Národná transfúzna služba vyzýva ľudí na darovanie krvi, ideálne, ak to stihnete ešte pred letnou dovolenkou

Počet darcov krvi v lete klesá, Národná transfúzna služba (NTS) SR preto vyzýva ľudí na jej darovanie.

Zdroj: Flickr.com

Riaditeľ NTS Ivan Oleár pripomína, že krv je vzhľadom na zhoršujúcu sa situáciu v súvislosti s ochorením COVID-19, je lepšie darovať krv ešte pred letnou dovolenkou.

"Za prvé tri týždne v júli evidujeme pokles darcov oproti bežnému obdobiu o 20 percent. Rád by som vyzval všetkých darcov, aby prišli. Aktuálne zásoby sú stabilné, avšak o dva až tri týždne budeme pozorovať prepad o 20 percent," povedal Oleár.

Šéf NTS ďalej pripomína, že nemocnice potrebujú krv počas celého roka na transplantácie, plánovanú zdravotnú starostlivosť či zákroky, ktoré boli pre pandémiu odložené.

Letné obdobie je tiež podľa neho špecifické vysokou úrazovosťou a dopravnými nehodami, keď sú zvýšené požiadavky na krv. Menší počet darcov krvi v lete je podľa neho spôsobený dovolenkami i vysokými teplotami, ovplyvňuje ho aj ochorenie COVID-19 a obmedzenia s ním súvisiace.

"Taktiež sa počas letného obdobia vyskytujú ochorenia, ktoré štandardne neevidujeme, ako je napríklad západonílska horúčka. V súčasnosti sledujeme situáciu s vývojom tzv. opičích kiahní," vysvetlila projektová manažérka NTS Martina Frigová.

Na darovanie krvi vyzýva aj minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský

"Počet odberov krvi sa za prvý polrok 2022 stále nedostal na predcovidové čísla. Preto je viac ako dôležité pripomínať význam darovania krvi," skonštatoval minister zdravotníctva.

Aj napriek miernemu nárastu eviduje NTS oproti roku 2019 pokles darcov krvi o približne 10%.

Darovať krv v odberových centrách NTS je možné počas pracovných dní od 7.00 do 14.00 h, pričom každý utorok sú predĺžené odberové hodiny do 17.00 h. Všetky aktuálne usmernenia k darovaniu krvi sa nachádzajú na webovej stránke ntssr.sk.

Aké sú aktuálne obmedzenia pre darovanie krvi?

Obmedzenia pre darcov krvi platia v súvislosti s výskytom západonílskej horúčky aj ochorením COVID-19. V rámci Bratislavy testujú krv na odberových miestach na Kramároch a v Ružinove aj na marker západonílskej horúčky.

Ak darcovia krvi prichádzajú z oblastí, kde sa západonílska horúčka nachádza, nemôžu darovať krv najbližších 28 dní. Darcovia, prichádzajúci z oblastí Európskej únie, nemôžu v súvislosti s ochorením COVID-19 darovať krv 7 dní, ak prichádzajú z krajín mimo EÚ, je to po dobu 28 dní.


Mohlo by vás zaujímať:

Takto prebieha darovanie krvi!