operácie deti, príp. ich môžu pacienti stretnúť v čakárňach odborných lekárov. V Košiciach a v Banskej Bystrici svojím humorom skrátia pacientom a ich rodičom čas pri čakaní na triážach pred nemocnicou.

Keďže seniorské zariadenia kvôli epidemiologickej situácii klauni aktuálne nenavštevujú, ponúka ČERVENÝ NOS aj možnosť Klaunskej Návštevy Online. Túto formu interaktívneho videohovoru s dvomi zdravotnými klaunmi spustil Červený nos už v prvej vlne pandémie a počas nepriaznivej situácie ju využívajú najmä seniori v zariadeniach a ťažko choré deti v paliatívnej alebo v dlhodobej intenzívnej domácej starostlivosti.

Prinášame radosť a nádej

Najdôležitejším posolstvom tohtoročných vianočných klauniád je priniesť nádej, ktorá je v tomto období tak veľmi potrebná. Sme radi, že môžeme byť spolu s pacientmi, rodičmi a personálom, aby sme im v tomto období pomohli narušiť ich každodenný stereotyp. Hlavne pre deti je dôležité, aby aspoň na chvíľu zabudli, že sú v nemocnici a prišli na iné myšlienky. Napríklad aj na to, že všetko zlé raz skončí - či už je to bolesť, smútok, strach, odlúčenie od rodiny, ale aj pandémia. Práve v tom je sila humoru, ktorý v sebe nesie radosť i nádej,” hovorí umelecký riaditeľ o. z. ČERVENÝ NOS Clowndoctors Pavel Mihaľák.

Profesionálni zdravotní klauni z Červeného nosa sú okrem iného vyškolení aj v oblasti hygienických pravidiel v zdravotníctve. Sú plne zaočkovaní a pravidelne testovaní. Majú dôveru nemocníc, ktorým záleží na psychickom rozpoložení pacientov. Aj preto sú zdravotní klauni z Červeného nosa samozrejmou súčasťou väčšiny detských oddelení na Slovensku.