Ministerstvo zdravotníctva SR: Slovensko je dostatočne zásobené liekom Paxlovid, ktorý je v súčasnosti jedným z najúčinnejších pri liečbe COVID-19

Ministerstvo zdravotníctva zaistilo dostatočné zásoby Paxlovidu pre najbližšie obdobie. Antivirotický liek je v súčasnosti jedným z najúčinnejších nástrojov pri liečbe COVID-19.

Zdroj: Pexels.com

Minulý týždeň na Slovensko dorazilo prvých 4200 balení lieku Paxlovid. Celkovo rezort zdravotníctva objednal 25 tisíc balení. Slovensko, ako prvá krajina EÚ v strednej a východnej Európe, je tak opäť dostatočne zásobené jedným z najúčinejších liekov proti COVID-19.

Predpísať vám ho môže obvodný lekár, aj špecialista, po tom, ako máte pozitívny PCR test. Paxlovid je určený pacientom s ochorením COVID-19, ktorí majú zvýšené riziko ťažkého priebehu ochorenia a nasadenie lieku prebehne do piatich dní od nástupu symptómov.

V nemocničných zariadeniach je k dispozícii aj liek Veklury s obsahom účinnej látky remdezivir. Liek môže byť podaný formou intravenóznej infúzie dospelým pacientom, pri ktorých je zvýšené riziko závažného priebehu ochorenia COVID-19.

Medzi rizikové skupiny patria napríklad pacienti starší ako 60 rokov, pacienti s chronickým srdcovocievnym ochorením v štádiu srdcového zlyhávania, s cukrovkou s pokročilými chronickými komplikáciami, neurologickými ochoreniami, chronickými ochoreniami pľúc alebo artériovou hypertenziou.