Všetko, čo potrebujete vedieť o živom vianočnom stromčeku

Okrem dekoratívnej úlohy tiež spája generácie, predstavuje spojenie s minulosťou a vnáša nádej do budúcnosti. Ak ste sa rozhodli pre živý stromček, je dôležité vedieť, ako ho udržať svieži počas celých sviatkov.

Zdroj: Pexels.com

Kedy začať s nákupom?

Najvhodnejšie je kúpiť si stromček hneď na začiatku predaja, kedy je aj najväčší výber.

Zákazníci si často myslia, že stromčeky predávané začiatkom sezóny sú vypílené oveľa skôr, ako tie predávané pred Vianocami. Skutočnosť je ale taká, že všetky sú vypílené v približne rovnakom čase. Nemusíte sa preto báť, že by vám novembrový stromček dlho nevydržal. Práve naopak. Tým že stromček skôr kúpite, môžete mu skôr dodať chýbajúcu vodu a živiny,“ vysvetľuje odborník z oddelenia záhrady Karol Schwarz.

Vyberáme vhodný stromček

Pri výbere živého vianočného stromčeka máte hneď niekoľko možností. Klasickou voľbou je rezaný stromček, ktorý vnesie do každého domova nádhernú vôňu a tradičný pôvab. Ďalšou možnosťou sú vianočné stromčeky v kvetináčoch.

Kvetináčové stromčeky sú vo všeobecnosti pestované vo voľnej pôde (alebo špeciálnym spôsobom v kvetináči), z ktorej sú následne vyorané a presadené do kvetináča.

Pre všetkých, ktorí hľadajú ekologickú voľbu sú ideálne stromčeky určené na ďalšie pestovanie. Tieto stromčeky sú pestované buď priamo v kvetináči, alebo sú do nich presúvané tak, aby nedošlo k poškodeniu koreňov. Vďaka tomu je rastlina schopná aj naďalej cez koreňový systém prijímať vodu a živiny z pôdy. Takýto stromček môžete podobne ako umelý používať opakovane, alebo ho jednoducho presadíte do záhrady. Druhou možnosťou sú stromčeky, ktoré nie sú určené na budúce pestovanie. Tieto rastliny sú z pôdy vyrezané so značne redukovanou časťou koreňového systému. Koreň stromčeka zvyšuje jeho stabilitu v kvetináči, a čiastočne transportuje vodu z pôdy, čím predlžuje jeho životnosť. Korene sú ale natoľko zredukované, že ďalšie pestovanie nie je možné,“ vysvetľuje odborník.

Ešte priamo u predajcu si môžete nechať svoj nový stromček ofrézovať. Rezané stromčeky sa ale neodporúča pri predaji frézovať. Je to preto, že tesne pod kôrou sa nachádzajú dôležité vodivé pletivá (kambium a lyko), ktoré zabezpečujú transport vody a živín do celej dreviny. Pri frézovaní sa tieto pletivá odstránia, čo môže v konečnom dôsledku skrátiť životnosť stromčeka.

Vhodnejší spôsob na zabezpečenie vlahy je stojan na stromček s väčším priemerom tak, aby sa doňho kmeň stromu zmestil bez dodatočných úprav. Čo sa ale odporúča je spraviť nový rez – skrátiť stromček min. o 3 až 5 cm.

Pôvodný rez od pestovateľa je už starý a vodivé pletivá v kmeni odumreté. Nie sú teda schopné dobre prenášať vodu a živiny do vyšších častí stromčeka. Obnovený rez umožní, aby sa voda dostala k živým pletivám a stromček tak mohol čerpať živiny. Dôležité je však ponoriť ho do vody ihneď po vykonaní nového rezu,“ upozorňuje odborník.

Ako sa o stromček starať

Pre všetky typy živých stromčekov platí jedno spoločné pravidlo. Ako rezané, tak aj kvetináčové stromčeky vo vnútorných priestoroch trpia, a preto je najlepšie nechať ich čo najdlhšie vonku. Pred zdobením je ešte dôležité stromček vhodne aklimatizovať, pretože nárazová zmena teploty predstavuje silný šok.

Starostlivosť o rezaný stromček

Všeobecne platí, že pri rezaných stromčekoch je starostlivosť jednoduchšia nakoľko je od začiatku zrejmé, že tento stromček sa po Vianociach vhodným spôsobom zlikviduje.

Pri rezanom stromčeku vieme iba predĺžiť čas, kým neopadne z neho ihličie. Samozrejme, platí aj fakt, že opadávanie ihličia je do určitej miery druhovou charakteristikou – najrýchlejšie opadáva ihličie zo smreku, naopak najdlhšie vydrží ihličie na jedli,“ hovorí odborník.

Ak ste kúpili stromček v suchom období, môžete ho po nákupe nechať v perforovanej sieťke. Mokré stromčeky je ale dobré zo sieťky vybrať, aby sa nadbytočná vlhkosť odparila, a aby sa zabránilo vzniku plesní. Stromček nechajte ideálne vonku vo vedre s vodou, na tienistom a dobre vetranom mieste. Pozor ale na príliš veterné miesta, kde sa môže stromček vysušiť.

Pred zdobením stromček aklimatizujte vo vnútornom nevykurovanom priestore po dobu približne dvoch až troch dní. Teplotný rozdiel medzi vonkajším a vnútorným priestorom by nemal byť vyšší ako 10 °C. Následne môžete stromček presunúť na zvolené miesto, ktoré je dostatočne ďaleko od vykurovacieho telesa.

Odporúčam používať stojany s integrovanou vaničkou, v ktorej udržiavajte stálu hladinu vody. Do vaničky môžete pridávať aj špeciálny vyživujúci koncentrát, ktorý udrží stromček v dobrej kondícii a zabráni rozvoju hnilobných procesov,“ radí odborník.

Starostlivosť o stromček vo kvetináči

Na rozdiel od rezaných stromčekov sú tie kvetináčové náročnejšie na aklimatizáciu. Pred samotným zdobením dajte rastline minimálne jeden týždeň, vhodnejšie dva, na dostatočné prispôsobenie interiérovým teplotám. Ideálna teplota priestoru na aklimatizáciu je 8 až 10 °C.

Substrát v kvetináči udržiavajte stále vlhký, v rámci zálievky ale nepoužívajte žiadne podporné výživové prípravky, ako v prípade rezaných stromčekov. Rovnaký proces aklimatizácie platí aj pri opätovnom presune stromčeka do vonkajšieho prostredia. V prípade príliš nízkych teplôt je možné aklimatizáciu predĺžiť, alebo je potrebné rastlinu vonku chrániť dodatočným spôsobom, či už namulčovaním či zabalením do jutoviny. Stromček aj po premiestnení von pravidelne polievajte.