Bratislava organizuje Deň očkovania proti HPV vírusu. Zaočkovať sa môžu dať všetky 12-ročné dievčatá a chlapci, očkovanie im hradí poisťovňa

Bratislavský samosprávny kraj organizuje Deň očkovania proti HPV vírusu. Chce ním prispieť k prevencii onkologických ochorení.
Deň očkovania proti HPV

Zdroj: Freepik.com

Zaočkovať sa budú môcť dať všetky 12-ročné dievčatá a chlapci, v ich prípade je očkovanie plne hradené zdravotnou poisťovňou.

Očkovať bude v piatok (17. 6. 2022) od 12.00 do 17.45 h v zdravotnom stredisku na Rovniankovej ulici v Petržalke, na očkovanie odporúča registrovať sa. Očkovať sa bude dať aj bez registrácie, prednosť budú mať ľudia s objednaným termínom.

Neplnoleté deti sa môžu očkovať len za prítomnosti a súhlasom zákonného zástupcu. Na očkovanie môžu prísť aj staršie deti a dospelí, tí si však budú musieť vyzdvihnúť a uhradiť vakcínu v lekárni.

Očkovacia schéma HPV sa skladá z dvoch, respektíve troch dávok. Deti do 15 rokov majú dostať spolu dve dávky, druhú dávku 5 až 13 mesiacov po prvej. Staršie osoby majú dostať tri dávky, v rozostupe dvoch a šiestich mesiacov po prvej.

Očkovanie proti HPV je hlavne prevenciou proti rakovine krčka maternice, prenášačom HPV však môžu byť obe pohlavia a u oboch môže spôsobiť rôzne druhy rakoviny.

"HPV môže spôsobiť rakovinu u oboch pohlaví. Okrem rakoviny krčka maternice sú to aj iné nádory – rakovina vagíny, penisu alebo konečníka. Dostupná je účinná prevencia vo forme očkovania a preventívnych prehliadok," uvedol lekár kraja a šéf odboru zdravotníctva Úradu BSK Tomáš Szalay.

Rakovina krčka maternice je nádorové ochorenie, ktoré v 99 % prípadoch vyvoláva ľudský papilomavírus (HPV). Je to druhá najčastejšia rakovina u žien na Slovensku veku od 0 do 45 rokov. Denne je toto ochorenie diagnostikované v priemere dvom ženám. V roku 2020 na túto diagnózu 284 žien zomrelo.


Prečítajte si aj:

HPV vírus je hrozbou všetkých sexuálne aktívnych žien