Vianočný stromček: podľa čoho vyberať, ako ho správne skladovať a starať sa oň, aby vydržal počas celých sviatkov?

Štartuje predaj vianočných stromčekov! Zakúpite ich v záhradných centrách, ale aj online. Aby Ježiško tento rok našiel cestu aj k vám, prinášame sumár praktických rád odborníkov.

Zdroj: Pexels.com

K tradičnému poňatiu vianočných sviatkov patrí vôňa čerstvého ihličia. Niekto ju docieli dekoráciami z vetiev ihličnanov, iní nedajú dopustiť na živé vianočné stromčeky. Ak patríte k tým, ktorí sa tento rok chystajú zaobstarať si živý stromček, vedzte, že jeho zdobenie nie je to hlavné.

Správny výber vianočného stromčeka

Pri výbere je dôležité zvoliť vhodný druh a veľkosť.

Kým rodiny s deťmi ocenia väčší stromček, starší ľudia naopak radšej volia menší strom menšieho vzrastu. Živé stromčeky ponúkame v rôznych veľkostiach od 110 do 450 centimetrov. Tie umelé dokonca už od 45 do 300 centimetrov," hovorí David Benda, odborník z oddelenia záhrady projektových marketov.

Vhodný druh záleží skôr na osobnom vkuse.

Najväčší záujem je dlhodobo o dánske jedle NORDMANN Gold®, toto označenie zaručuje kvalitu, ktorá zahŕňa pravidelný tvar a bohaté ihličie, ktoré toľko nepichá. Tieto jedle sú odolné voči teplotným zmenám, preto vydržia dlho a v miestnosti skoro vôbec neopadávajú," vysvetľuje odborník.

Všetky jedle pochádzajú z dánskych plantáží. Sú pestované v blízkosti fjordov a vďaka vlhkosti nepresychajú. Stromčeky sú sýto zelené, husté, krásne rovné a symetrické. Konáre sú pravidelné a husté, ihličie neopadáva. Pri pestovaní nebola použitá žiadna chémia zaťažujúca prírodu. Naopak, lesné plochy sú cielene zachované pre ďalší rast a obhospodarujú sa trvalo udržateľným spôsobom a podliehajú prísnym kontrolám kvality.

Skladovanie vianočného stromčeka

Vianočný stromček môžete kúpiť aj mesiac pred Vianocami, ale musí sa skladovať na chladnom a tmavšom mieste. Ideálne sú teda pivnice alebo garáže. Aby neuschol a zostal prirodzene zelený, mal by stáť vo vode, ktorá môže dosahovať až k spodným vetvičkám.

Vianočný stromček neumiestňujte na slnko alebo do blízkosti kúrenia. Keď ho budete chcieť pripraviť na slávnostné chvíle, skráťte mu kmeň o 2-5 cm, postavte ho a pripevnite do stojanu so zásobníkom vody. Až potom odstráňte sieť ktorý ho obaľuje. Vďaka nádobe na vodu s ukazovateľom maximálneho množstva vody docielite, že stromček zostane dlhšie zelený a čerstvý," radí odborník.

Ak bývate v byte a nevlastníte pivnicu alebo garáž, kúpte si stromček až niekoľko dní pred Vianocami. Ak máte obavu, že vám na nákup stromčeku nezostane čas, využite kúpu stromčeka on-line s doručením domov.

Likvidácia vianočného stromčeka

Ak je to možné, neumiestňujte vianočný stromček na koberec, uľahčíte si tak upratovanie spojené s jeho manipuláciou. Ak nemáte inú možnosť, ako ho postaviť na koberec, dajte pod neho aspoň podložku, deku či vianočný papier. Upratovanie bude ľahšie. Zo stromčeka zložte všetky ozdoby a sviečky, pozor aj na háčiky. Následne stromček obaľte napríklad starou plachtou alebo niečím podobným, aby vám pri presune neurobil zbytočný neporiadok.

Ak máte kachle alebo krb, môžete stromček nasekať na menšie časti a zakúriť s ním. V mestách je väčšinou možné stromček odložiť vedľa kontajnerov alebo košov a upratovacia služba si s jeho odvozom a likvidáciou poradí.