Bratislavský samosprávny kraj organizuje Deň očkovania proti HPV vírusu. Chce ním prispieť k prevencii onkologických ochorení.
Každoročne podstúpia vakcináciu stovky miliónov osôb na celom svete, aby si chránili nielen zdravie, ale aj vlastný život. Aj keď sa môže zdať, že ide neraz o zabudnuté choroby, Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) eviduje aj u nás hospitalizácie a úmrtia na diagnózy, ktorým sa dalo predísť očkovaním.
Infekčné choroby patrili v minulosti k najčastejším príčinám úmrtia. Zmenilo to až očkovanie, ktoré takmer vymazalo mnohé ochorenia z našich životov. Očkovanie sa tak zaradilo medzi najvýznamnejšie a najúčinnejšie výdobytky modernej medicíny. Jeho význam si treba pripomenúť aj počas Svetového imunizačného týždňa.
Niekoľko desiatok vedcov vytvorilo vakcínu proti COVID-19, ktorá by mohla pomôcť najmä v chudobnejších štátoch sveta. Vzdali sa práv na ňu a ponúkli ju výrobcom v mnohých krajinách úplne zadarmo – v súčasnosti ju takto poskytli Indii, Indonézii, Bangladéžu a Botswane.
Štúdia je unikátna v tom, že sledovala reálne dáta zo života. Delta variant koronavírusu je totiž v súčasnosti dominantný aj na Slovensku a v mnohých ďalších krajinách sveta.
Po takmer dvoch rokoch boja s koronavírusovou pandémiou odborníci už vedia, že COVID-19 nepostihuje len pľúca, ale následky infekcie môžu poškodiť srdcový sval, postihujú cievy, narúšajú zrážanie krvi a spôsobujú tromboembolizmus. Poškodené pľúcne tkanivo zase môže viesť k preťaženiu srdca.
Jeden z najnovších variantov COVID-19 , známy ako mí, sa už rozšíril najmenej do 42 krajín sveta, vrátane Slovenska, a Svetová zdravotnícka organizácia ho označila za znepokojivý.
Počet nových prípadov COVID-19 v Izraeli výrazne rastie už približne dva týždne, k čomu prispieva hlavne nákazlivejší delta variant koronavírusu. Súčasná zhoršujúca sa epidemiologická situácia v Izraeli môže poukazovať na problémy, ktorým môžu čeliť aj iné krajiny, a to aj v prípade zaočkovania veľkej časti populácie.
Záujem o očkovanie ruskou vakcínou Sputnik V prejavilo 16-tisíc ľudí, dávky v skladoch by pritom stačili pre 100-tisíc obyvateľov. Nevyužité ampulky sa vláda rozhodla darovať alebo predať. Prihlásila sa Argentína a niekoľko balkánskych krajín.
Digitálny COVID preukaz EÚ môžete potrebovať napríklad za účelom pobytu v zahraničí alebo využívania služieb na Slovensku, absolvovania letných táborov a podobne. Kde ho získate? Aké informácie v ňom budú zapísané?